Znaleziono 0 artykułów
18.10.2022

Shehan Karunatilaka zwycięzcą Nagrody Bookera 2022

18.10.2022
Shehan Karunatilaka i Camilla Parker Bowles (Fot. Getty Images)

W poniedziałek 17 października w londyńskiej sali widowiskowej Roundhouse odbyła się 54. gala przyznania Nagrody Bookera. Tym razem najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii powędrowało do Shehana Karunatilaka ze Sri Lanki.

Shehan Karunatilaka urodził się w 1975 roku na południu Sri Lanki. Wychował się w Kolombo, studiował w Nowej Zelandii, a później pracował w Londynie, Amsterdamie i Singapurze. W 2010 roku napisał debiutancką powieść „Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew”, wyróżnioną prestiżowymi nagrodami Commonwealth Prize, DSC Prize oraz Gratiaen Prize. W 2022 roku Karunatilaka wydał książkę „The Seven Moons of Maali Almeida”, która przyniosła mu Nagrodę Bookera 2022.

Akcja „The Seven Moons of Maali Almeida” toczy się w latach 90. w stolicy Sri Lanki, Kolombo. Głównym bohaterem jest fotograf wojenny, Maali Almeida, który zostaje zamordowany i dostaje się do niebiańskiego urzędu migracyjnego. Jego rozczłonkowane ciało tonie w jeziorze Beira, a on zastanawia się, kto go zabił. W pozagrobowym życiu Almedia dostaje siedem księżyców, czyli siedem szans na spotkanie się z osobami, które kochał i doprowadzenie ich do ukrytego schowka ze zdjęciami. Efekt tych wydarzeń wstrząśnie wojenną Sri Lanką.

Shehan Karunatilaka zwycięzcą Nagrody Bookera 2022 (Fot. Getty Images)

– To metafizyczny thriller o życiu pozagrobowym, który zaciera granice nie tylko różnych gatunków, ale życia i śmierci, ciała i ducha, Wschodu i Zachodu. Jest to całkowicie poważna filozoficzna wycieczka, która zabiera czytelnika do morderczego horroru Sri Lanki ogarniętej wojną domową. A gdy już tam trafi, odkrywa także czułość i piękno, miłość i lojalność – powiedział Neil MacGregor, przewodniczący jury Nagrody Bookera 2022.

Uroczysta gala odbyła się w londyńskiej sali widowiskowej Roundhouse. Wydarzenie poprowadziła dziennikarka Samira Ahmed, a gwiazdą wieczoru była Dua Lipa, która wygłosiła przemówienie: – Gdy w wieku trzynastu lat moi rodzice postanowili wrócić z Anglii do Kosowa, literatura pozwoliła mi podtrzymać związek z moimi korzeniami i kosowsko-albańską tożsamością – powiedziała piosenkarka.

Shehan Karunatilaka odebrał nagrodę z rąk królowej konsorty Kamili. Statuetkę zaprojektował w latach 60. Jan Pieńkowski, urodzony w Polsce ilustrator i autor książek dla dzieci. W finale Nagrody Bookera 2022 znaleźli się również: Alan Garner, Percival Everett, Claire Keegan, Elizabeth Strout, NoViolet Bulawayo. W jury zasiedli: dyrektor British Museum Neil MacGregor, badaczka historii mody Shahidha Bari, historyczka Helen Castor, pisarz M. John Harrison i literaturoznawca Alain Mabanckou.

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Shehan Karunatilaka zwycięzcą Nagrody Bookera 2022
Proszę czekać..
Zamknij