Znaleziono 0 artykułów
29.11.2023

Spotify Wrapped 2023: Znamy najchętniej słuchanych polskich artystów

29.11.2023
(Fot. Dariusz Lachowski/East News)

Taco Hemingway i sanah po raz kolejny zapewnili sobie pozycję najpopularniejszych artystów w Polsce. Sprawdzamy, kogo jeszcze słuchaliśmy w 2023 roku.

Choć ciężko w to uwierzyć, minął już rok od ostatniego Spotify Wrapped. Lada moment na Instagramie zaroi się od indywidualnych podsumowań muzycznych naszych znajomych. Zapewne nie obędzie się bez zaskoczeń, dyskusji i pojedynków na liczbę przesłuchanych godzin, szczególnie wśród lokalnych Swifties.

W ramach corocznej premiery Spotify Wrapped publikowane jest również zestawienie najczęściej streamowanych artystów, a także ulubionych kawałków i albumów w danym kraju. Oto kogo słuchaliśmy w ostatnich miesiącach najchętniej.

Jakich artystów najczęściej słuchaliśmy w tym roku?

Bez większego zaskoczenia tytuł najpopularniejszego artysty roku po raz kolejny powędrował do Taco Hemignwaya. Po krótkiej przerwie raper powrócił na podium, które w ubiegłym roku należało do Maty. Po piętach deptali mu jednak White 2115 i Kukon. Na kolejnych miejscach uplasowali się, m.in. Oki, Bedoes 2115 i Dawid Podsiało.

(Fot. materiały prasowe)

Tymczasem sanah nie dała szans konkurencji i drugi rok z rzędu została najchętniej słuchaną wokalistką. Z polską artystką nie miała szans sama Taylor Swift. W zestawieniu nie mogło zabraknąć Young Leosi i jej podopiecznej, wschodzącej gwiazdy rapu, bambi.

Najchętniej słuchanym albumem był „Rodzinny biznes” raperskiej ekipy 2115. W topce znaleźli się również club2020, Malik Montana i Oki. Z kolei najczęściej streamowanym kawałkiem zostało „Taxi” w wydaniu Kiko, Bletki, BeMelo, Eddiego Blocka i Adasha. Na kolejnych miejscach uplasowały się przeboje lata, jak „Flowers” Miley Cyrus czy „mori” Dawida Podsiadły.

Najciekawsze zjawiska

Polacy po raz kolejny najchętniej słuchali rodzimych artystów. – Spotify Wrapped po raz kolejny potwierdza w jak znakomitej kondycji znajduje się polska muzyka. Cieszymy się, że polscy artyści oraz artystki kontynuują rozpoczętą już kilka lat temu zdecydowaną dominację naszych lokalnych zestawień roku we wszystkich kategoriach - mówi Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify Polska.

Inną tendencją, która wydaje się utrzymywać, jest popularność rapu. Najlepiej widać to na przykładzie najpopularniejszych artystów – jedynie trójka z nich,l: sanah, The Weeknd i Dawid Podsiadło, reprezentują pop.

(Fot. materiały prasowe)

Coraz większy wpływ na zestawienia mają tiktokowe trendy muzyczne, które kształtują gusta najmłodszych słuchaczy.

Czym jest Spotify Wrapped?

Spotify Wrapped: A Year in Music to muzyczne podsumowanie roku publikowane przez najpopularniejszy serwis muzyczny na przełomie listopada i grudnia. Oprócz indywidualnych podsumowań platforma dzieli się również rankingami z krajów na całym świecie. Od niedawna Spotify oferuje również Wrapped dla artystów, dzięki którym twórcy i twórczynie mogą podzielić się swoimi zasięgami.

Jak sprawdzić Spotify Wrapped 2023?

A jak wygląda twoje Spotify Wrapped 2023? Sprawdź swoje tegoroczne podsumowanie w popularnym serwisie muzycznym. Aby je zobaczyć, wystarczy zalogować się do aplikacji albo wejść na stronę spotify.com/pl/wrapped.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Spotify Wrapped 2023: Znamy najchętniej słuchanych polskich artystów
Proszę czekać..
Zamknij