Znaleziono 0 artykułów
29.12.2020

Styczeń na Netfliksie

29.12.2020
(Fot. materiały prasowe)

Filmy z szansą na Oscara, seriale dokumentalne, które wyciszą albo odwrotnie – przyspieszą tętno, oraz seriale dla nastolatków z tajemnicą w tle. Zaczynamy nowy rok z Netfliksem!

Serial dokumentalny „Poradnik Headspace. Medytacja”, premiera: 1 stycznia

W sam raz na nowy rok po trudnych doświadczeniach ostatnich miesięcy. Zamiast długiej listy postanowień, które łatwo zarzucić, warto obiecać sobie, że będziemy bardziej uważni – na siebie, siebie nawzajem i otaczający świat. Chociaż mindfulness robi karierę już od dobrych kilku lat, od niedawna wielu z nas naprawdę sięga po medytację. A kto jeszcze nie zaczął, może przekona się do tej praktyki dzięki ulubionej platformie streamingowej. Netflix połączył siły z aplikacją Headspace, by stworzyć podręcznik medytacji dla opornych. Przystępna forma animacji, mądre, ale nienachalne porady, dowcipna konwencja zamiast sążnistych komentarzy – to naprawdę pomaga odzyskać równowagę.

Film „Cząstki kobiety”, premiera: 7 stycznia

Gwiazda Vanessy Kirby rozbłysła już kilka lat temu, gdy zagrała księżniczkę Małgorzatę w dwóch sezonach „The Crown”. Angielska aktorka cierpliwie czekała na kolejne ambitne propozycje, grając w przebojach, takich jak „Szybcy i wściekli” czy „Mission Impossible” (właśnie kręci dwie kolejne części). Węgierski reżyser teatralny i twórca kina niezależnego, Kornél Mundruczó, obsadził ją w pierwszym hollywoodzkim filmie. W roli męża granej przez Kirby Marthy występuje Shia LaBeouf. Świetny skądinąd aktor został przez byłe dziewczyny – FKA Twigs i Się – oskarżony o przemoc. Skandal wokół gwiazdora może zaszkodzić „Cząstkom kobiety”, ale nie powinien przysłonić kreacji Kirby, która najprawdopodobniej zasłuży na nominację do Oscara. Martha i Sean spodziewają się dziecka. Decydują się na poród w domu, który kończy się tragedią. Po stracie próbują się pozbierać, każdy na swój sposób. Ona zdaje się nie uznawać nowej rzeczywistości, oddala się od męża, kwestionuje wszystkie dotychczasowe decyzje. Film zdobył nagrody w Wenecji, zrobił też furorę na festiwalu w Toronto.

Serial „Lupin”, premiera: 8 stycznia

Omar Sy, ulubieniec francuskiej publiczności od czasu „Nietykalnych” z 2011 r., gra w kryminale inspirowanym przygodami Arsène’a Lupina. Akcja serialu nie toczy się jednak na początku XX w. jak w powieści Maurice’a Leblanca, który wykreował postać złodzieja dżentelmena. Sy wciela się w rolę współczesnego złodzieja Assane’a Diopa, który chce być jak Lupin. By pomścić ojca wykorzystanego przez zamożną rodzinę, planuje kradzież dzieła sztuki. W tle XXI-wieczny Paryż.

Serial dokumentalny „Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę”, premiera: 13 stycznia

Netflix wyspecjalizował się w serialach o prawdziwych zbrodniach. A że psychopaci zasiedlają masową wyobraźnię, nie wystarczą kolejne części „American Crime Story”, potrzeba też dokumentalnych rekonstrukcji zbrodni. Poczynania seryjnego zabójcy Richarda Ramireza wstrząsnęły Los Angeles w połowie lat 80. Nazywany przez prasę „Night Stalker” włamywał się do domów, gwałcił i zabijał. Udowodniono mu 13 zabójstw, pięć usiłowań, 11 gwałtów i 14 kradzieży z włamaniem. Uważał się za satanistę. Nigdy nie żałował swoich czynów. Oczekując na wykonanie kary śmierci, zmarł na raka.

Film „W strefie wojny”, premiera: 15 stycznia

Anthony Mackie, czyli Falcon z „Avengersów” (razem z Zimowym Żołnierzem doczekał się własnego serialu na Disney+), wciela się w rolę Leo, supertajnego żołnierza-androida. Razem z Thomasem Harpem (Damson Idris) ma zapobiec atakowi nuklearnemu. Nikt nie może się jednak dowiedzieć o jego prawdziwej tożsamości. Osadzony w niedalekiej przyszłości film sensacyjny wyszedł spod ręki twórców netfliksowych przebojów „The Old Guard” i „Tyler Rake: Ocalenie”. Ewidentnie kolejną specjalnością platformy stają się wysokobudżetowe filmy klasy B.

Serial „Riverdale”, sezon piąty, premiera: 21 stycznia

Ekranizację komiksów o Archiem Roberta Aguirre-Sacasy śledzimy od 2017 r. Przez cztery sezony wrogów głównych bohaterów objawiło się równie wielu, jak dużo uczuciowych konfiguracji między nastolatkami z Riverdale. Ostatni sezon zakończył się zakazanym pocałunkiem Archiego z Betty. Czy ich związki – jego z Veronicą i jej z Jugheadem – rozpadną się przez tę zdradę? „Riverdale” nie przetrwałoby wyłącznie w oparciu o absurdalną fabułę. O sukcesie serialu zadecydowała atrakcyjna obsada, przerysowane kostiumy i scenografia oraz czarny humor.

Film „Biały tygrys”, premiera: 22 stycznia

Film Ramina Bahraniego na podstawie powieści Aravinda Adigi z 2008 r. ma szansę dorównać sukcesem oscarowemu „Slumdog. Milioner z ulicy”. Debiutant Adarsh Gourav wystąpił u boku Priyanki Chopry, byłej miss, gwiazdy Bollywood i żony Nicka Jonasa. Jego Balram jest kierowcą zamożnej rodziny, który marzy o własnym biznesie. W Indiach nie wystarczy przebić szklanego sufitu. System kastowy właściwie uniemożliwia awans społeczny. Ale w hollywoodzkiej wersji Balrama czeka happy end.

Serial „Przeznaczenie: Saga Winx”, premiera: 22 stycznia

W połowie lat 2000. dziewczynki oglądały serial animowany „Klub Winx” o wojowniczych wróżkach ze szkoły Alfea. Na netfliksowym ekranie bohaterki ożywają. Bloom (Abigail Cowen z „Chilling Adventures of Sabrina”) uczy się panować nad swoimi mocami, poznaje inne wróżki i szuka miłości. W sprawdzonej konwencji łączą się motywy z „Sabriny”, „Harry’ego Pottera” i „Szkoły czarownic”.

Film „Moja babcia jest lesbijką”, premiera: 22 stycznia

Dwie panie po siedemdziesiątce chcą wreszcie dokonać coming outu przed rodzinami. Ale czy ich ślub nie przyćmi zaręczyn wnuczek jednej z nich? Ciepła komedia romantyczna z Hiszpanii to kolejny krok w kierunku godnej reprezentacji osób LGBTQ+ na ekranie. Wygląda na lżejszą, a więc bardziej udaną niż poprawne, ale przewidywalne „Happiest Season” z Kristen Stewart.

Film „Wykopaliska”, premiera: 29 stycznia

Lily James, Carey Mulligan (pewnie dostanie nominację do Oscara za drugi tegoroczny film – „Obiecująca. Młoda. Kobieta”) i Ralph Fiennes – angielski film o przededniu II wojny światowej można zobaczyć tylko dla obsady. Zamożna wdowa zatrudnia archeologa amatora do wykopalisk na terenie posiadłości. Ich odkrycie wstrząśnie lokalną społecznością. Na podstawie prawdziwej historii.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij