Znaleziono 0 artykułów
16.10.2019

Tofifest 2019: Niepokorny oryginał

16.10.2019
Tofifest 2019 (Fot. Materiały prasowe)

17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest rusza w Toruniu już 19 października. Przez osiem dni pokazów uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć ponad 50 filmów, a w konkursie głównym o statuetkę Złotego Anioła powalczy ich aż 13.

Organizatorzy Tofifest unikają festiwalowego mainstreamu, nie interesują ich czerwone dywany ani błysk fleszy. Stawiają na staranny dobór repertuaru, jakość pokazywanych filmów i unikatowe wydarzenia towarzyszące. Znany z nieszablonowego doboru twórców i dzieł Tofifest po raz kolejny zaskakuje. 

W trzech najważniejszych konkursach: głównym On Air, filmów krótkometrażowych Shortcut oraz From Poland nie zabraknie debiutantów. Jury pod przewodnictwem Joanny Kos-Krauze (w jego skład wchodzą także Olga Chajdas, Jakub Gierszał, Łukasz Simlat, Marija Kavtaradze i Łukasz Orbitowski) wyłoni laureata Grand Prix festiwalu, a najlepszy film polski wybiorą widzowie.

Bartosz Bielenia w filmie "Boże Ciało" (Fot. Materiały prasowe)

Znakiem rozpoznawczym Tofifest są cyklicznie przyznawane nagrody za „twórczą niepokorność”. W tym roku statuetki otrzymają Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski, Maja Ostaszewska, Dawid Ogrodnik oraz Krzysztof Globisz. Emocje wzbudza gość specjalny tegorocznej edycji festiwalu – Oleg Sencow, ukraiński reżyser filmowy i aktywista, który miesiąc temu wyszedł z więzienia. Po pokazowym procesie w Rosji w 2014 roku Sencow został skazany na 20 lat pozbawienia wolności. Podczas Tofifest 2018 jego artystyczne poświęcenie zostało uhonorowane Złotym Aniołem, a teraz reżyser odwiedzi Toruń, by osobiście odebrać nagrodę oraz podzielić się trudnymi doświadczeniami podczas otwartego dla publiczności spotkania. To jedno z wielu interesujących wydarzeń festiwalowych.

Z widzami spotkają się także młodzi zdolni polskiego kina, bohaterowie cyklu „Narodziny gwiazdy” na Vogue.pl: Stanisław Cywka, Tomasz Włosok i Bartosz Bielenia. Większość festiwali nie jest otwarta na debiuty i woli stawiać na znane nazwiska. W Toruniu co roku powołuje się Jury Młodych, które wręcza swoją nagrodę.

Po gali otwarcia Tofifest 2019 w sali koncertowej na toruńskich Jordankach wystąpi Łukasz L.U.C Rostkowski ze swym autorskim projektem muzycznym – Rebel Babel Film Orchestra. Artyści koncertują na całym świecie, mieszając gatunki. Tym razem orkiestra przybliży publiczności świat Krzysztofa Komedy i Jana A.P. Kaczmarka – muzyków filmowych, którzy tworzyli m.in. dla Romana Polańskiego, Marca Fostera i Jerzego Hoffmana. Wybrzmią także takie klasyki polskiego kina, jak „Ach, jak przyjemnie” Henryka Warsa. Jednym z bardziej wyczekiwanych utworów koncertu jest ballada „Nim wstanie dzień”, skomponowana przez Komedę do słów Agnieszki Osieckiej. To motyw przewodni filmu „Prawo i pięść”, pierwszego polskiego westernu z 1964 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Film został nakręcony właśnie w Toruniu. Z tej okazji L.U.C zaprosił do współpracy Marię Sadowską oraz Dorotę Miśkiewicz. Ta ostatnia – wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka – najbardziej znana z lirycznych kompozycji, pozornie nie ma zbyt wiele wspólnego z Sadowską, której bliżej do jazzu, popu, funku, a nawet elektroniki. W składzie toruńskiej orkiestry Rebel Babel zagrają także pianistka Dominika Czajkowska oraz kwartet saksofonowy The Whoop Group. Artyści wystąpią przy akompaniamencie trzydziestoosobowej orkiestry dętej z Władysławowa.

Eliza Rycembel (Fot. Magda Daszkowska i Adrian Obręczarek)

Wielkim zaskoczeniem festiwalu będzie pokaz odświeżonej wersji „Terminatora” w reżyserii Jamesa Camerona. To właśnie z fabuły tego kultowego już filmu zaczerpnięty został motyw przewodni festiwalu. Dystopijny świat, w którym maszyny przejęły władzę nad ludźmi? W tegorocznej edycji MFF Tofifest organizatorzy postanowili zwrócić uwagę uczestników na to, co Cameron dostrzegł już w 1984 roku. Zatrważający rozwój technologii, kryzys ekologiczny i obumieranie planety to tylko kilka tematów poruszanych podczas festiwalu, który po raz kolejny wymyka się konwenansom.

Nieco mniej katastroficzny charakter ma manifest Tadeusza Peipera „Miasto, Masa, Maszyna”, napisany w latach 20. XX wieku ku pochwale nowoczesności. Tekst jest inspiracją dla koncertu o takim samym tytule, który odbędzie się 26 października. Zwieńczy tym samym 17. edycję Tofifest. Muzykom – i maszynom – towarzyszyć będą wizualizacje Macieja Wróblewskiego, głosy Kayah, Pauliny Przybysz, Agi Czyż i Tomasza Pacaka.

17. edycja MFF Tofifest rozpocznie się 19 października i potrwa do 28 października w Toruniu. Szczegóły programu na tofifest.pl

Hanna Szkarłat
Proszę czekać..
Zamknij