Znaleziono 0 artykułów
21.12.2022

Trendy w designie na zimę 2022-2023: Rekomendacje Jana Kochańskiego

21.12.2022
(Fot. materiały prasowe)

Dziesięcioro inspirujących bohaterów związanych w różny sposób ze światem wzornictwa poprosiliśmy o wybór najciekawszych zjawisk, nazwisk i przedmiotów w designie. W pierwszej odsłonie nowego cyklu swoje rekomendacje przedstawia projektant Jan Kochański.

Do poczytania: O wzornictwie i jego ikonie

(Fot. materiały prasowe)

Książka „Now I Sit Me Down: From Klismos to Plastic Chair” Witolda Rybczyńskiego to ciekawa historia krzeseł i kultury siedzenia. Polecam ją wszystkim, którzy interesują się wzornictwem i projektowaniem mebli. Pokazuje, jak różne wydarzenia z dziejów i kolejne zdobycze cywilizacji wpływały na rozwój projektowania i wytwarzania krzeseł. Jest szczególnie interesująca, bo to nie przegląd przypadkowych realizacji, ale opowieść o historii projektowania.

Kolejna książka, która w metodyczny sposób rozważa definicję wzornictwa, to „Design: History, Theory and Practice of Product Design” Bernharda E. Bürdeka. Jest odpowiedzią na refleksję o naturze architektury, która towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Wzornictwo z racji swej krótkiej historii wciąż się kształtuje i zmienia. Ta lektura to antidotum na marketingową papkę, która kształtuje świadomość banalnymi sloganami z serii „forma podąża za funkcją”.

(Fot. materiały prasowe)

Jeśli chodzi o biografię, warto sięgnąć po „Ettore Sottsass and the Poetry of Things” Deyana Sudjica – historię życia ikony włoskiego wzornictwa. Mnie osobiście zachwyca to, że mimo licznych trudnych doświadczeń, takich jak walka na froncie drugiej wojny światowej, Sottsass potrafił stworzyć wspaniały świat wyjątkowych obiektów.

Do odwiedzenia: Wystawa Anisha Kapoora

(Fot. materiały prasowe)

Wystawa Anisha Kapoora w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Nie ma co się rozpisywać, trzeba zobaczyć.

Projekt na granicy ze sztuką: Twórczość Faye Toogood

(Fot. materiały prasowe)

Faye Toogood to artystka, projektantka wzornictwa i mody, autorka mojego ukochanego fotela Roly Poly. Działając na pograniczu dyscyplin, tworzy świat, który szczególnie do mnie przemawia. Miesza język wzornictwa, rzemiosła i prymitywnych form. Polecam śledzić jej internetowy dziennik – w tych publicznych zapiskach zdradza kulisy powstawania projektów.

Powrót z przeszłości: Projekty Finna Juhla

(Fot. materiały prasowe)

Jakiś czas temu do łask wróciły meble Finna Juhla, jednego z moich ulubionych projektantów. Powstawały na granicy ery wytwarzania rzemieślniczego i epoki przemysłowej. We współpracy z utalentowanym rzemieślnikiem Nielsem Vodderem stworzyli wspaniałe meble, które biorą, co najlepsze, z obu tych światów. Wykorzystują do granic możliwości właściwości materiału, odrzucają zbędne ornamenty. Finn Juhl to obok Hansa Wegnera i Arne Jacobsena ikona duńskiego modernizmu.   

Interesujący materiał: Druk 3D

(Fot. materiały prasowe)

Bardzo ciekawą technologią jest dla mnie druk 3D. Wykorzystuję tę technikę na co dzień w pracy, eksperymentuję z różnymi jej odmianami przy tworzeniu prototypów. Jest to pole, które bardzo dynamicznie się rozwija i coraz częściej znajduje zastosowanie w produkcji i architekturze. To technologia znana od kilkudziesięciu lat, jednak ostatnio jej rozwój bardzo przyśpieszył ze względu na dostępność i cenę maszyn oraz granulatów. Co można tą technologią stworzyć, warto podejrzeć u Aectual.

Produkt rzemieślniczy: Dzianiny Robotów Ręcznych

(Fot. materiały prasowe)

Lubię tradycyjne rzemiosło, ale przełożone na współczesny język wzornictwa. Tym właśnie zajmuje się moja utalentowana żona, założycielka marki Roboty Ręczne. Z jej miłości do tradycji powstają wspaniałe plecionki i dzianiny.

Projekt ważny osobiście: Szufelka dla Menu i akcesoria z linii HOT

(Fot. materiały prasowe)

Ważny i osobisty jest dla mnie projekt szufelki i zmiotki, który wykonałem dla duńskiej marki Menu. To projekt, który zapoczątkował moją karierę zawodową, bardzo wiele się dzięki niemu nauczyłem o projektowaniu i o tym biznesie. Dostałem też za niego wyróżnienie Wallpaper* Design Award. Dziś pracuję nad serią akcesoriów do domu HOT. To kolekcja obiektów, które będą powstawały w ramach eksploracji różnych technologii wytwarzania. Pierwsza rodzina przedmiotów w procesie frezowania drewna w 3D. Wszystkie są sygnowane i numerowane, niebawem w krótkich seriach trafią do sprzedaży.


Fot. Martin Morrell

Więcej inspiracji znajdziecie w drugim wydaniu „Vogue Polska Living”. Do kupienia w salonach prasowych, online z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.

Kamila Wagner
Proszę czekać..
Zamknij