Znaleziono 0 artykułów
16.02.2023

Trendy w designie na zimę 2022-2023: Rekomendacje Anny Szczęsnej

16.02.2023
Anna Szczęsna (Fot. Mateusz Grzelak)

Dziesiątkę bohaterów na różne sposoby związanych ze światem wzornictwa poprosiliśmy o wybór najciekawszych zjawisk, nazwisk i przedmiotów. Scenografka i właścicielka Rug Stories Anna Szczęsna wybiera ulubione kolory, meble i dodatki.

Z przeszłości wracają:

Stiuki, błyszczące żywice i tynki strukturalne robione tradycyjnymi technikami. Cieszę się z ich powrotu. 

Ciekawy materiał, który przewija się w produktach i przestrzeniach: 

Bioplastik.

Na granicy ze sztuką:

Szkło z murano, najlepiej od Venini Murano, to obiekt westchnień. We wnętrzach pojawiają się też duże, dominujące rzeźby ceramiczne. Najlepszy przykład to te od Simone Leigh.

Venini Murano (Fot. Materiały prasowe)

Najlepsza inwestycja:

Design Maria Belliniego. Wystarczy spojrzeć na takie projekty, jak lampa Chiara dla Flos czy sofy modułowe Le Mura dla B&B Italia.

Chwilowy trend:

Widoczny w tkaninach obiciowych szał na wełniane bouclé z fakturą baranka. Szybko uległo mu wielu, więc nastąpił przesyt. Dziś znów sięgamy po gładkie tekstylia.

Projekt wiecznie aktualny:

Wnętrze showroomu Olivetti projektu Carla Scarpy w Wenecji. Kocham ten projekt w każdym malutkim detalu.

​Negozio Olivetti, Wenecja (Fot. Tristan Robert)
Negozio Olivetti, Wenecja (Fot. Tristan Robert)

Polski ciekawy design:

Ceramika Grôpk. Ręcznie robione gliniane naczynia projektu Marcina Kuberny mają organiczne kształty i szlachetną fakturę, która dokumentuje proces pracy nad każdą sztuką. 

Mebel, który robi wnętrze:

Wendell Castle to prekursor mebla jako obiektu artystycznego. Jego dzieła to rzeźby, które zmieniają charakter przestrzeni, definiują ją. 

(Fot. Materiały prasowe)

Kolory na najbliższe sezony:

Trudno nadążyć za trendami w kolorach, skupiłabym się więc na bazie. Wielki powrót do ceramiki i terakoty, gliny i szkła narzuca paletę barw ziemistych, hipernaturalnych. Takie barwy utrzymują się w trendach już od dawna. Dla odświeżenia sezonowo projektanci przełamują je innymi odcieniami. Czasem są bardziej chemiczne i nasycone, czasem rozbielone i pudrowe. Niekiedy wystarczy jedna plama barwna, np. ręcznie tkany wełniany dywan z Maroka, jak te, które sprzedaję w Rug Stories. 

Najlepsze rękodzieło:

Podczas mediolańskiego Salone del Mobile w 2021 r. marka Hermès zaprezentowała kolekcję designu w wyjątkowej przestrzeni. Pięć pokoi wypełniały nie tylko nowe projekty, lecz także kolorowe, geometryczne desenie. Za instalację odpowiadali dyrektorka artystyczna domu mody Charlotte Macaux Perelman i Alexis Fabry. 

(Fot. Martin Morrell)

Po więcej inspiracji zapraszamy do drugiego wydania „Vogue Polska Living”. Już dziś zamów je online z wygodną dostawą do domu.

Kamila Wagner
Proszę czekać..
Zamknij