Znaleziono 0 artykułów
04.08.2021

Ubrania z nadrukami krajobrazów

04.08.2021
Moschino jesień-zima 2021-2022 (Fot. Materiały prasowe)

Jeremy Scott, Gabriela Hearst i Stella McCartney drukują na tkaninach krajobrazy z natury. Cukierkowe, lekko kiczowate i urocze zdobienia zapewniają odpowiednią dawkę eskapizmu, podsycając marzenia o podróżach. 

Rzeka płynie przez zielone wzgórza. Na horyzoncie, za chmurami, wschodzi pomarańczowe słońce. Nie na obrazie, fotografii czy w kadrze z filmu, tylko na dwuczęściowym garniturze z filcu. Inspiracją do powstania kolekcji Connera Ivesa, absolwenta Central Saint Martins, na sezon jesień-zima 2021 była amerykańska kolekcja sztuki ludowej jego matki. Kreacje odzwierciedlają tęsknotę za krajobrazem jednocześnie obcym i znajomym. 

Stella McCartney Resort 2021 (Fot. Materiały prasowe)

Ubrania oknem na świat

Ives nie jest jedynym projektantem, który fascynuje się przyrodą. Wiejskie krajobrazy stają się coraz bardziej popularnym motywem, od ziemistych widoków Jacquemusa przez psychodeliczne góry i grzyby Ashisha po zielone swetry House of Sunny. W kolekcji Moschino jesień-zima 2021 znalazły się nadruki błękitnego nieba i łąki pełne stokrotek i krów. Złożył tym samym hołd kostiumografowi MGM z lat 30. XX wieku, Gilbertowi Adrianowi, który stworzył stroje do filmu „Czarnoksiężnik z krainy Oz” z 1939 roku. Teatralna prezentacja wideo Scotta bezpośrednio inspirowana jest filmem „Kobiety” z 1939 roku.

Conner Ives jesień-zima 2021-2022 (Fot. Materiały prasowe)
JW Anderson wiosna-lato 2021 (Fot. Materiały prasowe)

Ostatnio nadruki gór, pól i pejzaży morskich znalazły się na wszelkiego rodzaju dzianinach, kardiganach i kamizelkach. Lirika Matoshi, która stworzyła błyszczącą sukienkę z truskawkami, hit wakacji 2020, również produkuje dzianiny ozdobione chmurami. Marki takie jak Saint LaurentStella McCartney JW Anderson zadebiutowały z dzianinami. W kolekcji Gabrieli Hearst na sezon 2022 znalazło się kilka swetrów z krajobrazami Ameryki, w tym Parku Narodowego Yellowstone i peruwiańskiego Machu Picchu. 

Gabriela Hearst Resort 2022 (Fot. Zoe Ghertner)

Najbardziej luksusowe projekty łączą misterność wykonania z nutką kiczu. Niektóre kreacje przypominają dziecięce rysunki, inne przywołują na myśl modę na domowe dzianiny z lat 80. XX wieku. 

Oczywiście nadruk krajobrazu na odzieży nie jest niczym nowym. W 1611 roku Johann Georg I, elektor Saksonii, otrzymał od matki „krajobrazową pelerynę”. Zdobiły ją widoki Drezna i rzeki Łaby naszyte na niebieski aksamit. Przez setki lat fale, chmury, góry, tęcze i lasy były pieczołowicie wyszywane na ubraniach i akcesoriach, od czapek do spania po siateczki (małe torebki lub portmonetki). Kimona też są bogate w szczegóły zaczerpnięte ze świata przyrody.

Moschino jesień-zima 2021-2022 (Fot. Materiały prasowe)

Potrzeba ucieczki

Nic dziwnego, że tak wielu projektantów zwraca się ku naturze. Przez ostatnie miesiące marzyliśmy o podróżach. Nosząc printy z natury, fundujemy sobie odrobinę eskapizmu. Wiele z wzorów opiera się na malarskich wyobrażeniach plenerów. Dekadę temu moda również czerpała inspiracje z przyrody, ale były to zazwyczaj realistyczne przedstawienia jak z XIX wieku. Współczesne scenki są wyraziste – ich kolory są jaśniejsze, a krawędzie gładsze. Przypominają grafiki z gier wideo lub ilustrowane pocztówki. Być może są to bardziej pejzaże senne niż krajobrazy: każda kreacja łączy to, co rzeczywiste i nierzeczywiste, wywołując wrażenie, że jesteśmy gdzieś indziej. 

Saint Laurent wiosna-lato 2021 (Fot. Materiały prasowe)

 

Rosalind Jana
Proszę czekać..
Zamknij