Znaleziono 0 artykułów
14.07.2022
Artykuł partnerski

W stronę blasku

14.07.2022
(fot. Getty Images)

Piękno to pojęcie względne. Na szczęście presja, by mieć idealną – czyli jak modelka – sylwetkę czy perfekcyjnie gładką skórę jest dziś dużo mniejsza, a trend na ciałopozytywnoćć rośnie w siłę. Ale nie piękna nie należy mylić ze zdrowiem. Bo zdrowa, rozświetlona cera świadczy o dobrym samopoczuciu. Każdy chce wyglądać promiennie.

Napisano już wiele artykułów na temat zgubnego wpływu palenia papierosów na stan skóry. O tym, że nikotyna zwęża naczynia krwionośne, ograniczając przepływ krwi do krwi, a co za tym idzie mniej tlenu i ważnych substancji trafia do skóry. O tym, że w dymie papierosowym zawarte są liczne substancje hydrofobowe, które z łatwością przenikają przez błony komórkowe i docierają do niemal wszystkich narządów. A także wolne rodniki, które niszczą komórki w ogóle, również komórki skóry, uszkadzają drogocenne keratynocyty i fibroblasty, spowalniając syntezę kolagenu i elastyny. O tym, że na skutek palenia obniża się poziom estrogenów, co przyczynia się do pogorszenia kondycji skóry, która staje się przesuszona, cienka, traci jędrność i elastyczność, a drobne naczynka się rozszerzają. Staje się również bardziej wrażliwa, mniej odporna na zmiany trądzikowe i gorzej reaguje na kosmetyki i słońce. Skaleczona dłużej się goi. O tym, że regularna czynność zaciągania się papierosem przyspiesza powstawanie zmarszczek pionowych mimicznych wokół ust. Papierosy przyczyniają się również – zwłaszcza u mężczyzn – do rozwoju łuszczycy. Ale chyba najgorsza jest utrata blasku. Nawet ukuto termin „twarz palacza” – ziemista i szara.  No i jeszcze to, że wygląda się starzej od niepalących rówieśników.

Po tym nieprzyjemnym wstępie, kilka dobrych wieści. Gdy człowiek rozstanie się z nałogiem, wiele zmian jest odwracalnych i to w dość szybkim czasie. Naukowcy z American Cancer Society sprawdzili, jak i w jakim czasie nasz organizm reaguje na rzucenie palenia. Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa zaczyna wracać do normy ciśnienie krwi, po ośmiu godzinach normalizuje się stężenie tlenu we krwi i krążenie, już po pierwszej dobie organizm wydala dwutlenek węgla i rozpoczyna się proces oczyszczania płuc. Po dwóch dniach wyostrza się smak i węch. Na poprawę wyglądu trzeba ciut dłużej poczekać, zdarza się, że w pierwszych tygodniach niektórzy zanotują nawet pogorszenie, pojawią się wypryski – to efekt naturalnego oczyszczania się skóry, która wyrzuca z siebie toksyny. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo po 30 dniach z każdym dniem twarz zacznie odzyskiwać blask, kolor ziemisty ustąpi różowemu, skóra będzie stawać się grubsza i jędrniejsza, po 10 miesiącach można porównać swoje zdjęcia przed i po wygranej z nałogiem. Dziesięć lat mniej gwarantowane.

Teraz zostaje najtrudniejsze – rzucenie palenia. Dobrze, że Parlament Europejski postanowił wzmocnić walkę z chorobami nowotworowymi w Unii i w lutym tego roku przegłosował ważny raport zawierający szereg zaleceń dla krajów członkowskich. Pojawił się w nim również akapit o alternatywach dla tradycyjnych papierosów, nawołujący „do oceny ryzyka związanego ze stosowaniem tych wyrobów w porównaniu z używaniem innych wyrobów tytoniowych, a także do opracowania na szczeblu europejskim wykazu substancji zawartych w tych wyrobach i przez nie emitowanych”. A dalej czytamy, że uważa się, „że papierosy elektroniczne mogłyby umożliwić niektórym palaczom stopniowe porzucenie palenia”. Tak więc może warto spróbować krok po kroku. E-papierosem nowej generacji jest Vuse ePod2, jego składniki starannie opracowuje i kontroluje ponad 50 doświadczonych naukowców. Postawili na cztery główne substancje, e-liquidy zawierają tylko glikol propylenowy (PG – który jest dodatkiem żywności, znajduje się np. w lodach, gumie do żucia czy paście do zębów), glicerynę roślinną odpowiedzialną za gęstą parę (VG – również dodatek do żywności oznaczany e422), wodę destylowaną, nikotynę i aromaty. Vuse ePod 2 to odporny na zachlapania e-papieros bez przycisków. Jest uruchamiany przez zaciąganie i ładuje się do 80% już w 35minut! Pozwala szybko wymieniać magnetyczne wkłady. I jest ładny, nowoczesny w formie, metaliczny dostępny w trzech kolorach. Niech to będzie pierwszy etap w drodze do odzyskania promiennej skóry.

Maria Srebro
Proszę czekać..
Zamknij