Znaleziono 0 artykułów
30.06.2023

Frida Kahlo znowu przyciągnie tłumy: Wystawa artystki w lipcu 2023 w Warszawie

30.06.2023
Życiu Fridy Kahlo towarzyszył fizyczny ból i ciągła walka z ciałem. Artystka do ostatnich dni mierzyła się z konsekwencjami wypadku komunikacyjnego z czasów wczesnej młodości. Fot. Getty Images

– Byłam dzieckiem, które wędrowało po świecie kolorów – mówiła o swoim życiu Frida Kahlo. Zdanie stało się dla twórców nowej warszawskiej wystawy punktem wyjścia do opowieści o twórczości i biografii meksykańskiej artystki. Na ekspozycji w warszawskich Łazienkach znajdą się obrazy, archiwalne fotografie i plenerowa instalacja, przypominająca dom Fridy Kahlo, La Casa Azul.

Karierę Kahlo można uznać za popkulturowy fenomen. Wszyscy znamy historię małej dziewczynki z Coyoacán, która na skutek wypadku spędziła długie miesiące, unieruchomiona w łóżku i zaczęła interesować się sztukami plastycznymi. Tworzyła głównie portrety, wyczarowała własny świat, pełen symboli i ukrytych znaczeń. 

Malarstwo Fridy Kahlo wciąż przyciąga tłumy

Frida swoją pracę traktowała bardzo serio. W rozwoju wspierała ją rodzina, która nie szczędziła środków na olejne farby i pędzle. Jako młoda dziewczyna  Kahlo pokazała swoją teczkę uznanemu artyście u szczytu sławy, jakim był wtedy Diego Rivera. Stał się wkrótce jej mentorem i życiowym partnerem. Małżeństwo dwójki wielkich artystów okazało się równie twórcze, pełne wzajemnego inspirowania się, co destrukcyjne.

Za życia cieszyła się uznaniem. W 1939 r. zaprezentowano jej prace w Paryżu. Frida Kahlo miała wtedy 32 lata. Fot. Getty Images

Frida w dojrzałej twórczości okazała się radykalna i rozbrajająco szczera, sięgała do najbardziej osobistych przeżyć, podejmując takie tematy, jak aborcja, śmierć, samotność czy role płciowe. Dziś uznawana jest za ikonę feminizmu, stała się bohaterką książek dla dzieci, ale też poważnych biografii, powieści, filmów, takich jak „Frida” z Salmą Hayek. Zawładnęła zbiorową wyobraźnią.

Można powiedzieć że prace Fridy Kahlo przeszły do kanonu. Wystawy artystki wciąż organizowane są na świecie, bilety na nie sprzedają się błyskawicznie. A błękitny dom , który został zamieniony w muzeum Fridy Kahlo, oddaje atmosferę jej codziennego życia, dedykowanego sztuce i pracy.

Obrazy Fridy Kahlo, które zobaczymy w Warszawie

Fani twórczości artystki mogą poczuć się zawiedzeni, bo na warszawskiej wystawie znajdziemy tylko trzy obrazy malarki, wśród których nie będzie ani jednego portretu. Najstarszą prezentowaną pracą jest obraz „Tam wisi moja sukienka” z 1933 roku, tworzony wspólnie z mężem kiedy artystka oraz Diego Rivera mieszkali w Nowym Jorku. Późniejsze „Kokosy” oraz „Martwa natura z arbuzami” z początku lat 50., powstały pod koniec życia Kahlo. 

Frida Kallo zmarła 13 lipca 1954 roku w małym miasteczku  Coyoacán, z którego pochodziła. Fot. Getty Images

„Kolor życia. Frida Kahlo”: Wystawa, warsztaty, program edukacyjny

– Przy wyjściu z wystawy, obok symbolicznego lustra zadaliśmy pytanie: Jaki jest Twój kolor życia? Dziś, kiedy coraz więcej rozmawiamy o arteterapii czy muzeoterapii, proponowana przez nas koncepcja może być szansą i zaproszeniem do odnajdywania ukojenia wobec wyzwań codzienności – mówi Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Tę koncepcję wzmacnia rozbudowany program edukacyjny, towarzyszący wystawie, realizowany we współpracy z warszawskim Instytutem Psychiatrii i Neurologii. Specjaliści przeprowadzą warsztaty arteterapeutyczne, opowiedzą o wpływie stanu psychicznego oraz fizycznego cierpienia na twórczość Fridy Kahlo. Rodziny z dziećmi będą mogły skorzystać z animacji w „Meksykańskiej strefie malucha” w Starej Kordegardzie, z otwartej pracowni malarskiej, wziąć udział w warsztatach artystycznych. 

Wystawę „Kolor życia. Frida Kahlo”  będzie można oglądać od 7 lipca do 3 września w Podchorążówce, w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Fot. Materiały prasowe

ghj

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij