Znaleziono 0 artykułów
18.12.2020

Kalendarz ATM Grupy: Na ratunek planecie

Pola Dąbrowska

W Polsce co roku wycinamy około miliarda drzew. Zalewają nas miliony ton plastiku, który można by przeliczyć na ciężarówki – co minutę zawartość jednej z nich wpada do oceanów. Coraz bardziej dotykają nas także skutki zmian klimatycznych, a jeżeli sądzimy, że topnienie lodowców jest odległe i przyczyni się jedynie do podniesienia poziomu wody w Bałtyku, jesteśmy w błędzie. Już rozpłynięcie zmarzliny na Syberii uwolni metan, nieznane wirusy i zaburzy harmonię ekosystemu. Ponadto, raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu z 2018 roku przewiduje, że mamy 12 lat. Tyle dzieli nas od katastrofy, której nie unikniemy, jeśli nie zaczniemy podejmować zdecydowanych działań.

Do walki o lepszą przyszłość stanęło studio produkcyjne ATM Grupa i wraz z opublikowaniem piątej edycji wyjątkowego kalendarza, stawia pytanie: A Ty co robisz, żeby ratować naszą planetę? Poszukując recepty, zgłoszono się do polskich gwiazd, które wzięły udział w sesji autorstwa Jacka Poremby. Fotografie na każdy miesiąc w dramatyczny sposób obrazują skalę narastającego problemu – pożary lasów, erozja gleby, duszące świat foliówki i góry śmieci.

Odpowiedzi bohaterów inspirują: – Staram się żyć pokornie i uczciwie. Wierzę, że moje postępowanie jest nie tylko dbaniem o swoje otoczenie, ale również widocznym dla wszystkich przykładem. Po za tym lubię uświadamiać ludzi, których spotykam, do czego służy śmietnik – mówi Filip Gurłacz („Wataha”, „Miasto 44”), a Danuta Stenka („Chopin. Pragnienie miłości”, „Nigdy w życiu!”) dodaje: – Patrzę dalej niż czubek własnego nosa i – w moim mikrowymiarze – świadomie, w każdym momencie, robię wszystko, żeby zapobiegać pogłębianiu zła, jakie poczyniliśmy w degradacji naszej planety. Oprócz nich w projekcie udział wzięli Daniel Olbrychski („Potop”, „Ziemia obiecana”), Karolina Gruszka („Maria Skłodowska-Curie”), Eryk Lubos („Zabić bobra”, „Underdog”), Agnieszka Grochowska („Obce ciało”, „W głębi lasu”), Kinga Preis („Róża”, „Dom zły”), Joanna Brodzik („Kasia i Tomek”, „Dom nad rozlewiskiem”), Piotr Adamczyk („Listy do M.”, „Czas honoru”), Andrzej Zieliński („Chłopaki nie płaczą”, „Wataha”), Artur Żmijewski („Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz”) oraz Wiktoria Filus („Nic nie ginie”, „W głębi lasu”)

Kalendarz został wydrukowany na papierze wykonanym w 100 proc. z makulatury, a na każdej stronie widnieje krótka informacja o tym, jakie działania człowieka powodują największe spustoszenie na naszej planecie i co możemy robić, by temu zaradzić. 18 grudnia pojawi się na kalendarz.atmgrupa.pl, a kilka egzemplarzy z autografami gwiazd trafi na aukcję WOŚP. Od 18 stycznia 2021 roku fotografie zamieszczone w kalendarzu będziemy mogli oglądać również na wystawie w warszawskiej Elektrowni Powiśle.

1/12Kalendarz ATM Grupy: A Ty co robisz, żeby ratować naszą planetę?

Proszę czekać..
Zamknij