Znaleziono 0 artykułów
04.11.2019

Warszawskie liceum z międzynarodową nagrodą architektoniczną

Julia Właszczuk

Budynek Akademeia High School wyróżniono Grand Prix w konkursie European Property Awards 2019/2020. Nietypowy gmach szkoły zaprojektowało polskie studio Medusa Group.

International Property Awards to jedna z najważniejszych nagród przyznawanych w świecie nieruchomości od przeszło dekady. Jury, złożone z 80 branżowych specjalistów, nagradza najlepsze projekty architektów i inwestorów z całego świata. W tym roku wśród laureatów znalazł się również projekt budynku Akademeia High School polskiego studia Medusa Group. Znajdującemu się na warszawskim Wilanowie liceum przyznano Grand Prix w konkursie European Property Awards 2019/2020. 

(Fot. Jędrzej i Juliusz Sokołowscy)

Akademeia High School przypomina liceum rodem z amerykańskiego serialu. Wewnątrz znajdziemy m.in. dużą stołówkę, ogród na dachu oraz dużą trybunę, na której koncentruje się szkolne życie. Do dyspozycji uczniów są nie tylko tradycyjne klasy, ale również nowoczesne laboratorium, sala muzyczna ze studiem nagrań, studio fotograficzne, audytorium teatralne oraz pracownia multimedialna. 

Szkoła przyciągać ma ciekawych i ambitnych ludzi, którzy chcieliby rozwijać się w różnych kierunkach. Gospodarz firma Tacit Investment bardzo sprzyjał temu, aby wszystko, co dzieje się wokół nauki, nie przypominało typowych rozwiązań. Dlatego w budynku nie ma ławek, wszyscy pracują w systemie stołów owalnych, a nauczyciele nie mają pokoju nauczycielskiego. Chcieliśmy stworzyć miejsce niejednoznaczne, wielofunkcyjne i inspirujące – mówi architekt Przemo Łukasik z Medusa Group.

(Fot. Jędrzej i Juliusz Sokołowscy)

Projektanci zadbali zarówno o funkcjonalny, jak i ekologiczny wymiar przestrzeni. Warszawskie liceum znalazło się wśród 64 szkół na całym świecie (z czego jedynie osiem poza Stanym Zjednoczonymi), które otrzymało certyfikat LEED Platinum. Potwierdza on, że Akademeia jest obiektem zrównoważonym o najwyższym standardzie zastosowanych rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych. 

European Property Awards nie jest pierwszą nagrodą dla projektu Medusa Group. Warszawskie liceum wyróżniono już za niebanalną estetykę i nowatorskie podejście w konkursie Green Building Awards. Budynek Akademeii otrzymał również Nagrodę Prezydenta Stołecznego Miasta Warszawy dla najlepszego budynku użyteczności publicznej.

1/8Warszawskie liceum z międzynarodową nagrodą architektoniczną

Proszę czekać..
Zamknij