Znaleziono 0 artykułów
03.01.2023

Najbardziej wyczekiwane filmowe adaptacje książek w 2023 roku

03.01.2023
(Fot. materiały prasowe)

Poruszająca produkcja o prawach kobiet, humorystyczna historia dorastania i kino science fiction w gwiazdorskiej obsadzie – oto 10 filmowych adaptacji 2023 roku, na które czekamy.

„Women Talking”: Dotkliwa cisza

 

Ona, Salome i Mariche (Rooney Mara, Claire Foy i Jessie Buckley) żyją w odizolowanej społeczności, która wierzy, że postęp zagraża świętości ludzkiej duszy. Kobiety początkowo są bardzo zaangażowane w tradycyjne życie sekty i posłusznie wypełniają swoje obowiązki. Gdy jednak padają ofiarami przemocy seksualnej, zaczynają kwestionować swoją wiarę. Poruszająca historia kobiecego przebudzenia to adaptacja powieści Miriam Toews.

„The Killer”: Wypalenie zawodowe

Graficzne powieści Matza (a właściwie Alexisa Nolenta) cieszą się szczególną popularnością wśród cenionych filmowców. Jednym z największych fanów twórczości Francuza jest David Fincher, który postanowił przenieść na ekrany serię „The Killer”. Komiks śledzi losy płatnego zabójcy (Michael Fassbender), który zaczyna wątpić w swoje umiejętności przez trudnych zleceniodawców (wśród nich Tilda Swinton). Znając dorobek Finchera i zdolności Swinton, należy spodziewać się porcji dobrego kina.

„Diuna: Część druga”: Muad’Dib

Kultowa powieść Franka Herberta uchodzi za jedną z najbardziej zawiłych historii, z której adaptacją nie poradził sobie sam David Lynch. Ze względu na zawiły język i złożoność świata „Diuny” Denis Villeneuve rozpisał swoją ekranizację na trzy części. W drugiej z nich poznamy dalsze losy księcia Paula (Timothée Chalamet), który po zamachu na jego życie musiał szukać schronienia wśród Fremenów, rdzennych mieszkańców pustynnej planety. Kontynuacja „Diuny” skupi się na szkoleniu młodego Atrydy, jego planach zemsty na Harkonnenach i granej przez Zendayę postaci Chani.

„Leave The World Behind”: Mały koniec świata

Amanda i Clay są zgodnym małżeństwem i wzorowymi rodzicami dla nastoletnich Archiego i Rose. Co roku rodzina zamienia zatłoczony Brooklyn na dom bliżej natury. Tym razem ich wybór padł na luksusową, odizolowaną od świata posiadłość na Long Island. Ku ich zaskoczeniu w domu czeka na nich młode małżeństwo, które podaje się za właścicieli willi. To jednak dopiero początek serii niecodziennych wydarzeń. W adaptacji powieści „Zostaw świat za sobą” Rumaana Alama zobaczymy plejadę gwiazd, z Julią Roberts, Kevinem Baconem, Ethanem Hawkiem i Mahershalą Alim na czele.

„The Color Purple”: Własnymi słowami

Gdy w 1985 roku Steven Spielberg przeniósł na ekran powieść Alice Walker, „Kolor purpury”, otrzymał 11 nominacji do Oscara, ostatecznie nie zgarniając ani jednej statuetki. Jak ze smutkiem przyznała później autorka, „najwyraźniej Amerykanie nie są jeszcze gotowi zmierzyć się z cierpieniem czarnych kobiet”. Być może teraz, cztery dekady później, widzowie i krytycy stawią czoła trudnej prawdzie powieści. W nowej, muzycznej adaptacji zobaczymy m.in. artystkę H.E.R., Taraji P. Henson i Halle Bailey.

„Marlowe”: Nowe kino noir

Bay City, lata 30. XX wieku. Detektyw Philip Marlowe (Liam Neeson) zostaje zatrudniony przez miejscową milionerkę Clare Cavendish (Diane Kruger). Jego zadaniem jest odnaleźć jej byłego kochanka, który zniknął bez śladu. Śledztwo detektywa ujawni wiele skrzętnie skrywanych tajemnic. „Marlowe” to współczesna próba ożywienia kina noir, powracająca do klasyki gatunku, czyli powieści Raymonda Chandlera.

„Are You There God? It's Me, Margaret”: Trudy dorastania

Kelly Fremon Craig, reżyserka „Gorzkiej siedemnastki”, postanowiła przenieść na ekran cenioną powieść Judy Blume o trudach dorastania, rodzącej się tożsamości i nawigowaniu między wyzwaniami codzienności. Dotychczas potwierdzono, że w „Are You There God? It’s Me, Margaret” wystąpią Rachel McAdams, Benny Safdie i Kathy Bates.

„Oppenheimer”: Wynalazek, który zmienił świat

 

Nowy film Christophera Nolana to adaptacja nagrodzonej Pulitzerem książki Kaia Birda i Martina J. Sherwina „Amerykański Prometeusz. Triumf i tragedia Roberta Oppenheimera”, poświęconej słynnemu fizykowi, który szefował zespołowi konstruktorów pierwszej bomby atomowej. Dramat historyczny z Cillianem Murphym w roli głównej ma być najbardziej ambitnym projektem w dorobku reżysera.

„Ballada ptaków i węży”: Powrót na arenę

 

Prequel popularnej sagi Suzanne Collins przeniesie widzów do tzw. Mrocznych Dni, czyli masowego buntu dystryktów przeciwko autorytarnym rządom Kapitolu. To w ich następstwie w Panem ustanowiono Igrzyska Śmierci, w których w przyszłości weźmie udział Katniss Everdeen. „Ballada ptaków i węży” skupi się na 18-letnim Coriolanusie Snowie (Tom Blyth), przyszłym prezydencie republiki, i jego podopiecznej Baird (Rachel Zegler), reprezentantce najbiedniejszego, 12. Dystryktu.

„Pukając do drzwi”: Wybór

 

Andrew, Eric (Jonathan Goff i Ben Aldridge) i ich córka Wen postanawiają spędzić weekend za miastem. Niedługo później w ich domu zjawiają się tajemniczy przybysze (wśród nich Dave Bautista i Rupert Grint, czyli Ron Weasley), którzy oferują im ultimatum – jedno z nich będzie musiało się poświęcić, by uratować ludzkość przed zagładą. Za adaptację bestsellerowej powieści Paula Trembleya odpowiada specjalista od mrocznego science fiction, M. Night Shyamalan.

Pełną listę premier, na które czekamy znajdziecie pod linkiem

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij