Znaleziono 0 artykułów
02.12.2021

Arcydzieło z pracowni Rubensa na Zamku Królewskim w Warszawie

02.12.2021
Peter Paul Rubens „Portret Anny Austriaczki” Fot. Materiały prasowe

„Portret Anny Austriaczki” z pracowni barokowego mistrza Petera Paula Rubensa przybył na Zamek Królewski w Warszawie. Uroczyste otwarcie pokazu dzieła odbędzie się 3 grudnia. Obraz będziemy mogli oglądać do 14 lutego 2022 roku. 

Wystawiane w Zamku Królewskim barokowe dzieło to jeden z najbardziej znanych wizerunków pochodzącej z rodu Habsburgów hiszpańskiej księżniczki, a później królowej Francji i Nawarry, Anny Austriaczki (zmarłej w 1666 roku). Olej na płótnie, został wykonany około 1625 roku, a więc urodzona w 1601 roku Anna Maria Maurycja ma na nim ponad dwadzieścia lat. Ma na sobie czarną suknię z modnym wówczas we Francji oraz Niderlandach wykładanym kołnierzem, który zastępował sztywne kryzy. Razem z perłową kolią oraz kolczykami kołnierz wydobywa jasną karnację Anny – ówczesny symbol przynależności do arystokracji. W tle obrazu flamandzkiego mistrza widać motyw złotych lilii na niebieskim tle – symbol Francji.
Bohaterka obrazu uwielbiała sztukę i biżuterię, do czego nawiązywał w „Trzech Muszkieterach” Alexander Dumas.

„Portret Anny Austriaczki” Rubensa pochodzi z prywatnej kolekcji

Uznaje się, że „Portret Anny Austriaczki” powstał w pracowni Petera Paula Rubensa przy współudziale jego uczniów, których ten zatrudniał z uwagi na ogromną liczbę zamówień oraz fakt, że niejednokrotnie chodziło o wielkoformatowe dzieła, takie jak „Historia Marii Medycejskiej” (obraz powstający w latach 1622 – 25). Tego rodzaju współpraca była wtedy powszechnie akceptowaną praktyką artystyczną.

Peter Paul Rubens żył w latach 1577 – 1640, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli barokowego malarstwa. W jego wczesnej twórczości widać wpływy Tycjana, czy Tintoretta. W scenach biblijnych, mitologicznych oraz portretach władców Rubens wydobywał intensywność barw oraz dynamikę przedstawianych scen. Do jego najbardziej znanych dzieł należą „Sąd Parysa” (około 1636, obecnie w National Gallery w Londynie), „Zdjęcie z krzyża” (1618, obecnie w Ermitażu w Sankt Petersburgu) i „Trzy Gracje” (1630 – 35, Muzeum Prado w Madrycie). 

„Portret Anny Austriaczki” pochodzi z prywatnej kolekcji. Pokazowi na Zamku Królewskim w Warszawie towarzyszyć będzie cykl wykładów. Obraz można zobaczyć w ramach biletu na Trasę Królewską. Jego pokaz to kolejna odsłona cyklu „Arcydzieła na Zamku”, dotychczas w ramach projektu mogliśmy podziwiać „Narcyza przy źródle” Caravaggia czy „Dziewczynę w ramie obrazu” i „Uczonego przy pulpicie” Rembrandta

Hanna Łopuszyńska
Proszę czekać..
Zamknij