Znaleziono 0 artykułów
03.08.2023

Z demakijażu na półkę z szamponami: Nowe zastosowanie wody micelarnej

03.08.2023
(Fot. Acielle / Style du Monde)

Niewiele osób wie, że jeden z najpopularniejszych kosmetyków do oczyszczania twarzy – woda micelarna, świetnie sprawdza się także w innej dziedzinie niż demakijaż. Jakiej? Pytamy ekspertkę od włosów i skóry głowy.

Woda micelarna stała się ważnym elementem codziennej pielęgnacji ze względu na swoje właściwości: usuwa wszelkie pozostałości po produktach do makijażu, jak również zanieczyszczenia oraz substancje zatykające pory skóry. Ostatnimi czasy wkrada się jednak do łask specjalistów od pielęgnacji włosów jako delikatny produkt czyszczący, który usuwa ze skóry głowy sebum i nagromadzone zanieczyszczenia. Oto wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć.

Jaką funkcję w pielęgnacji włosów pełni woda micelarna?

– W pielęgnacji włosów woda micelarna wyrobiła sobie świetną renomę, ze względu na to, że skutecznie oczyszcza włosy i skórę głowy, nie pozbawiając ich jednocześnie naturalnych olejów. Jest przez to kuszącym rozwiązaniem dla osób poszukujących delikatniejszej metody oczyszczania. Choć tradycyjnie jest ona stosowana jako produkt do demakijażu, ostatnio stała się zamiennikiem normalnego szamponu – wyjaśnia trycholożka, dr Sravya C Tipirneni ze szpitala Manipal Hospitals w Bengaluru.

Naukowe wyjaśnienie tego, w jaki sposób woda micelarna oczyszcza włosy, brzmi podobnie do opisu jej funkcji, którą spełnia w pielęgnacji skóry. – W skład wody micelarnej wchodzą micele, maleńkie molekuły oczyszczające, które przyciągają brud, sebum i zanieczyszczenia, dzięki czemu łatwo można je później zmyć. Nałożone na włosy i skórę głowy działają jak magnesy, wyciągając z nich brud i nadmiar olejów, jednocześnie nie zaburzając naturalnej równowagi higroskopijnej – tłumaczy ekspertka.

Czy powinno się myć włosy wodą micelarną?

Jeśli rozważasz zmianę sposobu oczyszczania swoich suchych włosów o rozdwajających się końcach na bardziej delikatny, dr Tipirneni tłumaczy, jakie mogą płynąć z niej korzyści.

Delikatne oczyszczanie

Woda micelarna zapewnia delikatne, a zarazem skuteczne działanie oczyszczające, co sprawia, że jest odpowiednia dla osób z wrażliwą skórą głowy oraz tych, które wolą łagodniejsze zabiegi oczyszczające.

Nawilżenie

W przeciwieństwie do tradycyjnych szamponów, które wysuszają łodygę włosa, woda micelarna pozwala utrzymać naturalną wilgoć kosmyków, pozostawiając je nawilżonymi i mniej podatnymi na suchość lub skręcanie się.

Efektywna pielęgnacja skóry głowy

Woda micelarna może pomagać w usuwaniu nagromadzonych osadów, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, tworząc zdrowsze środowisko dla wzrostu włosów i zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia takich problemów, jak łupież.

Jednak, choć woda micelarna jest generalnie uważana za bezpieczną dla włosów, trycholożka z Bengaluru poleca stosować się do kilku ważnych zaleceń.

Rozcieńczanie

Osobom stosującym do mycia skalpu czystą wodę micelarną zaleca się rozcieńczyć ją ze zwykłą wodą, by zapobiec jej potencjalnemu odkładaniu się na włosach.

Dostosowanie do rodzaju włosów

Pomimo że woda micelarna może być korzystna dla wielu różnych rodzajów włosów, osoby posiadające ekstremalnie przetłuszczające się lub mocno stylizowane włosy mogą stwierdzić, że sama w sobie nie zapewnia wystarczająco mocnego oczyszczania. W takim przypadku konieczne może być stosowanie jej na przemian z tradycyjnym szamponem.

Alergia lub nadwrażliwość

Niektóre osoby mogą mieć alergię lub nadwrażliwość na niektóre składniki wody micelarnej. Ważne jest, by sprawdzić skład produktu i przeprowadzić test płatkowy przed zastosowaniem go na większej powierzchni skóry.

Jak, według ekspertki, utrzymać czystą, zdrową skórę głowy?

Pierwszym krokiem do mocnych, lśniących włosów jest utrzymanie zdrowej, czystej skóry głowy, pozbawionej zanieczyszczeń i nagromadzonych osadów. Dr Tipirneni zaleca: – Regularnie myj włosy, stosując delikatny szampon dostosowany do rodzaju włosów. Pomoże to usuwać zanieczyszczenia, sebum i nadmiar stosowanych produktów, utrzymując skórę głowy w czystości. Zwracaj też uwagę na regularne złuszczanie, by pozbyć się martwych komórek naskórka i sprawić, że skóra głowy będzie zdrowsza – można to robić przy użyciu peelingu do skóry głowy lub miękkiej szczotki. Ograniczenie ciężkich produktów do stylizacji i dokładne spłukiwanie zapobiegające obciążaniu włosów przez nagromadzone produkty kosmetyczne również mogą przyczynić się do czystszej, zdrowszej skóry głowy – podsumowuje.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.in.

Hasina Jeelani
Proszę czekać..
Zamknij