Znaleziono 0 artykułów
15.05.2024

Czego brakuje w organizmie, gdy łamią się paznokcie?

15.05.2024
(Fot. Getty Images)

Łamliwe paznokcie to bardziej powszechny problem, niż mogłoby się wydawać. O tym, co sprawia, że paznokcie są słabe, i jak je wzmocnić, rozmawiamy ze specjalistkami od manicure’u z The Secret Lab.

Zauważyłam ostatnio, że za każdym razem, gdy zmywam z paznokci lakier hybrydowy, zaczynają się one łatwo wyginać. Nieprzypadkowo odkryłam też, że cierpię na niedobór witaminy B12. – Należy holistycznie ocenić to, co się dzieje – mówią w rozmowie z „Vogiem” ekspertki The Secret Lab. – Potencjalnym winowajcą może być brak keratyny, głównego składnika włosów i paznokci. Niedobory żelaza również mogą prowadzić do łamliwości paznokci, ponieważ niedokrwistość spowalnia ich wzrost i osłabia je – dodają. Problemy powodować może również regularnie robiony manicure przy użyciu narzędzi elektrycznych, ale bez odpowiedniego przygotowania paznokci, jak również niektóre rodzaje mydła i detergenty, spędzanie długiego czasu w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach oraz – oczywiście – obgryzanie paznokci.

Jak dieta wpływa na stan paznokci?

Dieta ma wpływ na prawie każdy aspekt naszego zdrowia, również paznokci. By wspomóc wytwarzanie keratyny, The Secret Lab zaleca spożywanie pokarmów o dużej zawartości beta-karotenu, takich jak marchew, truskawki, pomidory, dynia i papryka. Dobrym pomysłem jest również jedzenie jajek, ponieważ zawierają one biotynę, niezbędną do wzrostu komórek i produkcji keratyny. Upewnij się również, że przyjmujesz odpowiednio dużo witaminy C, której organizm potrzebuje, by produkować kolagen odpowiedzialny za zapobieganie narastania skórek.

Jak najlepiej wzmacniać słabe i łamliwe paznokcie?

Zadbaj, by paznokcie były czyste, krótkie i naturalne. Jeśli jesteś przyzwyczajona do lakieru hybrydowego lub akrylu, to moment, by zrobić sobie od niego przerwę, zamiast tego regularnie aplikuj olejek do skórek i krem do rąk. Warto również rozważyć wykonanie wzmacniającego manicure’u z odżywczym żeń-szeniem i algami.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

María Quiles
Proszę czekać..
Zamknij