Znaleziono 0 artykułów
20.11.2022

Niezwykły ślub Naomi Biden w Białym Domu

20.11.2022
Fot. Corbin Gurkin

19 listopada 2022 roku był w Białym Domu wyjątkowy – oto rezydencja urzędującego prezydenta USA Joe Bidena zamieniła się w miejsce ceremonii ślubnej jego wnuczki. Naomi Biden w bajkowej sukience inspirowanej Grace Kelly wyszła za Petera Neala. 

O godz. 11 w sobotę 19 listopada 2022 roku na Południowym Trawniku Białego Domu Naomi Biden, najstarsza wnuczka prezydenta Joe Bidena, wyszła za mąż za Petera Neala, w towarzystwie około 250 gości. – Radością było obserwować, jak Naomi dorasta, odkrywa, kim jest, i tworzy dla siebie niesamowite życie – powiedzieli prezydent USA i pierwsza dama. – Teraz pełni dumy obserwujemy, jak wybrała Petera na swojego męża, i czujemy się zaszczyceni, witając go w naszej rodzinie. Życzymy im dni pełnych śmiechu i miłości, która pogłębia się z każdym mijającym rokiem.  

Fot. Adam Schultz

Panna młoda poszła do ołtarza w sukni inspirowanej Grace Kelly od Ralpha Laurena. Naomi ma już historię związaną z tą klasyczną amerykańską marką – look od Ralpha Laurena miała na sobie w czasie inauguracji prezydentury Bidena, ze swoją siostrą Finnegan wzięła również udział w pokazie Ralpha Laurena na jesień 2022 w Nowym Jorku w marcu. 

Planowaniem ceremonii i wesela – które w całości zostały ufundowane z prywatnych środków – zajął się odpowiedni do takich zadań człowiek: Bryan Rafanelli z Rafanelli Events. Uznawany za jednego z najlepszych specjalistów na świecie, Rafanelli nadzorował również wesele Chelsea Clinton w Rhinebeck w stanie Nowy Jork w 2010 roku, jest też odpowiedzialny za wiele wydarzeń w Białym Domu, w tym za oficjalne obiady na szczeblu rządowym czy świąteczny wystrój za czasów Obamy. 

Do momentu rozpoczęcia ceremonii jej szczegóły utrzymywano w tajemnicy, co wydaje się stosowne, biorąc pod uwagę, że ślub Naomi i Petera to dopiero 19. ślub w historii Białego Domu. Ostatni z nich to wesele oficjalnego fotografa prezydenta Obamy, Petera Souzy, który wziął ślub w Ogrodzie Różanym w 2013 roku. Jenna Bush zorganizowała swoją ceremonię ślubną i jej główne obchody na rodzinnym ranczu w Crawford w Teksasie w roku 2018, ale jej ojciec, prezydent George W. Bush, zaprosił do Białego Domu około 600 gości, organizując swojej córce drugie przyjęcie. (Patrząc z perspektywy czasu na najbardziej okazałe wesela w historii Białego Domu, ślub Naomi Biden najbardziej przypomina ten Tricii Nixon, która wyszła za Edwarda Fincha Coxa w białym pawilonie w Ogrodzie Różanym w 1971 roku).

By nadać ton temu historycznemu weekendowi (w czasie którego prezydent Biden obchodzi też 80. urodziny), zaproszenia, na których znalazła się prezydencka pieczęć, głosiły: „Prezydent i dr Biden będą zaszczyceni Państwa obecnością na ślubie ich wnuczki…”.

Naomi to córka młodszego syna prezydenta, Huntera, i jego byłej żony Kathleen Buhle, partnerka w waszyngtońskiej kancelarii prawnej Arnold & Porter. Rodzice panny młodej poznali się w czasie pracy w Jesuit Volunteer Corps w Portland w stanie Oregon, a Naomi imię otrzymała po pierworodnej córce prezydenta, która w roku 1972, mając zaledwie rok, zginęła w wypadku samochodowym wraz z jego pierwszą żoną, Neilą.

Według relacji panna młoda odgrywa znaczącą rolę w karierze politycznej swojego dziadka. W 2019 roku zwołała spotkanie rodzinne, w czasie którego wraz ze swoimi dwiema siostrami i kuzynami namawiała go, by ubiegał się o urząd prezydenta przeciwko Donaldowi Trumpowi.

Peter Neal, który pracuje jako partner w Georgetown Law Center on National Security, również aktywnie uczestniczy w życiu politycznym. Studiował komunikację polityczną na George Washington University, w administracji prezydenta Obamy odbywał staż w Białym Domu, pracował też przy kampanii Hilary Clinton. Wychował się w Jackson Hole w Wyoming, a jego rodzice, William Neal i Mary C. Neal, są lekarzami. (Podobnie jak Bidenowie, rodzina Nealów doświadczyła tragedii: Willie, jeden z dwóch braci Petera, zginął potrącony przez samochód, gdy jeździł na rolkach).

Nowożeńcy poznali się w 2018 roku dzięki wspólnemu przyjacielowi. Naomi studiowała wtedy prawo na Columbia University, a Nowy Jork był miejscem ich pierwszej randki i początkowego etapu związku. 

Teraz para młoda mieszka na trzecim piętrze Białego Domu, ze swoim psem Charliem. Peter oświadczył się w Wyoming we wrześniu 2021 roku, dając Naomi pierścionek z diamentem o szlifie szmaragdowym od Shah & Shah Distinctive Jewelers z Waszyngtonu. – Przyjechał z jej obiema siostrami, które były wtedy w college’u. Wszystkiemu się przyglądały – mówił jubiler Colin Shah w rozmowie z „The Post”. – Przez cały ten czas był naprawdę uroczy. Chciał się upewnić, że kupuje piękny kamień o dobrej jakości. Chciał być pewny, że jej się spodoba. Do ślubnej biżuterii panny młodej Peter dołączył również obrączkę swojej babci. Według Shaha została ona przetopiona i dodana do obrączki Naomi. – Chciał, by część jego rodziny stała się częścią ich rodziny. 

Uroczystości rozpoczęły się od kolacji przedślubnej w piątkowy wieczór, na którą panna młoda założyła coś, co projektantka Danielle Frankel określa jako „look przejściowy”. Były to obcisły top bez ramiączek, marynarka i spodnie, wykonane z tej samej satynowej tkaniny, oraz plisowana tiulowa peleryna pokryta koronkowymi kwiatami. Czteroczęściowy zestaw pozwolił pannie młodej na zmianę w czasie wieczoru i nadanie wizualnego tonu na ślubny weekend. 

Po sobotniej ceremonii na Południowym Trawniku zorganizowano w jadalni Białego Domu kameralny lunch dla rodziny i przyjęcie weselne. O godz. 19.30 goście zebrali się ponownie na przyjęcie z tortem i tańcami, by uczcić szczęśliwą parę młodą. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Alexandra Macon
Proszę czekać..
Zamknij