Znaleziono 0 artykułów
05.05.2022

Patron: Ulubiony pies Ukrainy

05.05.2022
Il. Chetyrina Kate

Patron, najsłynniejszy pies Ukrainy, pomaga ratownikom z obwodu czernihowskiego w rozminowaniu terenów opuszczonych przez okupanta. Oto wszystko, co wiemy o czworonożnym bohaterze narodowym ogarniętego wojną kraju. 

Ukrposhta (ukraiński operator pocztowy) niedawno ogłosiła emisję znaczka z Patronem, legendarnym psem saperskim, który pomaga ukraińskim ratownikom podczas rozminowania. W ciągu dwóch miesięcy wojny stał się prawdziwym bohaterem narodowym, a my przywołujemy ciekawe fakty z jego biografii.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @brave.ua

– Patron to jack russell terrier, którego szef służby pirotechnicznej obwodu czernihowskiego kupił swojemu dziecku. Nikt nie sądził, że pies będzie pracował w Państwowej Służbie Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

– Patron jest psem z rodowodem, był przygotowywany do udziału w wystawach i konkursach. Otrzymał imię oznaczające „pocisk”, zanim został saperem.

– Od dzieciństwa nauczył się rozpoznawać różne rodzaje prochu. Wraz z wybuchem wojny ta umiejętność okazała się niezbędna.

– Patron stał się saperem od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę – dołączył do ekipy czernihowskich ratowników, którzy aktywnie rozminowują tereny po odejściu okupantów.

– Specjalnością Patrona jest praca w polu i wokół porzuconego sprzętu wroga. Na poszukiwanie min w lasach nie jest puszczany.

– Patron ma własną kamizelkę z oznaczeniem DSNS.

– Ulubiona przekąska Patrona to ser.

– Pies ma już własny profil na Instagramie, obserwowany przez 196 tys. osób, a ostatnio pojawiła się również strona z informacją o nim na Wikipedii.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.ua.

Redakcja "Vogue Ukraine"
Proszę czekać..
Zamknij