Znaleziono 0 artykułów
09.05.2022

„Elizabeth: the Unseen Queen”: Nowy dokument BBC o Elżbiecie II

09.05.2022
(Fot. Getty Images)

29 maja w BBC odbędzie się premiera dokumentu o królowej Elżbiecie II z niepublikowanymi dotąd materiałami. W „Elizabeth: the Unseen Queen” zobaczymy drogę monarchini od jej dzieciństwa do koronacji w wieku 27 lat. W filmie wykorzystano prywatne nagrania rodziny królewskiej, które do tej pory przechowywano w archiwach British Film Institute.

W 2022 roku mija 70 lat od objęcia tronu przez królową Elżbietę II. Z tej okazji BBC Studios nakręciło dokument z niepublikowanymi dotąd materiałami. Będzie miał on premierę na kilka dni przed rozpoczęciem obchodów platynowego jubileuszu królowej, które zaplanowane są od 2 do 5 czerwca. Monarchini udostępniła kanałowi prywatne filmy, wśród których znalazły się zaginione wcześniej kroniki filmowe oraz kilka zakulisowych nagrań z oficjalnych wydarzeń państwowych. 

– Jesteśmy zaszczyceni, że królowa powierzyła BBC tak bezprecedensowy dostęp do swojej osobistej kolekcji filmów. Ten dokument pokazuje prywatną stronę rodziny królewskiej, która jest rzadko oglądana. Cieszymy się, że możemy podzielić się nim z narodem, gdy świętujemy platynowy jubileusz królowej – powiedział Simon Young z BBC.

W dokumencie „Elizabeth: the Unseen Queen” znajdą się nieudostępniane wcześniej nagrania z ważnych wydarzeń w życiu królowej, w tym wizyty księcia Filipa w zamku Balmoral w 1946 roku, na krótko przed upublicznieniem zaręczyn pary. Na ekranie zobaczymy także rzadkie ujęcia królowej z jej stryjem Jerzym, księciem Kentu, oraz zdjęcia rodziny królewskiej w Balmoral w 1951 roku, na rok przed śmiercią króla Jerzego VI. Film będzie łączył materiały filmowe z nagraniami z kronik filmowych i publicznymi przemówieniami królowej. 

Reżyserem dokumentu jest Simon Finch, a Julia Harrington i Harvey Lilley są producentami wykonawczymi. Clare Sillery, szefowa działu zamówień filmów dokumentalnych w BBC, zleciła realizację projektu, a Claire Popplewell pełniła funkcję dyrektora kreatywnego. Produkcją zajęło się BBC Studios. Premiera „Elizabeth: the Unseen Queen” już 29 maja na BBC One i BBC iPlayer.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij