Znaleziono 0 artykułów
19.11.2020

Historia jednego zdjęcia: Lady Di w 1980 roku

19.11.2020
(Fot. Kip Rano/Rex/Shutterstock/ EastNews)

W czwartym sezonie „The Crown” pokazano życie Diany Spencer, zanim została księżną Walii. Na jednym z pierwszych fotoreporterskich zdjęć 19-letnia narzeczona Karola uśmiecha się zadziornie do obiektywu. Uwieczniono jej ostatnie dni w mieszkaniu w Coleherne Court. Niedługo później miała przeprowadzić się do St. James’s Palace.

Mieszkanie w budynku Coleherne Court w dzielnicy Earls Court niedaleko Kensington rodzice kupili Dianie Spencer na osiemnastkę w lipcu 1979 roku. Lady Di przeprowadziła się do Londynu z rodzinnej posiadłości. Wcześniej rzuciła szkołę, nie zdała matury (angielskich O-levels) i najęła się do pracy w przedszkolu. Sprzątała też u starszej siostry. To właśnie Lady Sarah przedstawiła nastoletniej Dianie księcia Karola. Umawiała się z nim przez chwilę w drugiej połowie lat 70. Rozstali się, bo on nie potrafił zapomnieć o Camilli Parker-Bowles. Młodziutką Di książę Walii opisywał potem w wywiadzie telewizyjnym z okazji zaręczyn: „Piękna, pełna życia, zabawna”.

Piękne, pełne życia i zabawne były wszystkie mieszkanki okolicy Sloane Square. Żeby trafić do grona Sloane Rangers, trzeba było pochodzić z klasy wyższej, dobrze się ubierać i wystawnie bawić. „Szyk, szampan i gra w polo” – opisywał tę grupę magazyn „Tatler”. Gdy Diana wpadła w oko księciu Walii, tym samym stając się ulubienicą mediów, nagle wszyscy chcieli żyć jak Sloane Rangers.

„To był najszczęśliwszy czas w jej życiu” – pisał o latach spędzonych w Coleherne Court biograf Lady Di Andrew Morton w książce „Diana. Moja historia”. „Śmiałam się do rozpuku. To były młodzieńcze, niewinne, nieskomplikowane chwile” – mówiła Mortonowi Diana. Bardzo tego wtedy potrzebowała. Chociaż urodziła się w arystokratycznej rodzinie, nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Jej rodzice,  Frances Shand Kydd i Edward John Spencer, rozwiedli się, gdy była mała. Wcześniej wielokrotnie była świadkiem karczemnych kłótni. Frances i Edward zdradzali się na prawo i lewo, zdarzało im się też podnieść na siebie rękę. Po rozstaniu Di została z ojcem. Marzyła o karierze baletnicy, z nauką radziła sobie średnio. Śliczna, urocza i zabawna z początku ujęła Karola, ale jego późniejsza obojętność jeszcze głębiej pogrążyła ją w kompleksach.

Zanim Diana została najczęściej fotografowaną kobietą świata, nazywano ją „Shy Di”, nieśmiałą Di, bo uciekała od fotoreporterów. Pod londyńskim mieszkaniem ustawiali się co rano. Jedna ze współlokatorek Spencer, Anne Bolton, wspominała, że widywała pod oknami 30 samochodów. Przyjaciółki jako pierwsze wiedziały, że książę się oświadczył. W serialu „The Crown” Karol opowiedział matce, Elżbiecie II, że nie ukląkł na jedno kolano, bo przecież „to przed księciem trzeba klękać”. Diana miała odpowiedzieć, że to najszczęśliwszy dzień w jej życiu. W rzeczywistości najpierw myślała, że sobie z niej żartuje. Ale on podszedł do zaręczyn ze śmiertelną powagą, chociaż niedługo później miał udowodnić Dianie, że wciąż kocha Camillę Parker-Bowles. „Gdy Karol się oświadczył, wróciłam do mieszkania i wyznałam dziewczynom sekret. Całą noc jeździłyśmy po mieście. Zadzwoniłam do rodziców dopiero rano” – wspominała Diana, a w „The Crown” przedstawiono tę szaloną noc w rytm piosenki „Edge of Seventeen” Stevie Nicks.

Diana mogła zawsze liczyć na wsparcie przyjaciółek. Najbliższą była Carolyn Bartholomew. Dzieliły dormitorium w West Heath School, gdy miały zaledwie 12 lat. Potem Carolyn została matką chrzestną Harry’ego, a Diana – syna Carolyn, Jacka. Ona też namówiła Dianę, żeby pomogła sobie w walce z bulimią. Gdy mieszkały razem w Londynie, Bartholomew studiowała śpiew i grę na pianinie w Royal College of Music. W pierwszych miesiącach ich współlokatorkami były Sophie Kimball i Philippa Coaker, ale  w czasie zaręczyn zastąpiły je Anne Bolton, którą Diana poznała na nartach, i Virginia Pitman, która uczyła się na szefową kuchni w Le Cordon Bleu w Paryżu. Po zaręczynach Diana dzwoniła do dziewczyn codziennie.

Narzeczeni pokazali się po raz pierwszy publicznie 24 lutego 1981 roku. Diana mówiła, że jest „przeszczęśliwa”, on zapytany o to, czy się w dziewczynie zakochał, odpowiedział: „cokolwiek to znaczy”. Zaraz potem wsiadł w samolot do Australii, gdzie przebywał niemal do ślubu. Ona została sama w Clarence House w St. James’s Palace. Nikt z rodziny królewskiej nie chciał z nią rozmawiać. Pobrali się pięć miesięcy później – 19 lipca 1981 roku. Przed ślubem widzieli się zaledwie 13 razy.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij