Znaleziono 0 artykułów
05.10.2023

Literacka Nagroda Nobla przyznana. W tym roku zdobył ją Norweg Jon Fosse

05.10.2023
(Fot. Getty Images)

Spekulacje krytyków potwierdziły się. Prestiżowe wyróżnienie Szwedzkiej Akademii otrzymał Norweg Jon Fosse, który do nagrody typowany był od lat. Pisarz został uhonorowany „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają głos niewypowiedzianemu”.

Jon Fosse dołączył do grona wybitnych twórców, w którym w przeciągu 122 lat istnienia nagrody znaleźli się m.in. Thomas Mann, Ernest Hemingway, Albert Camus, Czesław Miłosz czy Olga Tokarczuk. Pisarz i dramaturg urodził się 29 września 1959 roku w Haugesund w Norwegii a obecnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy. Zadebiutował w 1983 roku powieścią „Raudt, svart" („Czerwone, czarne"). W 1994 roku po raz pierwszy pojawił się także na deskach Sceny Narodowej w Bergen ze sztuką teatralną „Og aldri skal vi skiljast" („I nigdy się nie rozłączymy"). Od tamtej pory napisał 25 sztuk teatralnych.  Jego najbardziej znane dramaty to Namnet („Imię”, 1995) i Barnet („Dziecko, 1997).

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest przez Szwedzką Akademię od 1901 roku. W jej skład wchodzi 18 członków, natomiast nad wyborem laureata pracuje Komitet Noblowski, który w tym roku składał się z sześciu osób. Szwedzka Akademia nie publikuje wcześniej nazwisk nominowanych co sprawia, że oczekiwania na wynik są co roku bardzo emocjonująca. Nieznajomość kandydatów nie oznacza jednak, że czytelnicy i krytycy z całego świata nie snują spekulacji na temat zwycięzców. W tym roku w kręgu zainteresowania oprócz zwycięzcy, byli m.in. Ludmiła Ulicka, Can Xue, Gerald Murnane czy Anne Carson.

Laureaci Nagrody Nobla w poprzednich latach

W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Francuzka Annie Ernaux, która jest autorką takich powieści jak „Lata” „Miejsce” oraz „Historia Kobiety”, a w 2021 uhonorowany został pochodzący z Zanzibaru Abdulrazak Gurnah, którego twórczość oparta jest w dużej mierze na kolonializmie i losach uchodźców.

Literacka Nagroda Nobla została przyznana już 115 razy, a wśród jej laureatów znalazło się pięciu Polaków, z czego ostatnia uhonorowana została w 2018 roku Olga Tokarczuk. Oprócz niej nagrodę zdobyli także Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont oraz Henryk Sienkiewicz.

Jutro przyznana zostanie Pokojowa Nagroda Nobla.

Zobacz także:

 

Aleksandra Lipka
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Literacka Nagroda Nobla przyznana. W tym roku zdobył ją Norweg Jon Fosse
Proszę czekać..
Zamknij