Znaleziono 0 artykułów
20.07.2021
Artykuł partnerski

Jurata świętuje 90-lecie istnienia

20.07.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Kurort od początku istnienia inspiruje wielkich artystów. Piaszczyste plaże, porośnięte bujną roślinnością wydmy i sosnowy las. Jurata – „perła bałtyckiego wybrzeża” – świętuje w tym roku jubileusz.

W latach 30. XX wieku Jurata, niegdyś część miasta Jastarnia, stała się jednym z najelegantszych kurortów w Polsce. Od początku istnienia przyciągała elity. Dzięki niezwykle malowniczemu położeniu kurort upodobali sobie także artyści. To właśnie tam powstały obrazy Wojciecha Kossaka „Na straży polskiego morza” i „Zaślubiny Polski z morzem”. W Juracie tworzyły również córki artysty: Magdalena Samozwaniec i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Przyjezdni potrzebowali odpowiedniego miejsca, aby się zatrzymać. W Juracie zaczęto więc budować hotele, pensjonaty i prywatne wille, utrzymane w stylu art déco.

Jurata dzisiaj 

Dziś walory Juraty – specyficzny mikroklimat o właściwościach hartujących, duża ilość jodu, sosnowy las, wydmy i czyste rozległe plaże – nadal przyciągają miłośników wypoczynku nad Bałtykiem. Każdego sezonu Juratę odwiedza 50 tys. osób. Wśród gości nie brakuje artystów. W Juracie chętnie odpoczywają Grażyna Szapołowska, Beata Ścibakówna z mężem Janem Englertem, Joanna Koroniewska z mężem Maciejem Dowborem, Agnieszka Dygant, Szymon Majewski i wielu innych. W bezpośrednim sąsiedztwie kurortu znajduje się wypoczynkowa rezydencja Prezydenta RP.

Jubileusz Juraty

Szczyt tegorocznego sezonu wakacyjnego już niedługo. Jurata w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia. Z tej okazji burmistrz miasta Jastarni wraz z projektantką Dorotą Goldpoint oraz Fundacją „Serce nie ma zmarszczek” już 24 lipca zapraszają na uroczyste obchody. W programie znalazł się pokaz marki Dorota Goldpoint z udziałem ambasadorek projektu „The Inner Power”, mającego na celu wsparcie dojrzałych kobiet, przywrócenie autorytetu oraz konfrontację opinii publicznej z nieuchronnością przemijania. 

Dorota Goldpoint / Fot. materiały prasowe

Do udziału w projekcie zaproszono wiele znanych i cenionych kobiet, jak honorowa ambasadorka Irena Santor, Grażyna Szapołowska, Katarzyna Grochola, Agata Młynarska, Anna Korcz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Joanna Kurowska, Katarzyna Żak i Jolanta Fraszyńska. Wystawę zdjęć Marleny Bielinskiej, których bohaterkami są ambasadorki projektu, w lipcu i sierpniu można oglądać na molo w Juracie. Kontynuacją projektu „The Inner Power” jest Fundacja „Serce nie ma zmarszczek”, wspierająca dojrzałe kobiety. 

Jubileuszowe obchody uświetni recital Tomasza Stockingera, z którym będzie można odbyć artystyczną podróż do początków istnienia Juraty. Aktor wykona piosenki z lat 20. i 30. XX wieku. Wystąpi także pierwsza dama polskiej piosenki – Irena Santor z piosenką „Już nie ma dzikich plaż”. 

Sponsorem głównym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

(Fot. Materiały prasowe)

 

Natalia Jeziorek
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Jurata świętuje 90-lecie istnienia
Proszę czekać..
Zamknij