Znaleziono 0 artykułów
21.02.2024

Justyna Kopińska o reakcji świata na śmierć Aleksieja Nawalnego

21.02.2024
(Fot. Getty Images)

Proszę was, abyście podzielili się ze mną wściekłością, złością oraz nienawiścią do tych, którzy ośmielają się zabić naszą przyszłość – mówi Julia Nawalna. Czy żona zamordowanego opozycjonisty zjednoczy Rosjan w walce z Władimirem Putinem?

Dlaczego Aleksiej Nawalny musiał umrzeć? To pytanie zadawane obecnie na całym świecie. „Mój kraj już nie istnieje”, pisze wielokrotnie nagradzany pisarz rosyjski Michaił Szyszkin na łamach „Guardiana”. Przekonuje, że reakcja na śmierć Nawalnego ma charakter jedynie sentymentalny, a nie realny. A to daje Władimirowi Putinowi nieograniczoną siłę.

Jak reagujemy na niszczenie bohaterów? By poznać odpowiedź, polecam książkę noblistki Marii Ressy. Wstęp napisała Amal Clooney, która przez wiele lat broniła dziennikarki pro bono.

Maria Ressa z najbardziej wpływowej reporterki Filipin stała się obiektem zmasowanej kampanii nienawiści wpływowych polityków. W sytuacjach granicznych poznajemy charakter człowieka. Dziennikarka, poddana nieustannemu ośmieszaniu, zachowała wiarę w moc słowa. Nawet wtedy, gdy władze wycofały jej koncesję na działalność medialną i wytoczyły procesy mogące doprowadzić do bankructwa.

Maria Ressa otrzymała Nagrodę Nobla za „wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem istnienia demokracji i trwałego pokoju”

Otrzymała wsparcie od osób doskonale orientujących się w sytuacji świata – prawników, polityków, środowiska dziennikarskiego. Prawdę oczami Ressy zobaczyliśmy w wybitnym filmie „Tysiąc małych ran” w reżyserii Ramony S. Diaz.

Sceny z filmu przypominają produkcję Netflixa „Narcos”. Na ulicach Filipin w biały dzień zabijani są ludzie. Bez procesów i wyroków. Tak prezydent radzi sobie z kartelami narkotykowymi. Widzimy matki chłopców i mężczyzn, które przytulają ciała zabitych. Mają świadomość, że nigdy nie otrzymają potwierdzenia, czy synowie rzeczywiście dokonali przestępstwa.

Widzimy polityków przechwalających się, „kto ma większego”, zdegenerowane elity dążące do maksymalizacji zysków oraz kobietę próbującą powstrzymać ich intelektem i piórem. – Za wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem istnienia demokracji i trwałego pokoju – tak uzasadniono Nagrodę Nobla dla Ressy.

Julia Nawalna: Proszę was, abyście podzielili się ze mną wściekłością, złością oraz nienawiścią do tych, którzy ośmielają się zabić naszą przyszłość

Reakcja świata na śmierć Aleksieja Nawalnego pokaże nam obecną pozycję Władimira Putina. W przeciwieństwie do Szyszkina Julia Nawalna nadal wierzy w walkę o wolną Rosję i błaga rodaków o zjednoczenie: – Proszę was, abyście podzielili się ze mną wściekłością, złością oraz nienawiścią do tych, którzy ośmielają się zabić naszą przyszłość. Nie powinnam stać w tym miejscu i nagrywać tego filmu. Na moim miejscu powinna być inna osoba. Ale tę osobę zabił Władimir Putin – deklaruje Nawalna w przemówieniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Amal Clooney swoją przedmowę do książki Ressy zaczyna słowami: „Kiedy wyobrażasz sobie superbohatera, być może w twojej głowie nie pojawia się obraz drobnej kobiety z długopisem w dłoni. Ironia tkwi w tym, że autokratycznych przywódców często nazywa się mocarzami. W rzeczywistości nie są oni w stanie znieść sprzeciwu ani nawet pozwolić na grę na równych warunkach. Celebrujmy siłę tych, którzy stawiają im czoła”. 

Superbohaterowie to Martin Luther King, Gandhi, Nelson Mandela. I wielu innych ludzi, którzy codziennie narażają swoje dobre imię, ryzykują wolnością, a nawet życiem. Wokół Ressy pojawiło się wiele osób chętnych jej pomóc. Mam nadzieję, że otoczą także Nawalną.

*

Justyna Kopińska – dziennikarka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press oraz Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Dwukrotna laureatka Mediatorów.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy” i „Współczesna wojna”. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Justyna Kopińska
Proszę czekać..
Zamknij