Znaleziono 0 artykułów
20.09.2023

Justyna Kopińska: Czy prywatność jeszcze istnieje?

20.09.2023
(Fot. Kadr z serialu "The Morning Show")

Trzeci sezon serialu „The Morning Show” opowiada o rozmontowywaniu mediów przez technologię, o informacjach, które nie zostały zweryfikowane, i ostatecznie o unicestwieniu opinii publicznej. 

– Czy chciałabyś, by jedno zdanie wypowiedziane w prywatnej rozmowie zniszczyło dorobek całego twojego życia? – pyta szefowa stacji UBA Cybil Richards. Platforma Apple TV+ przedstawia trzeci sezon „The Morning Show”, w którym hakerzy udostępniają widzom każdą wiadomość dziennikarzy oraz pracowników stacji.

Do tej pory najmocniejszym punktem serialu był początek skupiający się na #MeToo. – Od lat wpływowi mężczyźni sypiali z kobietami w pracy. Dlaczego to ja mam za nich wszystkich zapłacić? – pytał w pierwszym sezonie dziennikarz Mitch Kessler. 

Czy naprawdę „wszystkie odpowiedzi są już w Google”?

Każdy sezon produkcji determinowany jest przez pytanie. Najnowszy opowiada zatem o kwestiach rasizmu, nepotyzmu i technologii, która błyskawicznie wkracza do świata mediów.

„Nie szukaj. Wszystkie odpowiedzi są już w Google”. Jako studentka zobaczyłam ten napis na plakacie w Kalifornii. Odbywałam wówczas staż w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles. Wiele moich dyskusji dotyczyło prawa do prywatności. Pamiętam komentarz, że napis jest absurdalny. Mój kolega twierdził, że „w przyszłości wszystkie nasze działania i myśli będą rozpowszechniane”.

Teraz omawiamy kwestie, czy Chat GPT będzie w stanie diagnozować choroby lepiej niż lekarz pierwszego kontaktu. Tłumacze tracą pracę ze względu na coraz doskonalsze tłumaczenia elektroniczne. Każdego roku powstają nowe formy reklam dostosowane do naszych rozmów.

Czy musimy się pogodzić z utratą prywatności?

Czy prywatność jeszcze w ogóle istnieje? 

Na pewno musimy liczyć się z faktem, że każda wysyłana wiadomość może być odczytana przez wszystkich. Wiele osób uważa, iż ten temat ich nie dotyczy, a zainteresowanie prywatnością jest ściśle powiązane ze sławą. „The Morning Show” pokazuje, że ta zmiana dotknie każdego. 

Odpowiedź na pytanie, czy szefowa UBA ma stracić pracę przez wiadomość o podtekście rasistowskim, kryje się w profesjonalnym dziennikarstwie. Tweet na temat jej rzekomych poglądów czy szybkie newsy przekazywane w mediach społecznościowych tak naprawdę nie pokazują nam nic. Potrzebujemy dziennikarzy, którzy zweryfikują informację w wielu źródłach, przeprowadzą śledztwo oraz skonfrontują krytykowaną osobę, ukazując jej prawdziwe poglądy.

Ogromne wrażenie zrobił na mnie wywiad dziennikarza CNN Andersona Coopera z homofobicznym nauczycielem, który życzył śmierci uczniom LGBT+. Podczas rozmowy nauczyciel zrozumiał, jak irracjonalne są jego poglądy, i w dużym stopniu je zweryfikował. Złożył rezygnację. Następnie dziennikarz rozmawiał z rodzicami, których syn popełnił samobójstwo. Potrafił z ogromną empatią wprowadzić nas w świat ich uczuć. 

Czy nowoczesna technologia zniszczy rzetelne dziennikarstwo? 

Empatycznego podejścia do ludzi nie zastąpi technologia wypierająca prawdziwe dziennikarstwo na rzecz tego, co łatwe i powierzchowne. 

„The Morning Show” opowiada o rozmontowywaniu mediów przez technologię, o informacjach, które nie zostały zweryfikowane, i ostatecznie o unicestwieniu opinii publicznej. 

Atak na Kapitol 6 stycznia 2021 roku, zabójstwo George’a Floydawojna w UkrainieRoe v. Wade – twórcy serialu omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich lat. Dla osób śledzących informacje wadą scenariusza może być ilość wyjaśnień. Do zalet produkcji należą rozmach i przenikliwość. 


Więcej felietonów autorki w książce „Współczesna wojna”: 

(Fot. Materiały prasowe)

Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Justyna Kopińska
Proszę czekać..
Zamknij