Znaleziono 0 artykułów
28.10.2023

Lily Gladstone: Oscarowy talent

28.10.2023
Lily Gladstone / Getty Images

Po światowej premierze „Czasu krwawego księżyca” Martina Scorsesego mówiło się przede wszystkim o niej. Krytycy byli zgodni, że właśnie ona w dużym stopniu decyduje o jakości tego filmu. Za swoją niezapomnianą rolę ma szansę na nominację do pierwszego Oscara w karierze. Poznajcie Lily Gladstone.

Gladstone urodziła się 2 sierpnia 1986 r. w Kalispell w stanie Montana. W jej żyłach płynie krew rdzennych plemion Ameryki: ojciec Lily wywodzi się z plemienia Czarnych Stóp i Nez Percé, wśród jej przodków byli także członkowie plemienia Kainai, co miało ogromny wpływ na jej dorastanie. Do 11. roku życia wychowywała się w rezerwacie Czarnych Stóp w Browning, w którym panowały ściśle ustalone zasady. W wywiadach niejednokrotnie przyznawała, że życie w tej społeczności nie należało do łatwych. Od dzieciństwa przyglądała się przemocy, bezrobociu, biedzie, uzależnieniom. Jednak w jej rodzinie nie brakowało miłości. Z domu wyniosła też szacunek do natury.

Lily Gladstone: Amerykanka

Trudna sytuacja w rezerwacie sprawiła, że rodzice Lily postanowili opuścić społeczność, kiedy córka była nastolatką. Po ukończeniu szkoły podjęła studia aktorskie i reżyserskie oraz historyczne dotyczące historii rdzennych Amerykanów na Uniwersytecie w Montanie. Podobno o aktorstwie zaczęła marzyć już jako pięciolatka po obejrzeniu „Gwiezdnych wojen: Powrotu Jedi”, chciała zagrać Ewoka. Po przeprowadzce do Seattle zaczęła występować w teatrze dla młodzieży, gdzie szlifowała talent.

Scena z filmu Czas krwawego księżyca Martina Scorsese / Getty Images

Pierwszą filmową rolę zagrała w 2012 r. w filmie „Jimmy P.” Do czasu, gdy mogła już utrzymać się z aktorstwa, pracowała w szkole jako nauczycielka historii rdzennych mieszkańców Ameryki. Przełomową okazała się dla niej rola w „Kobiecym świecie” w reżyserii Kelly Reichardt z 2016 r. Lily wciela się tam w ranczerkę na preriach rodzimej Montany, a na planie spotkała się z Laurą Dern, Kristen Stewart i Michelle Williams. Tą rolą zdobyła uznanie krytyków oraz liczne nominacje i nagrody. Podobno właśnie w „Kobiecym świecie” miała zostać zauważona przez Scorsesego, który zobaczył w niej Mollie Burkhart, najważniejszą kobiecą postać w „Czasie krwawego księżyca”. Jednak zanim stanęła na planie legendarnego reżysera, na jej biurku zaczęło pojawiać się coraz więcej scenariuszy, choć żadna z tych ról, jakie przyjęła, nie stała się powodem do wielkich pochwał krytyków. Pojawiała się w kameralnych produkcjach, takich jak „Two Eyes”, „Freeland”, „Quantum Cowboys” czy „Nieznany kraj”. Z Kelly Reichardt spotkała się ponownie na planie „Pierwszej krowy”, filmu z 2019 r. Jeszcze rok temu była znana w głównej mierze wyłącznie miłośnikom kina amerykańskiego. Dziś za sprawą „Czasu krwawego księżyca” jej nazwisko jest na afiszach na całym świecie.

Scena z filmu Czas krwawego księżyca Martina Scorsese / Getty Images

Lily Gladstone: Na drodze do Oscara

Po nowojorskiej premierze „Czasu krwawego księżyca” Spike Lee powtarzał, że Lily Gladstone właśnie zdobyła jego głos w oscarowej rozgrywce. Nie on jeden był pod wrażeniem jej wnikliwej, przejmującej, niebywale dojrzałej roli. Nie dała się przyćmić ani partnerującemu jej Leonardo DiCaprio, ani legendzie kina Robertowi De Niro.

Robert De Niro, Marti Scorsese, Lily Gladstone, Leonardo DiCaprio / Getty Images

W najnowszym filmie Scorsesego Gladstone gra Mollie Kyle, później Burkhart, pochodzącą z plemienia Osedżów żonę Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio). W wywiadach towarzyszących promocji filmu wielokrotnie dziękowała ludności Osage za wsparcie i możliwość przekazania światu ich nieopowiedzianej dotąd historii. Do tego, by udział w filmie wzięli rdzenni mieszkańcy z plemienia Szarych Koni z Oklahomy przekonała także samego Scorsesego. Reżyser, podobnie jak Lily, chciał, by ich głos wybrzmiał w filmie.

Gladstone jest jedną z tych aktorek, które zdobywają uwagę widza także, a może przede wszystkim, milczeniem. Jej bohaterki są zwykle bacznymi obserwatorkami, a sztuka aktorska, jaką wkłada w kreowanie tych postaci, polega na tym, co dzieje się między słowami.

Po premierze „Czasu krwawego księżyca” Lily Gladstone jest wymieniana we wszystkich przewidywaniach dotyczących oscarowych laureatek i laureatów. Jeśli jej rola zostanie uhonorowana złotą statuetką dla najlepszej aktorki drugoplanowej, będzie pierwszą rdzenną Amerykanką z takim wyróżnieniem.

Ewelina Kołodziej
Proszę czekać..
Zamknij