Znaleziono 0 artykułów
19.09.2022

Echa przeszłości: Kolekcja Erdem na wiosnę 2023

19.09.2022
(Fot. Acielle / Syle du Monde)

W kolekcji na wiosnę 2023 Erdem nie rezygnuje ze swoich charakterystycznych printów czy romantycznych sylwetek, wykorzystuje za to asymetryczne kroje i mnogość warstw, by nadać projektom z przeszłości współczesnego charakteru. Nowa kolekcja zaprezentowana w British Museum, to hołd złożony dziełom sztuki, których prawdziwą historię potrafią odkryć tylko konserwatorzy zabytków.

Wśród wielu zbiorów British Museum, obok sarkofagów i antycznych rzeźb, kryją się pentimenti – obrazy, które pod wierzchnią warstwą farby skrywają wcześniejsze dzieła. Pentimenti mogą być rozpoznane na pierwszy rzut oka, jednak niektóre ujawniają się tylko za pomocą działań konserwatorów lub pozostają ukryte pod warstwą farby na wieki. To właśnie motyw konserwacji dzieł sztuki, szukania śladów i ech minionych dekad zapoczątkował kolekcję Erdem na wiosnę 2023, gdzie charakterystyczne dla marki romantyczne printy i wyszywania połączone zostały z sylwetkami zawieszonymi pomiędzy miłością do historii, a nowoczesną awangardą.

(Fot. Acielle / Syle du Monde)

Pokaz, który odbył się w olśniewającym gmachu British Museum, zainspirowany był „miejscem pomiędzy troską, a obsesją” – nieuchwytnym balansem, którego szukać muszą konserwatorzy. Erdem Moralıoğlu przetłumaczył go na język mody za pomocą wyblakłych wzorów, wielu półprzezroczystych warstw i asymetrycznych drapowań. Wybrał do tego materiały, na które nadrukowane zostały stare ryciny, obrazy czy motywy z tapet tworząc w ten sposób kolekcję dla współczesnej Anny Boleyn.

(Fot. Acielle / Syle du Monde)

Projektant nie boi się flirtu z obowiązującymi trendami – w nowej kolekcji pojawiają się topy w stylu bustier, których fanką jest Rihanna, czy też przezroczyste sukienki. Otaczające je szerokie, balowe płaszcze, welony, tiul i folkowe ściegi podtrzymują uroczysty nastrój celebrowania historii. Erdem daleki jest od minimalizmu – eleganckie suknie uszyte są z patchworkowych materiałów, a porwane, eteryczne koronki ciągną się po ziemi. Widma przeszłości nigdy nie były tak piękne i dramatyczne.

Iga Trydulska
Proszę czekać..
Zamknij