Znaleziono 0 artykułów
20.09.2021

Erdem wiosna-lato 2022: Dostojny jubileusz

20.09.2021
Fot. Imax Tree

Gdy Erdem Moralioglu pokazał debiutancką kolekcję, media ochrzciły go mianem „brytyjskiej odpowiedzi na Christiana Lacroix”. W ciągu 15 lat dał się poznać nie tylko jako utalentowany kreator i wizjoner. Jest jak bajkopisarz, którego wyobraźnia i wrażliwość co sezon przenoszą nas w inny świat.

– To list miłosny do niepowtarzalnego ducha Londynu – mówi Erdem Moralioglu o kolekcji na wiosnę-lato 2022, którą świętuje jubileusz 15-lecia marki. W Londyn wsiąkł tak mocno, że mało kto pamięta, że nie jest on w pełni Brytyjczykiem (wychowywał się w Kanadzie).  Jego projekty od początku, niczym wehikuły czasu, przenosiły w inne czasy. Zawsze inspirował się wyjątkowymi kobietami z różnych epok, a pokazy organizował w historycznych lokalizacjach, chociażby w National Portrait Gallery i Gray’s Inn Gardens.

Fot. Imax Tree

Tłem dla kolekcji wiosna-lato 2022 stały się majestatyczne wnętrza British Museum. Na moodboardzie Erdema znalazły się w tym sezonie wizerunki poetki Edith Sitwell oraz arystokratki i artystki Ottoline Morrell. Pierwsza znana była z osobliwego stylu, który stanowił miks surrealizmu ze średniowieczem. Druga, mimo że żyła w latach 30. XX wieku, lubowała się w modzie z epoki edwardiańskiej. Jak mówi projektant, fascynujące było w nich to, że funkcjonowały między mitem a rzeczywistością. Nie próbowały wpasowywać się w normy. Przeciwnie, dumnie łamały zasady i przekraczały granice.

Fot. Imax Tree

Projekty Erdema także wyglądają jakby należały do innej epoki.  Żaden z nich nie sprawia jednak wrażenia przestarzałego. Erdem z wyjątkową gracją balansuje między historią a współczesnością, baśnią a prawdą. Szerokie, szyte z koła spódnice do kostek zestawia z kusymi braletkami, spódnicom midi nadaje asymetryczny fason, misternie je marszczy, w pełne objętości konstrukcje wszywa kieszenie, a talię lejących kreacji z cekinów zbiera paskiem w kontrastującym kolorze.
 
Erdem pokazał kolekcję wyrazistą, ale i bardzo subtelną. Podwójna tęcza, która pojawiła się na niebie tuż przed zakończeniem pokazu, zdała się dopełniać mistyczny klimat prezentacji.

 

 

Michalina Murawska
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Erdem wiosna-lato 2022: Dostojny jubileusz
Proszę czekać..
Zamknij