Znaleziono 0 artykułów
28.07.2018

Kora nie żyje. Artystka miała 67 lat

28.07.2018
Kora (Fot. East News)

Kora, czyli Olga Sipowicz, z domu Ostrowska, primo voto Jackowska, legenda polskiego rocka i wieloletnia wokalistka zespołu Maanam, zmarła nad ranem w swoim domu w Bliżowie. Miała 67 lat.

Urodziła się w 1951 w Krakowie. W młodości była związana z krakowskim środowiskiem artystycznym. To właśne z tamtych czasów pochodzi jej pseudonim artystyczny – Kora. 

W wieku 20 lat poślubiła muzyka Marka Jackowskiego i zadebiutowała w jego zespole Maanam. Razem wylansowali takie przeboje jak "Boskie Buenos", "O! Nie rób tyle hałasu" czy "Kocham cię, kochanie moje". Zespół zawiesił działalność w 2008 roku.

Kora na festiwalu w Opolu w 1985 roku (Fot. Miroslaw Stepniak/FOTONOVA, East News)

Była nie tylko wokalistką i autorką większości tekstów zespołu, które wydała w formie tomiku wierszy, ale także niekwestionowaną ikoną stylu. Jedna z najbardziej charakterystyczmych postaci w polskim show-biznesie, zawsze stawiała na ostry, rockowy styl, często zdominowany przez dwa kolory – czerń i biel. Nie stroniła także od mocnych dodatków, takich jak kapelusze, ciemne okulary.

W 2014 roku Kora poinformowała opinię publiczną o swojej chorobie. Zmagała się z rakiem jajnika. Walczyła o refundację leków i prawo do nowoczesnych terapii nie tylko dla siebie, ale także dla innych kobiet cierpiących na tę samą chorobę.

O śmierci artystki na jej fanpage'u poinformował mąż, Kamil Sipowicz. W mediach społecznościowych ikonę polskiego rocka żegnają przyjaciele, rzesze fanów i znane osobistości, w tym m.in. prezydent Lech Wałęsa i krytyk fimowy, Tomasz Raczek.

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij