Znaleziono 0 artykułów
31.05.2021

Książę Kentu zastąpi Filipa na Trooping the Colour

31.05.2021
Królowa Elżbieta II i Edward, ksiaże Kentu (Fot. Getty Images)

12 czerwca odbędzie się urodzinowa parada królowej Elżbiety II, znana również jako Trooping the Colour. Po śmierci księcia Filipa miejsce u boku monarchini zajmie jej kuzyn Edward, książę Kentu.

W XVII wieku ówczesny król Wielkiej Brytanii Jerzy II Hanowerski przeniósł październikowe obchody swoich urodzin na czerwiec, by móc świętować w bardziej sprzyjających warunkach pogodowych. Od tego czasu kolejne pokolenia monarchów Anglii biorą udział w podwójnych uroczystościach – pierwszej spędzanej w gronie najbliższych i drugiej, państwowej.

Dlatego na cześć urodzin królowej Elżbiety II, przypadających na 21 kwietnia, w czerwcową sobotę organizowana jest huczna parada Trooping the Colour. Widowisko rozpoczyna się na Placu Defilad, skąd jednostki wojskowe składające się z żołnierzy i muzyków maszerują w kierunku parku św. Jakuba. Za młodych lat Jej Wysokość podążała w tłumie na koniu, później uczestniczyła w przemarszu razem z mężem, księciem Filipem w karocy. W zeszłym roku, w związku z pandemią koronawirusa, Elżbieta II zrezygnowała z obecności na paradzie – obserwowała ją z okien Zamku Windsor. Nadchodząca uroczystość również będzie inna.

Po śmierci Filipa w dniu urodzin monarchini zorganizowała jedynie niewielki lunch dla najbliższej rodziny. Wieczorem zwróciła się do poddanych, by podziękować za wsparcie w trudnym czasie. Podczas czerwcowej parady pokaże się na balkonie Pałacu Buckingham. Będzie jej towarzyszyć kuzyn Edward. W przeszłości książę Kentu już kilkukrotnie zastępował Filipa podczas oficjalnych uroczystości.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij