Znaleziono 0 artykułów
06.04.2022

Najważniejsze momenty panowania Elżbiety II

06.04.2022
(Fot. Getty Images)

Elżbieta II odeszła 8 września 2022 roku. Monarchini miała 96 lat. Przypominamy kluczowe wydarzenia z jej 70-letniego panowania.

Koronacja, 2 czerwca 1953 roku

(Fot. Getty Images)

Uroczystość, podczas której 26-letnia Elżbieta została brytyjską królową, oglądało w telewizji 27 mln poddanych. Monarchini i jej mąż, książę Filip, pobrali się w 1947 r., niedługo później zostali rodzicami – najpierw Karola, potem Anny. W pierwszym roku panowania Elżbieta II odbyła sześciomiesięczną podróż po świecie. Jako pierwsza królowa odwiedziła Australię i Nową Zelandię.

Katastrofa górnicza w Walii, 1966 rok

(Fot. Getty Images)

W jednym z najbardziej wstrząsających odcinków trzeciego sezonu „The Crown” Elżbieta II (Olivia Colman) odwiedza górnicze miasteczko Aberfan, gdzie pod lawiną błota, wody i gruzu zginęło 116 dzieci i 28 dorosłych. Jak wynika z serialu i wspomnień doradców królowej, Elżbieta II do końca żałowała, że nie pojechała do Walii wcześniej.

Spacer wśród poddanych podczas podróży po Australii i Nowej Zelandii, 1970 rok

(Fot. Getty Images)

Zgodnie z dworską tradycją, królowa powinna machać poddanym z oddali. Podczas drugiej wizyty w Australii i Nowej Zelandii Elżbieta II po raz pierwszy witała mieszkańców Sydney, przechadzając się w tłumie.

Srebrny jubileusz, 1977 rok

(Fot. Getty Images)

Świętując 25-lecie na tronie, królowa powtórzyła przysięgę z dnia koronacji. – Gdy ją składałam, byłam zupełnie zielona, ale nigdy jej nie pożałowałam – mówiła, ubrana w jasnoróżową kreację i kapelusz z wyszywanymi 25 dzwonkami.

Ślub Karola z Dianą, 1981 rok

(Fot. Getty Images)

Gdy pierworodny syn Elżbiety II poślubił Shy Di, w 74 krajach świata 750 mln ludzi włączyło telewizory. Choć małżeństwo zawarte w katedrze św. Piotra w Londynie zakończyło się rozwodem, wciąż o tym wydarzeniu mówi się jako o „ślubie stulecia”.

Oficjalna wizyta w Chinach, 1986 rok

(Fot. Getty Images)

W 1984 r. premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher zgodziła się na oddanie Hongkongu Chinom (nastąpiło to ostatecznie dopiero 1 lipca 1997 r.). Dwa lata później Elżbieta II jako pierwsza brytyjska monarchini odwiedziła Pekin, Terakotową Armię czy Wielki Mur Chiński. Pobyt przyćmiły gafy Filipa, który nazwał Pekin „koszmarnym”, a brytyjskich studentów przestrzegał przed pozostaniem w Chinach zbyt długo, bo „nabawią się skośnych oczu”.

Annus horribilis, 1992 rok

Separację ogłosili Karol i Diana, a także młodszy syn Elżbiety II – Andrzej i Sarah Ferguson. Sfinalizowany został rozwód Anny z Markiem Philipsem. Później 100 pokoi Windsoru strawił pożar.

Śmierć Diany, 1997 rok

(Fot. Getty Images)

Gdy Diana zginęła w paryskim tunelu 31 sierpnia 1997 r., królowa odmówiła opuszczenia posiadłości Balmoral w Szkocji. Początkowo nie zgodziła się także na opuszczenie flag do połowy masztu. Dopiero za namową doradców, którzy przeczuwali kryzys wizerunkowy, powróciła do Londynu, gdzie wyszła do żałobników przed pałac Buckingham.

Złoty Jubileusz, 2002 rok

(Fot. Getty Images)

50-lecie na tronie Elżbieta II świętowała podróżą po całym świecie. Przebyła 40 tys. mil, odwiedzając Karaiby, Australię, Nową Zelandię i Kanadę, a także 70 miast w 50 hrabstwach Wielkiej Brytanii. Królowa pozostała na posterunku mimo żałoby – w tym samym roku straciła siostrę Małgorzatę i matkę, Elżbietę.

Wizyta w Irlandii, 2011 rok

(Fot. Getty Images)

Na zaproszenie prezydentki Mary McAleese Elżbieta II jako pierwsza brytyjska monarchini odwiedziła Irlandię. Oficjalne wizyty kontynuują teraz jej dzieci i wnuki.

Narodziny księcia Jerzego, 2013 rok

(Fot. Getty Images)

Po Royal Wedding w 2011 r., podczas którego William, pierworodny syn Karola, poślubił Kate Middleton, na świat przyszedł prawnuk Elżbiety II, trzeci w kolejce do tronu. Dwa lata później urodziła się Charlotte, a w 2018 r. Louis.

Ślub Harry’ego i Meghan, 2018 rok

(Fot. Getty Images)

Związek młodszego brata Williama i amerykańskiej aktorki i rozwódki od początku budził kontrowersje. Każdy ich krok był śledzony przez paparazzich. Rok po ślubie na świat przyszedł pierworodny syn pary, Archie. Na początku 2020 r. Sussexowie zdecydowali się zrezygnować z pełnienia obowiązków królewskich. Mieszkają teraz w Kalifornii. W wywiadzie udzielonym Oprah Winfrey w marcu 2021 r. oskarżyli rodzinę królewską o nietolerancję, rasizm i wrogość.

Śmierć księcia Filipa, 2021 rok

(Fot. Getty Images)

9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat odszedł ukochany mąż Elżbiety II. Po 73 spędzonych wspólnie latach królowa pożegnała go w gronie 30 najbliższych osób w Windsorze. Na pogrzeb, który odbył się 17 kwietnia, ze Stanów przyleciał książę Harry, by pojednać się z rodziną. 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij