Znaleziono 0 artykułów
30.08.2022

„IO” Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

30.08.2022
Sandra Drzymalska w filmie "IO" (Fot. Instagram @gutekfilm)

We wtorek 30 sierpnia Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił polskiego kandydata do Oscara za 2022 rok. Jest nim „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. W maju 2022 roku produkcja zdobyła Nagrodę Jury na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. 

Informację ogłoszono podczas konferencji prasowej odbywającej się w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie. Decyzję podjęła siedmioosobowa Komisja Oscarowa, w której zasiedli: producentka Ewa Puszczyńska, dyrektor PISF Radosław Śmigulski, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, producent Sean Bobbit, reżyser Tadeusz Łysiak, producent i dystrybutor Mariusz Łukomski oraz kierowniczka Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych Kamila Morgisz.

Kadr z filmu "IO" (Fot. Materiały prasowe)

Oś fabuły dramatu „IO” stanowi historia osiołka, który występuje w cyrku z młodą artystką Kasandrą (Sandra Drzymalska). Dziewczyna dba o zwierzę, łączy ich też wyjątkowa więź. Po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy. Osiołek zostaje przetransportowany do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli. Jego losy kończą się tragicznie.

Światowa premiera filmu Jerzego Skolimowskiego odbyła się w maju na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowego w Cannes. Produkcja została wtedy wyróżniona Nagrodą Jury. We wrześniu dramat będzie zaś rywalizował w konkursie głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„IO” trafi do kin już 30 września.

 

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij