Znaleziono 0 artykułów
24.05.2018

Największa kolekcja dzieł Fridy Kahlo do obejrzenia za darmo

24.05.2018
Frida Kahlo / Fot. Album Online, EAST NEWS

Platforma Google Arts & Culture zaprasza na wystawę „Faces of Frida”. Składają się na nią zbiory z 33 muzeów, z siedmiu krajów. W sumie ponad 800 artefaktów i dzieł sztuki. Platforma jest bezpłatna i dostępna z… domu. Wystarczy telefon, czy komputer.

„Faces of Frida” to największa kolekcja dzieł sztuki i przedmiotów związanych z Fridą Kahlo, jaką kiedykolwiek stworzono. Google Arts & Culture przez lata współpracowało z siecią muzeów oraz ekspertami z całego świata po to, by zebrać w jednym miejscu prace, zdjęcia i przedmioty składające się na dziedzictwo Kahlo.

Na projekt „Faces of Frida” („Oblicza Fridy”) składają się kolekcje z kilkudziesięciu muzeów z siedmiu krajów, ponad 800 artefaktów i 20 zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości oraz pięć panoram miejsc, które były znaczące dla rozwoju kariery malarki. Kolekcja prezentuje najbardziej uznane dzieła artystki.

Frida poroniła ciążę w szpitalu Henry Forda w Detroit. Na tym obrazie Kahlo namalowała siebie leżącą na plecach na szpitalnym łóżku wkrótce po poronieniu. / Fot. Gianni Dagli Orti, EAST NEWS

Na wystawie będziemy także mieli okazję bardzo dokładnie zobaczyć chociażby „Niebieski Dom”, w którym Frida Kahlo się urodziła i w którym mieszkała aż do śmierci. Dzięki ulepszonej wersji Street View można również obejrzeć twórczość artystki w Muzeum Fridy Kahlo, a to wszystko z poziomu z komputera lub telefonu. Kliknięcie na dzieło pozwoli dowiedzieć się o nim więcej.

Moja pielegniarka i ja (1937). Frida Kahlo / EAST NEWS

Wystawa rzuca również światło na wiele prac oraz artefaktów, które do tej pory były rzadko pokazywane publicznie. Chodzi przede wszystkim o te pochodzące z prywatnej kolekcji, która nigdy nie była dostępna online – jak choćby Widok na Nowy Jork, który artystka namalowała, patrząc z okna w Barbizon Plaza Hotel w 1932 roku.

Na „Faces of Frida” do obejrzenia są również wczesne wersje kilku najlepszych dzieł Kahlo, z których część była szkicowana na odwrocie już ukończonych obrazów i nigdy nie ujrzała światła dziennego – jak na przykład Szkic do Autoportretu z Samolotem.

Wystawa „Faces of Frida” jest dostępna dla każdego od dziś w sieci.

Frida Kaho, a właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón urodziła się 6 lipca 1907 w Meksyku. Była meksykańską malarką, słynąca głównie z autoportretów. Do późnych lat 70. była praktycznie nieznana poza granicami swojego kraju. Dziś, zarówno artystka, jak i jej prace są rozpoznawalne na całym świecie, a ona sama stała się ikoną i częścią popkultury.

17 września 1925 Frida była w grupie najbardziej poszkodowanych ofiar wypadku komunikacyjnego, w którym zderzył się autobus i tramwaj. W wyniku tego doszło u niej do: złamania kręgosłupa, obojczyka, żeber, miednicy, 11 złamań prawej nogi, stopy i zwichnięcia ramienia. Ponadto stalowy uchwyt poręczy autobusu przebił jej podbrzusze i macicę. Przeszła 35 operacji. W czasie przymusowego unieruchomienia po wypadku Frida zainteresowała się malarstwem.

Autoportret z Małpami, Frida Kahlo / Fot. DESRUS BENEDICTE/SIPA, EAST NEWS

Wystawa do obejrzenia TU.

Platforma Google Arts & Culture jest bezpłatna dla wszystkich.

Źródło: Materiały prasowe

Marta Wroniszewska
Proszę czekać..
Zamknij