Znaleziono 0 artykułów
03.02.2024
Artykuł partnerski

Livigno: Ekskluzywny kurort nie tylko na zimowe ferie

03.02.2024
Fot. Materiały prasowe

Aż 115 kilometrów tras z zapierającymi dech widokami dookoła, bogactwo atrakcji dla narciarzy, snowboardzistów, miłośników przyrody. Sport, relaks, zakupy, wieczory przy winie, ekologiczny styl życia. To wszystko sprawia, że Livigno jest idealnym miejscem odpoczynku, nie tylko zimą.

Wysoko w Alpach Lombardzkich, na wysokości 1816 m n.p.m. leży malownicze miasteczko Livigno, które jest rajem dla miłośników narciarstwa. 115 km ośnieżonych tras z zapierającymi dech widokami sprawia, że przyjeżdżają tu fani zimowego szaleństwa z całej Europy i dalszych zakątków świata. Pokryta skrzącym się w promieniach słońca śniegiem tradycyjna zabudowa, malownicza dolina Valtelliny i góry – to wszystko tworzy fantastyczne warunki dla miłośników sportów zimowych. Można tu cieszyć się jazdą na nartach, snowboardzie, uprawiać narciarski freestyle, wspinaczkę lodową, skialpinizm i wiele innych sportów. Nudzić nie będą się tu również ci, którzy od sportowych szaleństw wolą inne aktywności. Livigno może się też poszczycić chociażby niezwykle bogatą ofertą gastronomiczną.

Fot. Materiały prasowe

Białe szaleństwo w malowniczych dolinach

Infrastruktura w Livigno została stworzona z myślą o maksymalnym komforcie turystów. Niektóre z tras rozpoczynają się w centrum miasteczka, w niedalekiej odległości od apartamentów i hoteli. Wśród położonych w okolicznych dolinach 74 stoków, o różnych stopniach trudności, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Między innymi dzięki temu Livigno jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Dla maksymalnej wygody trasy połączone są sześcioma kolejami gondolowymi – Carosello 3000 I i II, Mottolino, Livigno Centro Tagliede I i II, Cassana – a także 14 wyciągami krzesełkowymi i 11 talerzykowymi. A dzięki dwóm bezpłatnym transportom wahadłowym serwisu Skilink narciarze mogą w kilka minut przemieścić się ze stoku Carosello na stok Mottolino.

Fot. Materiały prasowe

Odpowiednią dla siebie znajdą w Livigno zarówno wytrawni narciarze i snowboardziści, jak również ci, którzy na stoku stawiają dopiero pierwsze kroki. Ponad 150 instruktorów przeszkolonych przez Włoską Szkołę Narciarską, uważaną za jedną z najlepszych na świecie, oferuje swoje usługi w 9 lokalnych szkółkach. Zapewnia to wiele możliwości nie tylko nowicjuszom w każdym wieku, lecz również wszystkim, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności jazdy na snowboardzie czy nartach, w zakresie narciarstwa alpejskiego, telemarkowego, biegowego, freestyle’owego oraz freeride’owego. Wśród nauczycieli są także zawodowi sportowcy i instruktorzy krajowi posiadający najwyższe kwalifikacje, mówiący po angielsku, niemiecku, francusku, polsku.

Livigno często wybierane jest przez turystów w okresie świątecznym, noworocznym, a także w czasie ferii zimowych. Warto jednak pamiętać, że dzięki dużej wysokości i sprzyjającemu klimatowi, sezon narciarski trwa tu aż do początku maja. A wiosna to jeden z najlepszych okresów, by uprawiać narciarstwo – temperatury są wyższe niż zimą, a dni dłuższe i pełne słońca. A poza tym, na zakończenie sezonu w Livigno oferowane są darmowe skipassy.

Livigno: Centrum atrakcyjnych sportów, nie tylko zimowych

W wielu rodzinach czy grupach przyjaciół znajdą się osoby, które nie jeżdżą na nartach ani snowboardzie. W Livigno mogą wybierać spośród szerokiego wachlarza aktywności. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy dużej dawki adrenaliny, jak i osoby preferujące spokojny odpoczynek. Wśród sportów ekstremalnych w Livigno można spróbować paralotniarstwa, freeridingu, a także ice drivingu – prowadzenia samochodu na oblodzonym torze w Ice Driving School. Możliwy jest także fatbiking – jazda na rowerach z powiększonym przekrojem i niskim ciśnieniem w oponach, co zapewnia maksymalną przyczepność nawet na miękkich powierzchniach, takich jak śnieg.

Fot. Materiały prasowe

W Livigno można też bawić się, jeżdżąc na sankach czy łyżwach albo spróbować jazdy konnej trasami z widokiem na ośnieżone górskie szczyty. Jest to również idealne miejsce na turystykę narciarską pozwalającą podziwiać przyrodę. Możliwe jest doświadczenie chodzenia po lesie, ścieżkach i nieutwardzonym terenie w warunkach zbliżonych do tych, w jakich żyli dawni mieszkańcy gór.

Takie wysokogórskie wyprawy rezerwuje się, kontaktując się wcześniej ze szkołą narciarstwa biegowego lub bezpośrednio z przewodnikami górskimi, którzy co tydzień organizują wycieczki dla grup od 6 do 10 osób.

Fot. Materiały prasowe

Samodzielnie warto za to wybrać się na spacer, bieg lub nordic walking po otoczonym przyrodą i pokrytym świeżą warstwą śniegu Szlaku Zimowym. Zapewnia on radość z aktywności fizycznej nawet na dużych wysokościach, w otoczeniu bajkowego krajobrazu. Dwudziestokilometrowy, odpowiednio przygotowany szlak śnieżny, zaczyna się w sercu Livigno i wije się wzdłuż doliny.

Wysokogórski styl życia w miasteczku, na stokach, w centrum wellness

Fot. Materiały prasowe

Taki wyjazd w góry nie musi oczywiście oznaczać rezygnacji z wielkomiejskich  atrakcji. Miłośnicy zakupów i życia nocnego znajdą w Livigno duży wybór restauracji, barów i butików. Po intensywnym dniu, spędzonym na śniegu, w centrum miasteczka można spróbować lokalnych smakołyków i koktajli. Potrawy serwowane w barach i restauracjach powstają z produktów najwyższej jakości, starannie wybieranych przez szefów kuchni. Popołudniami i wieczorami na stokach i w dolnej części doliny otwartych jest wiele tradycyjnych barów i domków organizujących party après-ski.

Fot. Materiały prasowe

Deptak miejski w Livigno stanowi jednocześnie centrum handlowe na świeżym powietrzu, bo znajduje się tam ponad 250 sklepów i luksusowych butików zapewniających ekskluzywne zakupy w klimacie slow shopping.

Co z najmłodszymi? Oni też nie będą się nudzić. Aquagranda, centrum fitness i wellness w Livigno, zapewnia też rozrywki najmłodszym. W strefie Slide & Fun znajdują się baseny, zjeżdżalnie i zabawy przeznaczone dla dzieci w wieku do 14 lat, takie jak Baby Pool z wodą o głębokości 20 cm lub Magic Castle, gdzie dzieci w wieku od 3 do 14 lat mogą bawić się przez cały dzień.

Fot. Materiały prasowe

Wszystko to czyni z Livigno idealne miejsce ferii, wypoczynkowego wyjazdu, wiosennych wakacji.

Natalia Jeziorek
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Livigno: Ekskluzywny kurort nie tylko na zimowe ferie
Proszę czekać..
Zamknij