Znaleziono 0 artykułów
02.03.2020

Nie żyje Ulay

02.03.2020
"Marina & Ulay", 1980 (Dzięki uprzejmości Ulay & Marina Abramovic)

Artysta, performer i wieloletni partner Mariny Abramović zmarł na raka w wieku 76 lat.

Dziś rano zmarł Frank Uwe Laysiepen, niemiecki artysta, który tworzył pod pseudonimem Ulay. Laysiepen jest uznawany za pioniera i jednego z najważniejszych twórców performansu, body artu oraz fotografii. W pracach artysta często skupiał się na osobach wykluczonych lub pozostających na marginesie społeczeństwa.  

Międzynarodową sławę zapewniła mu wieloletnia współpraca z Mariną Abramović. Od pierwszego spotkania w 1976 roku, przez kolejne 12 lat, byli partnerami zarówno prywatnie, jak i artystycznie. Razem przygotowali i ogłosili manifest życia artystycznego „Art Vital”. Zgodnie z jego założeniami, artyści nie powinni mieć stałego miejsca zamieszkania, bezustannie żyjąc w ruchu, podejmując ryzyko i przekraczając swoje granice.

Ulay i Abramović rozstali się w 1988 roku podczas ostatniego wspólnego performansu „Kochankowie”. W jego ramach szli z przeciwległych krańców Wielkiego Muru Chińskiego, by spotkać się w połowie drogi. Para zetknęła się ponownie prawie 25 lat później podczas słynnego występu Abramović „Artystka jest dostępna” w nowojorskim muzeum sztuki nowoczesnej MoMA.

Laysiepen zmarł w wieku 76 lat w Lublanie. Artysta przegrał wieloletnią walkę z rakiem. 

Żeby zrozumieć Ulaya, potrzeba mnóstwo czasu, a może całe nasze życie – powiedziała kiedyś Abramović o byłym partnerze.

Julia Właszczuk
  1. Ludzie
  2. Talenty
  3. Nie żyje Ulay
Proszę czekać..
Zamknij