Znaleziono 0 artykułów
09.12.2022

Dyson: W trosce o swoje zdrowie i komfort czworonożnego pupila

09.12.2022
Fot. Materiały prasowe

Kochają bezwarunkowo, są przyjaciółmi na dobre i na złe. Ale nasze psy i koty przenoszą na sierści kurz i alergeny, z którymi nie poradzą sobie szczotki ani grzebienie. Eksperci firmy Dyson znaleźli rozwiązanie, które pomoże zadbać o nasze zdrowie, zatroszczyć się o pupila i utrzymać dom w czystości.

Wielu z nas uważa, że sierść psów czy kotów może wywoływać alergie. Ale ta powszechnie znana teoria to jedynie część prawdy. Niektóre alergie są wywoływane nie przez sierść, lecz alergeny, które można na niej znaleźć. Są one mikroskopijnej wielkości, więc nie poradzą sobie z nimi nawet regularnie stosowane szczotka czy grzebień, którymi większość opiekunów czworonogów wyczesuje ich sierść. Jak więc możemy się rozprawić z niebezpiecznymi drobnoustrojami? Rozwiązanie znaleźli eksperci firmy Dyson.

Fot. Materiały prasowe

Zagrożenie, którego nie widać

Marka Dyson jako zdeklarowany miłośnik zwierząt zwraca szczególną uwagę na tych, którzy mają w domu czworonogi. Przyjrzała się im również podczas dorocznego globalnego badania dotyczącego kurzu, w ramach którego analizuje nawyki i zachowania ludzi związane ze sprzątaniem, zgłębiając wiedzę na temat kurzu domowego i jego potencjalnego wpływu na samopoczucie.

– Wiele osób uważa, że największym problemem jest sierść zwierząt domowych, ponieważ jest ona najbardziej widoczna – mówi Monika Stuczen, pracowniczka naukowa ds. mikrobiologii w firmie Dyson. – Nic dziwnego, że ludzie nie są świadomi istnienia innych cząsteczek, które mogą znajdować się na ich pupilach, ponieważ cząsteczki te mają zwykle mikroskopijne rozmiary – tłumaczy.

Problem jest tym bardziej poważny, że jak głosi popularne wśród opiekunów zwierząt powiedzenie, dzielą się oni na tych, którzy ze swoimi pupilami śpią, i tych, którzy się do tego nie przyznają. Według raportu Dysona 40 proc. z nas pozwala swoim psom lub kotom wchodzić do łóżka. Tymczasem z dalszych badań marki wynika, że aż 72 proc. respondentów nie odkurza materaca. A to właśnie w nim znajduje się wiele alergenów. Dodatkowo niepokoi to, że choć 57 proc. gospodarstw na świecie ma zwierzę – w Polsce ten współczynnik wynosi 65 proc. – niska pozostaje świadomość tego, co może ono przenosić na sobie. Bo jeden na dwóch opiekunów zwierząt domowych nie zdaje sobie sprawy, że na jego pupilach mogą osiadać pyłki, a połowa nie wie, że czworonogi mogą przenosić roztocza kurzu domowego. Co więcej, siedmiu na dziesięciu właścicieli zwierząt domowych nie ma świadomości, że na psach czy kotach mogą znajdować się odchody roztoczy kurzu domowego, a jeden na dwóch – że na jego pupilach mogą być obecne bakterie i płatki skóry. Na szczęście, aby cieszyć się czystym, wolnym od kurzu domem czy mieszkaniem, wcale nie musimy rezygnować z obecności w nim psa lub kota.

Fot. Materiały prasowe

Zdrowie i pielęgnacja

Fot. Materiały prasowe

Opiekunowie zwierząt, chcąc poradzić sobie z problemem zostawianej wszędzie przez nie sierści, regularnie umawiają swoich pupili na wizyty u groomera. Ale wymaga to czasu, a dla wielu psów czy kotów jest stresujące. Teraz, dzięki nowemu rozwiązaniu marki Dyson, każdy z nas może w zaciszu domu zadbać o sierść swoich pupili i co ważne, jednocześnie rozprawić się z problemem gromadzących się w niej mikroskopijnych cząsteczek kurzu i alergenów. Wystarczy do odkurzacza Dyson dokupić specjalny zestaw do groomingu. Został on stworzony z myślą o pielęgnacji pupili o średniej i długiej sierści i jest kompatybilny z większością bezprzewodowych odkurzaczy Dyson — Dyson V15 Detect™, Dyson V12 Detect Slim™, Dyson Outsize™, Dyson V11™, Dyson Cyclone V10™, Dyson V8™, Dyson V7™ oraz Dyson Digital Slim™.

Możliwe, że w tym momencie wielu opiekunów czworonogów pomyśli o tym, że ich pies lub kot za nic w świecie nie chciałby się nawet zbliżyć do odkurzacza. Ale inżynierowie Dyson wzięli to pod uwagę – zaprojektowali końcówkę pod kątem akustycznym tak, aby cały proces pielęgnacji był dla zwierzaka przyjemny i komfortowy. W zestawie znajduje się również elastyczna rura dla wygodnego groomingu, która przy użyciu adaptera Quick Release zwiększa zasięg odkurzacza bezprzewodowego nawet do 100 cm.

Fot. Materiały prasowe

A jak to działa? Końcówka do groomingu usuwa luźną sierść i alergeny podczas czesania pupila, zasysa zebrane futro wprost do pojemnika, a następnie samoistnie się oczyszcza. Można jej używać na każdym zwierzęciu domowym, które dotychczas wyczesywane było szczotką. 364 gładkie i elastyczne zęby szczotki wygięte pod kątem 35 stopni prostują się podczas szczotkowania, wnikając głęboko w futro, aby wychwycić obumarłą sierść. Zwierzak nie tylko będzie więc zadbany, lecz także zniknie problem kłaczków osadzających się na meblach czy naszym ubraniu.

Czysty dom

– To, że ludzie sprzątają dopiero wówczas, gdy zauważą widoczny kurz na podłodze, jest powodem do niepokoju, bowiem wiele cząsteczek kurzu ma mikroskopijne rozmiary – mówi Monika Stuczen. – W rzeczywistości, zanim zauważymy widoczny kurz w domu, jest bardzo prawdopodobne, że pojawiły się już w nim roztocza – dodaje ekspertka. Ale Monika Stuczen przekonuje, że badania marki Dyson nie mają na celu nas wystraszyć, lecz zwiększyć naszą świadomość. – Mamy nadzieję, że te badania zainspirują was do zastanowienia się nad tym, co znajduje się w kurzu w waszych domach. To, że czegoś nie widać, nie oznacza, że nie należy o tym pamiętać. Mikroskopijne cząsteczki kurzu, takie jak sierść zwierząt domowych i alergeny roztoczy, mogą mieć nawet większy wpływ na zdrowie i samopoczucie niż cząsteczki, które widać gołym okiem – dodaje naukowczyni.

Fot. Materiały prasowe

Ponieważ walka z niewidocznym wrogiem jest trudna, marka Dyson nieustannie ulepsza swoje urządzenia tak, aby pozwalały rozprawić się z kurzem, jeszcze zanim zobaczymy go gołym okiem. Aby ułatwić sprzątanie i uczynić je jeszcze bardziej precyzyjnym, poszerzyła swoje portfolio również o nowy zestaw do dokładnego sprzątania. Wchodzące w jego skład akcesoria zostały zaprojektowane przez inżynierów marki specjalnie do czyszczenia delikatnych powierzchni i trudno dostępnych miejsc w domu lub samochodzie. Szczotka do odkurzania bez zarysowań idealnie sprawdza się przy delikatnych powierzchniach, a dzięki specjalnej nakrętce czyszczącej każdorazowo w prosty sposób usuniemy kurz i zanieczyszczenia z włosia. Docenią to z pewnością ci, którzy dotąd bezskutecznie próbowali doczyścić psie legowisko. Z kolei obrotowa końcówka szczelinowa, która rotuje o 22 stopnie, bez problemu poradzi sobie z czyszczeniem ciasnych przestrzeni i schowków samochodowych. A elastyczna rura o długości 61 cm wraz z dowolnie zamontowaną końcówką ułatwi sprzątanie zarówno wysoko, jak i nisko położonych miejsc w domu lub samochodzie. Zestaw jest kompatybilny z większością bezprzewodowych odkurzaczy Dyson.

Fot. Materiały prasowe

Marka Dyson poświęciła niemal 20 lat na badania kurzu, ponieważ wierzy, że tylko dzięki zrozumieniu tego złożonego zagadnienia może projektować odkurzacze, które doskonale radzą sobie w warunkach, z jakimi mają do czynienia w prawdziwych domach. Inżynierowie opracowują specjalne filtry i uszczelki, aby mieć pewność, że wychwycą one nie tylko widoczny kurz, lecz także ten, którego nie widać. Wszystko po to, aby mieć pewność, że to, co zostało wessane, pozostanie w pojemniku i nie zostanie wyrzucone z powrotem do wnętrza domu, a tym samym pomoże utrzymać w nim czystość i higienę.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij