Znaleziono 0 artykułów
18.01.2022

Paszporty „Polityki” 2021 przyznane

18.01.2022
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Po raz 29. zostały przyznane Paszporty „Polityki”. Nagrody odebrali m.in.: Ralph Kaminski, Jana Shostak i Katarzyna Nosowska.

To jedna z najbardziej prestiżowych nagród świata polskiej kultury, która – jak piszą organizatorzy – „jest wyznacznikiem tego, jak rozwija się polska sztuka, jakie stawia przed sobą wyzwania i jak reaguje na zmieniającą się rzeczywistość".

Co roku tygodnik „Polityka” przyznaje ją w siedmiu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa. Od ubiegłego roku również w kategorii „kultura zdalna” – za rok 2020 tę nagrodę odebrał twórca i dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity Artur Liebhart, tym razem wręczono ją twórcom Unsound Festivalu – Małgorzacie Płysie i Matowi Schulzowi. 

Nagrodą specjalną – Kreatora Kultury – doceniany jest całokształt działań. Wyróżnione zostały nią takie autorytety, jak Olga Tokarczuk, Bożena i Lech Janerkowie, Agnieszka Holland.
W tym roku nagrodę Kreatora Kultury odebrała Katarzyna Nosowska za „wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych, za pozostawianie drogowskazów dla jeszcze młodszej generacji artystek, za jedną z najbardziej spełnionych obietnic własnej drogi artystycznej w polskiej kulturze ostatnich trzech dekad”.

Pandemia, podobnie jak w ubiegłym roku, wymusiła na organizatorach bezpieczniejszą niż wcześniej formułę uroczystości. Kameralną galę, transmitowaną online i w TVN, poprowadzili Grażyna Torbicka i redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński, statuetki wręczali dziennikarze tygodnika. Atrakcją wieczoru stał się koncert zespołu EABS z Markiem Pędziwiatrem.

Oto tegoroczni zwycięzcy:

Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska

Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski

Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański

Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak

Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski

Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude

Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios

Kultura zdalna: Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy Unsound Festivalu

Kreator Kultury: Katarzyna Nosowska.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij