Znaleziono 0 artykułów
21.05.2021

Plan na weekend: Almodóvar, Biennale, Witkacy

21.05.2021
Fot. materiały prasowe

W związku z otwarciem kin, teatrów i galerii startujemy z cyklem poleceń weekendowych. Co tydzień będziemy dla was wybierać najciekawsze wydarzenia z pogranicza sztuki, mody i stylu życia.

Film: Premiera „Ludzkiego głosu”

Kiedy: 21 maja
Gdzie: kina studyjne w całej Polsce

Fot. materiały prasowe

W piątek znów pójdziemy do kina! W repertuarze znajdziemy oscarowe produkcje, na czele z „Nomadland”, „Minari” i „Na rauszu”, oraz festiwalowe przeboje, takie jak „Ludzki głos”. Nowy film Pedro Almodóvara, adaptacja sztuki Jeana Cocteau o tym samym tytule, opowiada o kobiecie prowadzącej ostatnią rozmowę z ukochanym. Sama w ich wspólnym mieszkaniu targana jest emocjami – od wściekłości do smutku. Sięga po pigułki, kupuje siekierę, rzuca kieliszkami i rozlewa benzynę. Pragnie zabić siebie i jego. Zmienia maski i kostiumy (w tym czerwoną suknię Balenciagi). W roli głównej Tilda Swinton.

Sztuka: Magdalena Łazarczyk „Kolaże” & Konrad Żukowski „Szkice”

Kiedy: 22 maja – 09 czerwca
Gdzie: BWA Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50/666

Magdalena Łazarczyk, kolaż z serii Skrzydło poruszane palcami 2020 / Fot. materiały prasowe

Magdalena Łazarczyk i Konrad Żukowski pokażą swój warsztat. Dynamiczne szkice na wyrwanych z zeszytu kartkach oraz kolaże łączące maźnięcia farby i zdjęcia prasowe to ich autorska metoda zapisywania wizualnych pomysłów.

„Oprócz techniki tych dwoje łączy też łatwość, z jaką odwołują do historycznej ikonografii”, czytamy we wprowadzeniu do wystawy. „Pokazywane w BWA Warszawa kolaże Łazarczyk zbudowane są z fragmentów znalezionych w antykwariatach starych atlasów i albumów. Szkice Żukowskiego natomiast, często klasyczne już w samej formie, przywołują na myśl metodę pracy klasyków europejskiego malarstwa”.

Sztuka: „Witkacy. Pokaz”

Kiedy: 20 maja 2021 – 27 czerwca
Gdzie: Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Portret Neny Stachurskiej, 1929, pastel, papier, zbiory Muzeum Literatury / Fot. materiały prasowe

Muzeum Literatury otwiera zbiory 18 prac Witkacego i uzupełnia je pokazem filmów o artyście, zrealizowanych przez Augusta Zamoyskiego przed blisko 100 laty. Wśród dzieł artysty znajdziemy portrety w pastelach wykonane po 1925 roku. W regulaminie firmy portretowej oferował wówczas klientom różne typy możliwych przedstawień, niektóre realizowane pod wpływem substancji psychoaktywnych. Wystawa przedstawia też dzieła realizujące koncepcję czystej formy oraz mniej znane kompozycje astronomiczne.

Sztuka: Biennale WRO

Kiedy: od 12 maja
Gdzie: Wrocław

Kadr z pracy ALL OR NOTHING AT ALL, Persijn Broersen (NL), Margit Lukács (NL) / Fot. materiały prasowe

To już 19. edycja przeglądu sztuki współczesnej Biennale Sztuki Mediów WRO. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Reverso” rozumiane jako zmiana. „To wejście do galerii i pracowni artystycznych oraz wyjście w miejską przestrzeń i plener, a także uruchomienie różnorodnych ścieżek i form kontaktu pomiędzy widzami i uczestnikami – zarówno cyfrowych, jak i realnych – czytamy w tekście kuratorskim. 84 prace artystów z całego świata łączą „najnowsze technologie i zagadnienia trapiące ludzkość, a także zróżnicowane formy doświadczania sztuki”. Biennale WRO można oglądać na żywo i w sieci. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

Więcej informacji: https://wro2021.wrocenter.pl

Kulinaria: Otwarcie sezonu w Nocnym Markecie

Kiedy: 21 maja, godz. 17
Gdzie: ul. Towarowa 3, Warszawa

Fot. materiały prasowe

W sobotę na terenie dawnego Dworca Głównego po raz szósty zjemy najlepszy street food w Warszawie. Co zjemy na Nocnym Markecie w tym roku? Pizzę neapolitańską od ekipy Włoskiego Strajku, japoński soul food YakoTako, burgery z prawdziwego zdarzenia od Bydło i Powidło czy nordycką kuchnię fusion serwowaną przez Makrell. Wszystko to w świetle neonów i w rytm muzyki.

Basia Czyżewska i Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij