Znaleziono 0 artykułów
12.04.2022

Ukraińscy artyści przeciwko wojnie: Natalia Nosova i Petro Bevza

12.04.2022
Natalia Nosova, Petro Bevza

Do współpracy przy kwietniowym numerze „Vogue Polska” zaprosiliśmy artystki i artystów z Ukrainy. – Wierzę, że to, co sobie wyobrażamy i przenosimy na papier, urealnia się. Dlatego dla mnie sztuka jest teraz walką, terapią oraz zbroją przeciwko złu – mówi Natalia Nosova. Petro Bevza, rzeźbiarz i malarz, dodaje: – Staram się tworzyć tak, by sięgać po system znaków i symboli, które odzwierciedlają unikatowe kulturowe cechy narodu ukraińskiego. Za wolność waszą i naszą!

Natalia Nosova: Nadzieja, troska i siła 

Wojna najpierw mnie obezwładniła. Wszystkie istniejące wcześniej inspiracje zamieniły się w ból i złość. Później pomyślałam sobie, że tę nienawiść i rozpacz trzeba przerodzić w nadzieję, troskę i siłę. Wierzę, że to, co sobie wyobrażamy i przenosimy na papier, urealnia się. Dlatego dla mnie sztuka jest teraz walką, terapią oraz zbroją przeciwko złu.

Natalia Nosova, archiwum prywatne

W 2017 roku przyjechałam do Polski studiować projektowanie graficzne i nowe media na uniwersytecie w Opolu, po obronie dyplomu tutaj zostałam. W pracy zawsze najbardziej interesowała mnie natura człowieka. Jestem obserwatorką, lubię przyglądać się, jak ludzie odnajdują się w różnych sytuacjach, jakie mechanizmy uruchamiają. Lubię zaglądać do ich wewnętrznych światów, a później przekładać to na obraz.

Natalia Nosova, Kos

Sztuka jest dla mnie sposobem postrzegania świata, za jej pomocą staram się uchwycić trudno dostrzegalne strony rzeczywistości. To również wizualna forma komunikacji, pozwalająca powiedzieć o wiele więcej niż słowa. Jest też sposobem radzenia sobie z osobistymi przeżyciami, możliwość wyzwolenia tego, czego już nie jestem w stanie trzymać w środku.

Natalia Nosova, Gra

Ukraina jest i będzie ważnym tematem moich prac. Przede wszystkim dlatego, że tam jest mój dom, rodzina. Tam ludzie posługują się językiem, w którym myślę. W moich obrazach często się pojawia motyw domu, który jest nierozłącznie powiązany z ludzką postacią – w ten sposób radzę sobie z tęsknotą.

Petro Bevza: Za wolność waszą i naszą!

XX wiek chciał przekształcić esencję przekazu w znak. Moje zadanie to powrócić do esencji tego znaku. Podczas gdy balansujemy pomiędzy dwoma przeciwstawnymi światami: tym wirtualnym, fikcyjnym światem informacji a realnym, otaczającym środowiskiem, sztuka może być przejściem pomiędzy nimi. Dla mnie to sposób na znalezienie równowagi.

Petro Bevza, Fot. Bogdan Reshetilo

Gdybym miał krótko opisać swoją pracę, byłyby to słowa: miłość, harmonia, środowisko. Jednocześnie mam cel wplecenia ukrainizmów w język sztuki współczesnej. Staram się tworzyć tak, by sięgać po system znaków i symboli, które odzwierciedlają unikatowe kulturowe cechy narodu ukraińskiego. Tworzenie to dla mnie terapia, forma zaangażowanej walki, samozachowawczość. Każda z tych rzeczy po trochu. Najważniejsze jest to, że każdego dnia przesyłam energię miłości i harmonii wszystkim żołnierzom Światła – obrońcom Ukrainy.
Za wolność waszą i naszą!

Petro Bevza, Ucraina vitae

Prace pozostałych twórców z Ukrainy, których zaprosiliśmy do współpracy, znajdziesz w kwietniowym numerze „Vogue Polska”. Do kupienia w salonach prasowych i online

 
Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij