Znaleziono 0 artykułów
03.09.2021

Film o Grzegorzu Przemyku polskim kandydatem do Oscara

03.09.2021
(Fot. materiały prasowe)

Na polskiego kandydata do Oscara komisja PISF wybrała film Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów”, oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza. O tym, czy produkcja znajdzie się na shortliście Akademii, dowiemy się już w lutym.

12 maja 1983 roku na Placu Zamkowym w Warszawie milicja zatrzymała niespełna 19-letniego Grzegorza Przemyka, ucznia XVII LO im. Frycza Modrzewskiego, który właśnie świętował z przyjaciółmi zdaną maturę. Chłopak już nigdy nie opuścił aresztu o własnych siłach. Zmarł na stole operacyjnym, gdzie trafił w krytycznym stanie wprost z komendy. Obrażenia jamy brzusznej były na tyle rozległe, że chirurg rozłożył ręce, mówiąc: „Zaszywamy, nic już się nie da zrobić”.

O kulisach wydarzeń – cynizmie władz komunistycznych, które postawiły na głowie cały aparat państwowy, by zatrzeć ślady po zbrodni, losach rodziców Przemyka, świadków jego pobicia oraz sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo – opowiada film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza.

W 2017 roku książka dziennikarza doczekała się statuetki Nike, teraz o najważniejszą nagrodę w świecie kina zawalczy film. „Żeby nie było śladów” został właśnie wybrany na polskiego kandydata do Oscara. Tym samym prześcignął „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” Mateusza Rakowicza, „Prime Time” Jakuba Piątka i „Hiacynt” Piotra Domalewskiego.

W skład jury pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej („Ida”, „Zimna wojna”) wchodzili dyrektor PISF Radosław Śmigulski, kierowniczka działu produkcji filmowej i rozwoju projektów filmowych PISF Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, operator Łukasz Żal oraz producent filmowy i prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji Sean Bobbitt.

Film Matuszyńskiego będzie miał światową premierę podczas trwającego właśnie festiwalu filmowego w Wenecji. Do polskich kin trafi 24 września. 94. galę nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 27 marca 2022.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij