Znaleziono 0 artykułów
11.12.2020

Zmarł Jerzy Treutler, twórca logo Mody Polskiej

11.12.2020
(Kolaż: Michalina Zawistowska, Fot. Grzegorz Pastuszak)

Zmarł grafik Jerzy Treutler, autor wielu plakatów i słynnej „Jaskółki” – logo Mody Polskiej. Miał 89 lat.

Gdy prawie trzy lata temu rozmawialiśmy do tekstu w papierowym wydaniu „Vogue’a”, przeglądając plakaty, tylko czasem wtrącał: „ten był niezły”, by wreszcie stwierdzić: – Zrobiłem około 90 plakatów filmowych. Szacunek mam dla połowy. Co chwilę zaznaczał, że nie dorobił się własnej maniery artystycznej, miał za słabą indywidualność, a co do polskiej szkoły plakatu, to owszem, był, ale w szerokim peletonie, w żadnym razie w szpicy.

Tymczasem był autorem kilkuset plakatów – filmowych i okolicznościowych, okładek książek, ilustracji. Do historii przeszło logo Mody Polskiej – słynna „Jaskółka”, którą zaprojektował w 1957 roku na zlecenie współpracującej wówczas z marką Xymeny Zaniewskiej. Był też autorem logo przedsiębiorstwa „Polski Len”.

Podobne artykułyJerzy Treutler, twórca słynnej „Jaskółki” Mody PolskiejMateusz Golis Urodził się w 1931 roku w miejscowości Beszyn na Kujawach, studiował w warszawskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, potem przemianowanej w Akademię Sztuk Pięknych. Debiutował w 1955 roku plakatem na zawody Trójboju Lekkoatletycznego. Potem było jeszcze wiele – okolicznościowych, filmowych, operowych. 

W lecie tego roku ponad sto jego prac można było oglądać na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Kuratorką była Ewy Reeves z fundacji Twarda Sztuka. To ona od kilku lat przypomina nowym pokoleniom o twórczości Treutlera. Wystawie towarzyszył znakomity katalog, zaprojektowany przez Patryka Hardzieja.

Aleksandra Boćkowska
Proszę czekać..
Zamknij