Znaleziono 0 artykułów
15.01.2021
Artykuł sponsorowany

Konkurs Mazda Design 2020/21 na półmetku

Basia Czyżewska

Znamy wyniki pierwszego etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21 i laureatkę nagrody specjalnej – Mazda Design Award 2020.

Sześciu wspaniałych

To już 11. edycja konkursu Mazda Design Experience skierowanego do młodych projektantów, który wyłania młode talenty z nowym, zaskakującym podejściem.

W 2020 roku zgłoszenia w formie portfolio nadesłało ponad 150 osób, wśród nich zarówno studenci, jak i absolwenci kierunków projektowych, artystycznych i technicznych przed 30. rokiem życia. Nadesłane prace reprezentowały rozmaite dziedziny – od wzornictwa przemysłowego i projektowania graficznego, przez modę, aż po performance.

Z trudnym zadaniem wyłonienia finalistów zmierzyło się jury, w którym jak zawsze zasiedli eksperci: Jo Stenuit – dyrektor dizajnu Mazda Motor Europe, Tomek Rygalik – jeden z najbardziej uznanych polskich projektantów, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”, oraz laureatki nagrody Mazda Design Award w ubiegłych latach: Alicja Patanowska i Agnieszka Bar. 

 

W burzliwych naradach wyłoniono piątkę dizajnerów, którzy tworząc projekt inspirowany hasłem „reKREACJA” oraz elektryczną mazdą MX-30 w 2021, zawalczą o główną nagrodę. A stawka jest wysoka – realizacja najlepszego projektu i czek na 20 tys. zł. Wśród finalistów Mazda Design Experience 2020/21 znaleźli się: Martyna Piątek, Aleksander Rokosz, Wojciech Błaszczyk, Karolina Gardzilewicz oraz Anna Eliza Gwiazda.

W tej grupie kluczem jest różnorodność i indywidualna wizja. Martyna Piątek w swoich pracach łączy estetykę z emocjami. Innowacyjnie podchodzi do takich tematów jak np. znicz, który uwolniony od kiczu staje się pięknym i symbolicznym obiektem

. Anna Eliza Gwiazda natomiast chętnie współpracuje z psychologami, pogłębiając edukacyjny i uwrażliwiający walor przedmiotów, specjalizuje się w projektowaniu dla dzieci. Aleksander Rokosz z wykształcenia jest architektem, ale w swojej pracy sięga po konteksty społeczne i kulturowe. Szuka wieloznaczności i pogłębionych znaczeń. Wojciech Błaszczyk dąży do minimalistycznej, syntetycznej formy i chętnie nawiązuje do tradycji japońskiej. Z kolei Karolina Gardzilewicz, zafascynowana garncarstwem, w swoich projektach wychodzi poza ceramikę, tworząc rzeźbiarskie formy.
Jury zapowiada, że w tym roku skorzysta z możliwości wyłonienia dodatkowej osoby, którą przewiduje regulamin. Nazwisko szóstego finalisty zostanie ogłoszone w drugiej połowie stycznia.

Magda Jurek ze statuetką Mazda Design Award 2020

TRN, Magda Jurek (Fot. Materiały prasowe)

Jednocześnie w 2021 roku, po raz czwarty w historii nagrody, jury wręczyło Mazda Design Award. To specjalne wyróżnienie dla projektanta ze szczególnym dorobkiem, wizją i kreatywnością, który w ostatnich latach zrealizował wyjątkowy projekt. W tym roku nagrodę w formie statuetki i symbolicznego czeku na kwotę 50 tys. zł przyznano Magdzie Jurek. Jak czytamy w uzasadnieniu jury: „za łamiący konwencje i niezwykle oryginalny dizajn, który w zaskakujący sposób łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnością”. 

Seria lamp i luster TRN to modułowe obiekty inspirowane twórczością Jana Tarasina. Geometryczne, funkcjonalne rzeźby, które zaskakująco łatwo wkomponowują się we wnętrza i budują w nich abstrakcyjne kompozycje o subtelnym pięknie, którym użytkownicy mogą cieszyć się na co dzień. „Projektowane przez Magdę Jurek przedmioty właściciel może dowolnie udoskonalać, aranżować, a czasem nawet samodzielnie tworzyć” – dodają jurorzy.

2/12Nagrody Mazda Design Experience 2020/21

TRN, Magda Jurek (Fot. Materiały prasowe)

Proszę czekać..
Zamknij