Znaleziono 0 artykułów
21.11.2018

Premierowo na Vogue.pl: Hotel Warszawa

Basia Czyżewska

Pokazujemy wnętrza dawnego budynku Prudentialu, który odzyskał swoją świetność. Nowo otwarty Hotel Warszawa ma szansę na powrót stać się modnym miejscem.. 

Prudential, bo tak nazywał się wieżowiec przed wojną, powstał w 1934 roku jako siedziba towarzystwa ubezpieczeniowego. Szesnaście pięter zapewniało mu zaszczytny tytuł najwyższego budynku w mieście. To właśnie na Prudentialu zainstalowano pierwszy nadajnik telewizyjny w Polsce. Gmach był popisem myśli technicznej i symbolem luksusu. Za żelbetową konstrukcję odpowiadały sławy inzynierii, Stefan Bryła i Wenczesław Poniż. We wnętrzach w stylu art déco użyto patynowanej miedzi i drewna jesionu. Ściany zdobiły rzeźby autorstwa Ryszarda Moszkowskiego.

Wizerunek zniszczonego w czasie II wojny budynku często wykorzystywano na plakatach jako pacyfistyczny symbol. Konstrukcja ocalała, a Prudential odbudowano w połowie lat 50., przekształcając w hotel. W 2002 roku nieruchomość trafiła na sprzedaż, ale nie miała szczęścia. Po kilku zmianach właścicieli budynkiem zaopiekowała się krakowska rodzina Likusów, która przywróciła budynkowi dawną świetność.

Właściciele z niezwykłą starannością zadbali o to, by historia tego budynku towarzyszyła gościom niemal na każdym kroku. Uwagę zwracają zwłaszcza widoczne w niektórych pokojach betonowe stropy konstrukcyjne lub części oryginalnej elewacji – mówi Agata Głuszek, przedstawicielka miejsca. Nowo otwarty hotel oferuje 142 indywidualnie zaprojektowane pokoje i apartamenty, w tym apartament prezydencki z tarasem na dachu. Do dyspozycji gości są dwie restauracje, bar i spa.

1/9Wnętrze Hotelu Warszawa

Proszę czekać..
Zamknij