Znaleziono 0 artykułów
25.05.2020

Zobacz wystawę o japońskiej modzie w sieci

Kamila Wojtkiewicz

Wystawa „Kimono: Kyoto to Catwalk” w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta udostępnia filmy o wpływie japońskiego ubioru na globalne trendy.

W obliczu zamknięcia instytucji kultury, Muzeum Wiktorii i Alberta wyszło naprzeciw zwiedzającym i udostępniło część swoich zbiorów online. Wirtualne wystawy pozwalają lepiej poznać pięć tysięcy lat ludzkiej kreatywności – od antycznej, chińskiej ceramiki, po suknie wieczorowe projektu Alexandra McQueena. Słynna wystawa „Designer of Dreams” o Diorze, którą zwiedziło 600 tysięcy osób, także trafiła do sieci. W filmie dokumentalnym na YouTubie kuratorzy opowiadają o kultowych stylizacjach i pokazują oryginalne szkice Christiana Diora.

 

Najnowsza inicjatywa muzeum ma na celu przybliżyć historię i wpływ japońskiej mody na kształtowanie się trendów. W pięciu darmowych filmach opublikowanych na YouTubie kuratorka Anna Jackson opowiada o najważniejszych aspektach ekspozycji. Dzieli się także procesem przygotowywania wystawy, która ujrzała światło dzienne na początku roku. Począwszy od XVI wieku, aż po czasy współczesne kimono stanowi inspirację dla wielu projektantów mody. I choć kojarzy się z tradycyjnym ubiorem w Japonii, obecnie można podziwiać stylizacje Alexandra McQueena i Johna Galliano, które bezpośrednio inspirują się tym elementem garderoby. Podczas wystawy można także oglądać ilustracje, obrazy oraz kostiumy filmowe.

Wszystkie pięć filmów jest już dostępnych na kanale YouTubie muzeum. 

1/7Zobacz wystawę o japońskiej modzie w sieci

Proszę czekać..
Zamknij