Znaleziono 0 artykułów
26.01.2023

Design poza trendami: 10 rzeczy, które nigdy nie wyjdą z mody

26.01.2023
Fot. Gubi

Trochę na przekór szarówce za oknem oraz wbrew wyścigom w przewidywaniu trendów wybieramy wzornicze evergreeny, czyli bezpieczne, klasyczne projekty. Nawiązują do klasyki designu, tradycyjnego rzemiosła, odwołują się do malarstwa. I zawsze będą wyglądały dobrze.

Fotel Le Club

Fot. Poliform. Mesmetric, cena: od 22 600 zł (bez podnóżka).

Wariacja na temat mebli charakterystycznych dla XIX-wiecznych klubów dla dżentelmenów: fotel Le Club projektu Jeana-Marie Massauda dla Poliform. Niekonwencjonalnie lekki i minimalistyczny, jak na typowe fotele klubowe, dzięki rozłożystemu siedzisku z pianki poliuretanowej nie traci komfortu. Nawiązuje do sylwetek z lat 70., ale to propozycja zdecydowanie nowoczesna.

Lampa Taccia 

 

Fot. Flos, cena: ok. 2650 euro.

Choć wygląda na postmodernistyczny obiekt, lampa Taccia została zaprojektowana przez braci Achille’a & Piera Giacomo Castiglionich w latach 60. XX wieku. Taccia to minireflektor, który pomyślano tak, by dawał światło kierunkowe i odbite. Korpus z aluminium i chromu został zwieńczony dużą czaszą z dmuchanego szkła Murano.

Sofa John-John 

Fot. Poltrona Frau. 3F Studio, cena: od 42 500 zł.

Oto kolejny projekt Jeana-Marie Massauda, tym razem dla Poltrona Frau – marki znanej z najwyższej jakości wyrobów skórzanych, której historia ma ponad 100 lat. John-John (inspirowany postacią Johna F. Kennedy’ego) ma klasyczne, spokojne linie, podkreślone przez dyskretne nóżki. Elementem przykuwającym uwagę są nietypowe zwieńczenia podłokietników, które płynnie przechodzą w poduszki.

Dywany Stroke

Fot. CC-Tapis, cena: 10 253 euro

Kolekcja dywanów Stroke została stworzona przez młodą gwiazdę – Sabine Marcelis – dla marki CC-Tapis. „Nieustannie tworzymy rysunki, znaki i ślady naszymi codziennymi gestami: pociągnięcia, przetarcia, smugi; powierzchnie w domu stają się tymczasowym płótnem” – mówi o swoich inspiracjach designerka. Zafascynowana także obrazami Lichtensteina i Pabla Tomka stworzyła metawnętrzarskie obiekty, a ich plastyczność uzyskała dzięki wykorzystaniu gradientów i różnej wysokości włosa himalajskiej wełny.

Fotel 0414

Fot. Galotti & Radice. Mesmetric, cena: od 8760 zł.

Gallotti & Radice słyną przede wszystkim z niesamowitych lamp, jednak w ofercie marki znajdują się także meble. 0414 to oryginalny fotel jadalniany, który wygląda jak krzesło na trójnogu. Jego konstrukcję tworzy gięta, symetryczna rama złożona z bliźniaczych elementów, spiętych dwiema deseczkami na wysokości oparcia i siedziska. Jest dostępny w kolorach naturalnego jesionu, drewna bejcowanego na tytoniowo, biało lub szaro. Stanowi elegancki znak graficzny w przestrzeni.

Stoliki kawowe Baxter

 

Fot. Baxter. IdeaMM, cena: od 975 euro do 3640 euro

Kolekcja stolików kawowych autorstwa Draga & Aurel dla marki Baxter. Każdy z nich to kompozycja złożona z solidnej stożkowej podstawy i okrągłego blatu. Występuje w różnych wersjach – z różnymi wysokościami i średnicami. Monolityczny charakter nadaje stolikowi nie tylko geometryczna forma, ale i materiał – beton z pokruszonym granitem.

Lampy Oboladze

Fot. Justyn Oboladze/Oboladze Light Industry, cena: projekty wyceniane indywidualnie, na zamówienie.

„Ze wszech miar odrzucam potrzebę nawiązywania do jakichkolwiek trendów. Jedyne, co przyświeca mi w tworzeniu moich prac, to naśladowanie natury” – mówi Justyn Oboladze, autor lamp, które wykonuje ze szkła i mosiądzu. Ich charakter jest wynikiem połączenia precyzyjnej powtarzalnej pracy maszyn i artystycznej pracy ludzkich rąk. Każdy detal – od nakrętek poprzez elementy oświetleniowe, szklane formatki czy mosiężne pierścienie – został przez Oboladze zaprojektowany specjalnie do danego pomysłu. Stanowi to gwarancję niepowtarzalności prac oraz ich unikatowej – na skalę światową – konstrukcji. 

Fotel Cassina

 

Fot. Cassina. 3F Studio, cena: od 8300 zł.

1 Fauteuil à dossier basculant jest reedycją fotela zaprojektowanego w 1928 roku przez Charlotte Perriand i zaprezentowanego dwa lata później na wystawie Union des Artistes Modernes. Model z portfolio Cassiny stanowi przykład filozofii projektowania Le Corbusiera, Pierre’a Jeannereta i Charlotte Perriand, dla których meble były integralną częścią projektowanej przestrzeni. Fotel został zainspirowany meblami kolonialnymi, ma chromowaną konstrukcję i tapicerkę, która pokrywa siedzisko, oparcie i podłokietniki.

Stół GUBI

 

GUBI, cena: 7999 euro

Stół zaprojektowany przez duet GamFratesi dla GUBI to rzeźbiony mebel inspirowany greckimi kolumnami i rzymską architekturą. Każdy model powstaje we Włoszech, a jego ciężka i dostojna forma podkreśla materialność kamienia, naturalne piękno jego żył i fakturę trawertynu.

Kredens Knoll

Knoll, cena: 15 213 dolarów

Wychowanka genialnych mentorów – Waltera Gropiusa, Marcela Breuera, Eero Saarinena czy Miesa van der Rohe – Florence Knoll wyznaczyła nowe standardy projektowania wnętrz w ekstremalnie trudnych warunkach powojennych. Komoda z 1954 to popis ponadczasowej elegancji i najlepszego modernizmu – łagodność linii, szlachetność materiałów sprawiają, że ten kredens właściwie nigdy nie ma wieku.

 

Aleksandra Krasny
Proszę czekać..
Zamknij