O perimenopauzie mówią głośno Salma Hayek, Michelle Obama i Gillian Anderson, a wciąż brakuje nam na jej temat dostatecznej wiedzy. O jakich objawach zbliżania się do menopauzy warto wiedzieć dla swojego komfortu psychicznego i fizycznego? Ekspertka wymienia pięć z nich i podpowiada, jak się nimi zaopiekować.
Perimenopauza to czas (od czterech do ośmiu lat) przed menopauzą, która definiowana jest jako konkretny dzień – 12 miesięcy po ostatniej miesiączce. Perimenopauza to okres, w którym obniża się poziom estrogenu i który wiąże się z wieloma objawami różniącymi się od siebie zarówno pod względem dotkliwości, jak i rodzajem w zależności od osoby.
– U kobiet w wieku powyżej 45 lat badanie krwi nie jest koniecznie potrzebne, można skupić się zamiast tego na objawach – wyjaśnia dr Paula Briggs, prezeska British Menopause Society i konsultantka w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Liverpool Women’s Hospital. – Jeśli objawy te zaczynają wpływać na jakość codziennego życia, radziłabym porozmawiać z lekarzem. W idealnym świecie kobiety nie musiałyby iść do niego prywatnie, ale jest to trudny temat w kontekście kondycji publicznej służby zdrowia. Wraz ze wzrostem świadomości farmakologicznego wsparcia w menopauzie zapotrzebowanie wzrosło, a państwowe placówki aktualnie nie są w stanie poradzić sobie z dużą liczbą pacjentek.
Co nie zmienia tego, że jeśli borykasz się z problemami, powinnaś skontaktować się najpierw z lekarzem pierwszego kontaktu oraz skonsultować się ze źródłem rzetelnych informacji (w Wielkiej Brytanii to NHS England, British Menopause Society albo International Menopause Society). – Musi to być uznana organizacja państwowa – dodaje dr Briggs.
Jeżeli chodzi o opiekę medyczną, dr Briggs mówi, że istotne jest to, by była ona zindywidualizowana – nie każda kobieta odniesie korzyści z takiego samego leczenia. Dla niektórych może ono oznaczać holistyczne zmiany w codziennym stylu życia, takie jak ćwiczenia fizyczne, terapia poznawczo-behawioralna czy też bardziej zbilansowana dieta, z kolei dla innych bardziej efektywna może okazać się hormonalna terapia zastępcza. – Przesłanie, które aktualnie wydaje się wybrzmiewać najgłośniej, jest takie, że każda kobieta powinna dostać HTZ, jednak nie jest to prawda – mówi dr Briggs. – Nie każda kobieta spełnia odpowiednie warunki, by ją otrzymać.
Wiedza to potęga, więc zrozumienie, jakie objawy towarzyszą okresowi perimenopauzy, nie tylko pozwoli na znalezienie odpowiedniego leczenia, lecz także na zachowanie względnego spokoju, gdy mamy z nią do czynienia.
5 najważniejszych objawów menopauzy
Zmiany w cyklu miesiączkowym
Jeden z pierwszych objawów wskazujących na to, że możesz przechodzić perimenopauzę? – Odstęp pomiędzy miesiączkami może stać się krótszy lub dłuższy, a menstruacja staje się bardziej obfita – wyjaśnia dr Briggs. Dzieje się tak dlatego, że stopniowe zmniejszenie produkcji estrogenu wpływa na owulację, co oznacza, że czas pomiędzy miesiączkami może być zmienny, podobnie jak ich obfitość. Według Mayo Clinic odstęp pomiędzy miesiączkami wynoszący 60 dni lub więcej wskazuje na to, że prawdopodobnie jest się w późnej fazie perimenopauzy.
Uderzenia gorąca
Powszechny objaw menopauzy, czyli uderzenia gorąca (a także ich pojawiający się po zmroku odpowiednik, czyli nocne poty) mogą być bardzo niekomfortowym doświadczeniem. Uderzenia gorąca, definiowane jako nagłe uczucie gorąca dotykające zazwyczaj twarzy, szyi i klatki piersiowej, mogą powodować również zaczerwienienie skóry oraz pocenie się, co sprawia, że są one nie tylko doświadczeniem fizycznym, lecz również silnie emocjonalnym.
Problemy ze snem
Niezależnie od tego, czy ciągle budzisz się w nocy, czy nie jesteś w ogóle w stanie zasnąć, inną ważną oznaką są problemy ze snem. – Poza zaburzeniami snu pojawia się mgła mózgowa, ponieważ jeśli się nie wysypiamy, zazwyczaj mamy kłopot z tym, by jasno myśleć – mówi dr Briggs. Możesz również zacząć zauważać, że czujesz się bardziej zmęczona, markotna czy przygnębiona w ciągu dnia.
Wahania nastroju
Od zaburzeń lękowych po depresję – wiele kobiet opowiada o problemach ze zdrowiem psychicznym, które towarzyszą perimenopauzie. Jak pisała dla „Vogue’a” Kathleen Baird-Murray, w materiale opisującym związek pomiędzy menopauzą a zdrowiem psychicznym istnieje „szokująco wysoki współczynnik samobójstw kobiet w wieku pomiędzy 45. a 54. rokiem życia, które według lekarzy mogą być powiązane ze zmianami biologicznymi kojarzonymi z menopauzą”. Jednak, biorąc pod uwagę niedostateczną liczbę badań w tym zakresie, może być trudno stwierdzić, czy zmiany nastroju wynikają z innych czynników, czy też z samej menopauzy, jak zauważa dr Briggs.
Suchość pochwy
– Jednym z symptomów, który dotyka niemal wszystkie kobiety, jest suchość i swędzenie pochwy. Choć naprawdę mało się o tym mówi, 80 proc. kobiet doświadcza jakiegoś rodzaju tych objawów – mówi dr Briggs. Może też zdarzyć się, że w tym okresie będziesz cierpiała na więcej infekcji dróg moczowych, ze względu na zmiany tkankowe w tej okolicy.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.