Znaleziono 0 artykułów
01.07.2019

Festiwal Non-Fiction – czy reporterzy mogą zmienić świat?

01.07.2019
Justyna Kopińska (Fot. Zuza Krajewska)

Dobry reportaż powinien być przede wszystkim rzetelny i autentyczny. To właśnie reporterzy często jako pierwsi udzielają głosu tym, których błagań o pomoc inni nie chcieli słyszeć. Ale czy autorzy reportaży mają moc, by zmieniać świat? Podczas Festiwalu Non-Fiction, który startuje w Krakowie 5 lipca, jego organizatorzy zmierzą się z tym niełatwym pytaniem. Temat tej edycji został wyrażony międzynarodowym sygnałem wzywania pomocy w alfabecie Morse’a (SOS) w zapisie graficznym: „… --- …”.

Czy reportaż jest w stanie zmienić losy bohaterów i wpłynąć na świadomość społeczną? Co się dzieje po tym, jak autor reportażu zakończy pracę nad materiałem? Czy skutki działań reporterów są długofalowe? Na te i wiele innych pytań organizatorzy Festiwalu Non-Fiction, pierwszego poświęconego w całości reportażowi wydarzenia w Polsce, będą się starali odpowiedzieć wraz z zaproszonymi gośćmi. Jak co roku,  podczas wydarzenia będą eksplorowane wszystkie dziedziny reportażu – od literackiego i prasowego, poprzez radiowy, aż po filmowy, telewizyjny i fotograficzny. Na festiwalu znajdzie się miejsce także dla nowych mediów i działu non-fiction dla najmłodszych. Wszystko to sprawia, że dzięki tej inicjatywie Kraków na trzy dni stanie się stolicą polskiego reportażu.

Małgorzata Rejmer (Fot. Katarzyna Lasoń)

Wśród autorów, którzy w dniach 5-7 lipca zjawią się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, będą czołowi polscy reporterzy, a także jeden gość z zagranicy. Pochodzący z Salvadoru, wielokrotnie nagradzany dziennikarz Óscar Martínez opowie o swojej książce, wydanej w Polsce pod tytułem „La Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą”. W reportażu Martínez porusza problem migrantów – ludzi, którzy z krajów Ameryki Środkowej wyruszają w trudną podróż w poszukiwaniu lepszego życia. Ich celem są Stany Zjednoczone, ale zanim do nich dotrą, trafiają do Meksyku. To właśnie tam reporter poznał swoich bohaterów. 7 lipca odbędzie się spotkanie z Óscarem Martínezem i jego świetnym tłumaczem – Tomaszem Pindelem. Będzie ono jedyną w Polsce okazją, by porozmawiać z autorem „La Bestia” o tym, czy reporter może pomóc swoim bohaterom i jak wygląda podróż przez piekło.

Ewa Ewart (Fot. Bartłomiej Mołga)
Dionisios Sturis (Fot. Mikołaj Starzyński)

Wśród gości działu „Literatura i prasa” znaleźli się jedni z najbardziej uznanych polskich reporterów. Będą to: reporterka, socjolożka i nasza felietonistka Justyna Kopińska, która opowie o bohaterach swojego najnowszego zbioru reportaży „Z nienawiści do kobiet”, a także laureatka Paszportu Polityki, autorka książki „Błoto słodsze niż miód”, Małgorzata Rejmer. Z kolei w ramach cyklu „Premiery Non-Fiction” będzie można się spotkać z Aleksandrą Boćkowską, autorką „Można wybierać”. Ta reporterska opowieść traktuje o 4 czerwca 1989 roku – dniu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Boćkowska przedstawia tę ważną datę z perspektywy niedużych miast i drobnych codziennych spraw. Wśród gości sekcji „Literatura i prasa” znajdą się również: Marcin Kołodziejczyk, Paulina Łopatniuk, Dionisios Sturis, Katarzyna Puzyńska, Olga Wiechnik, Włodzimierz Nowak, Juliusz Ćwieluch, Anna Goc, Magdalena Kicińska, Grzegorz Stern, Maciej Czarnecki, Marta Sapała i Paweł Kapusta. Z kolei w ramach cyklu „Laureaci Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego” będzie można się spotkać z Anną Bikont. Laureatka 9. edycji prestiżowego konkursu opowie o swojej znakomitej książce „Sendlerowa. W ukryciu”, która w tym roku zostanie wydana również w języku hebrajskim.

Podobne artykułyTomasz Sekielski: Jesteśmy to winni ofiaromAgata Diduszko-Zyglewska Sekcję „Film i telewizja” reprezentować będzie m.in. Ewa Ewart, która opowie o filmie „Klątwa obfitości”, traktującym o walce Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. –To, co zrobił człowiek w północnej części ekwadorskiej Amazonii, jest ludobójstwem– mówi reporterka, która ostatnie dwa lata spędziła w Parku Narodowym Yasuní, gdzie znajduje się jedna trzecia zasobów ropy naftowej Ekwadoru. Na festiwalu będzie też gościł autor „Tylko nie mów nikomu”, najgłośniejszego reportażu tego roku, demaskującego przypadki pedofilii w polskim Kościele katolickim, Tomasz Sekielski. A także Michał Olszański, Anna Barańska-Całek i Grzegorz Głuszak. Z kolei o potencjale drzemiącym w reportażu radiowym opowiedzą Magdalena Wadowska i Adam Bogoryja-Zakrzewski. Reporterskie możliwości nowych mediów będą tematem spotkań z Szymonem Jadczakiem oraz Januszem Schwertnerem. Podczas nadchodzącej edycji po raz pierwszy odbędą się warsztaty familijne. W dziale non-fiction dla najmłodszych będzie można rodzinnie zmierzyć się z tematyką związaną z przyrodą i ekologią. Spotkania poprowadzą Marek Pióro i Arkadiusz Szaraniec.

Udział w festiwalu jest bezpłatny. Szczegółowy program znajduje się na stronie wydarzenia: http://nonfiction.pl.

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij