Znaleziono 0 artykułów
02.11.2023

Sprawdzone sposoby na przetłuszczające się włosy

02.11.2023
Miu Miu wiosna-lato 2024 / (Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE)

Włosy, które nadmiernie się przetłuszczają, mogą być sporym wyzwaniem. Czapki, opaski, spinki czy upięcia to sprawdzone, ale tylko chwilowe rozwiązania. Jak sprawić, by włosy mniej się przetłuszczały? Odpowiedzi na to pytanie udzielają ekspertki. Oto ich triki, które pozwolą zachować świeżość i objętość fryzury na dłużej.

– Pielęgnacja włosów przetłuszczających się jest trudna, bo zazwyczaj mamy do czynienia z problematyczną skórą głowy w połączeniu z suchymi końcami. Ciągłe mycie wysusza skórę i włosy, a także pobudza do produkcji sebum– mówi Aldona Oleksy, właścicielka dwóch salonów fryzjerskich w Lublinie. Nadmierne przetłuszczanie się włosów to efekt jednej z chorób skóry głowy – łojotoku. Nadprodukcja sebum odbywająca się w gruczołach łojowych przenosi się na powierzchnię skóry, a następnie na włosy. W pierwszej kolejności stają się one tłuste u nasady, by następnie oklapnąć i stać się lepkie w dotyku. Zdarza się, że osoby, które borykają się z tą trudnością, już po kilku godzinach od umycia mają potrzebę ponownego oczyszczenia włosów. Problem przetłuszczania jest o tyle kłopotliwy, że oprócz kwestii estetycznej wiąże się on często z nieprzyjemnym zapachem, którego nie da się ukryć. 

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

– Przetłuszczanie włosów to naturalny proces, w którym sebum produkowane jest przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy. Sebum to nic innego jak mieszanka lipidów tłuszczów, wosków i steroli. Gdy ten proces jest zaburzony, może być uciążliwy i niepożądany zarówno z powodów estetycznych, jak i praktycznych. Przetłuszczanie to skutek niewłaściwej pielęgnacji, diety czy nadmiernego stresu. Na szczęście istnieje kilka trików, które są w stanie sprawić, że przypadłość ta będzie mniej dotkliwa – opowiada Joanna Orłowska-Kryłowska, edukatorka marki Kevin Murphy.

Warto pamiętać, że zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów nie zawsze świadczy o łojotoku. 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy (w skrócie ŁZS, z łac. Seborrheic dermatitis) jest chorobą i przewlekłą postacią zapalenia skóry w okolicach głowy. Przyczyną tego schorzenia jest nadmierna proliferacja lipofilnych drożdżaków z gatunku Malassezia, których metabolity powodują reakcję zapalną skóry. Co więcej, łojotokowi sprzyja także wzmożona produkcja sebum przez gruczoły łojowe, dlatego ŁZS najczęściej występuje u osób z przetłuszczającą się skórą głowy. Stan zapalny może prowadzić do powstawania rumieniowych, złuszczających się wykwitów, które często są pokryte strupami. Zdarza się, że towarzyszy temu świąd, który nasila się pod wpływem potu, a niestety drapanie swędzącej skóry może prowadzić do wtórnych infekcji.

– Istnieją dwie główne przyczyny nadmiernego przetłuszczania się włosów. Pierwsza z nich wynika z czynników zewnętrznych, takich jak nieodpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji, niedostateczne usuwanie resztek lakierów, pianek oraz stosowanie suchych szamponów. Drugim czynnikiem jest przyczyna wewnętrzna, a mianowicie nadmierne działanie gruczołów łojowych. W przypadku problemów ze skórą głowy warto rozważyć konsultację z endokrynologiem i przeprowadzenie zaleconych badań, upewnienie się, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Dobrym adresem jest także trycholog, który zbada skórę głowy i określi, czy cierpimy na łojotok, który jest chorobą i wymaga leczenia, czy to zwykłe przetłuszczanie się włosów. Żadna zewnętrzna pielęgnacja nie pomoże, jeśli w środku istnieje problem. Na stan naszych włosów wpływ mają także stres, styl życia, niedobory makro- i mikroelementów, czyli tak naprawdę szereg różnych czynników – mówi Joanna Imroth, fryzjerka, stylistka fryzur, kolorystka i pasjonatka trychologii.

Sprawdzone sposoby na szybko przetłuszczające się włosy

– Najłatwiejszą i najbardziej doraźną pomocą przy przetłuszczających się włosach jest cotygodniowy peeling. Polecam wybrać peeling enzymatyczny lub kwasowy, ponieważ taki produkt bardzo dobrze doczyści warstwę, która tworzy się na skórze głowy. Podwójne mycie włosów jest równie ważne, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkiego, co zalega na naszych włosach i skórze głowy. Pamiętajmy, aby dobrze spienić produkt i potrzymać powstałą pianę kilka minut na włosach. Po co to robimy? Szampon potrzebuje czasu, aby miał szansę zadziałać i prawidłowo oczyszczać. Jeśli chodzi o szampony, polecam stosować naprzemiennie produkt oczyszczający z nawilżającym. W kwestii odżywek czy masek uważam, że aplikowanie ich na skórę głowy powinno odbywać się tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak np. podrażnienie skóry głowy słońcem lub duże przesuszenie. Przy zmianach skórnych czy łojotoku stosowanie takiego produktu może dodatkowo prowadzić do zablokowania gruczołów i mieszków włosowych – mówi Joanna Imroth, fryzjerka, stylistka fryzur, kolorystka i pasjonatka trychologii.

Miu Miu wiosna-lato 2024 (Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE)

Przez lata udzieliłam wielu porad na temat niedziałających i kiepskich szamponów do włosów. W większości przypadków okazywało się, że po prostu nie potrafimy ich używać i nie zdajemy sobie sprawy, że powinnyśmy dbać także o skórę głowy. – Produkt myjący powinien dobrze oczyszczać skórę głowy, regulować pracę gruczołów łojowych i jednocześnie nawilżać. Teraz najważniejsze: zawsze myjemy włosy dwa razy! Pierwsze mycie oczyszcza powierzchniowy brud, drugie natomiast skutecznie zmywa sebum, smog, produkty, których używamy do stylizacji, a także zanieczyszczenia środowiskowe. Z włosami przetłuszczającymi się dobrze będzie współgrał np. szampon Medavita, Requilibre, tonik D’avines Rebalanacing i kuracja Redken Amino Mint. Warto spróbować peelingów do skóry głowy – będą oczyszczały nie tylko z nagromadzonego naskórka, ale też z nadmiernej ilości sebum (Medavita Oxygen Detox Mask, Davines The Circle Purity). Game changerem może okazać się suszenie włosów po każdym myciu. Ciepło skóry głowy i wilgoć to środowisko, które sprzyja wzmożonej pracy gruczołów łojowych i potowych. Dodatkowo sprzyja też rozwojowi bakterii i drożdżaków, powodując dyskomfort, swędzenie, a nawet łupież. W sytuacjach problematycznych warto odwiedzić specjalistę. Dzięki badaniu trychoskopem można przyjrzeć się kondycji skóry głowy i szybko znaleźć rozwiązanie problemu – radzi Aldona Oleksy, właścicielka salonów fryzjerskich w Lublinie.

Czy suchy szampon przy przetłuszczających się włosach to dobry pomysł?

Wokół suchego szamponu powstało mnóstwo kontrowersji, a sam kosmetyk ma rzeszę zwolenniczek, jak i zagorzałych przeciwniczek. Te pierwsze są przekonane, że świetnie radzi sobie z redukcją sebum oraz brudu we włosach. Co więcej, jego zaletą jest szybkość aplikacji, odświeżenie, a także zwiększenie objętości włosów oraz nadanie im delikatnego zapachu i blasku, bez ich obciążania. Przeciwniczki podkreślają, że specyfik zawiera między innymi skrobię, która oprócz tego, że wiąże się z łojem, zapewniając widoczny efekt odtłuszczenia, wiąże się z także z wodą, a to może skutkować przesuszeniem włosów, zwłaszcza gdy używamy kosmetyku w nadmiarze. Co więcej, w październiku 2022 roku media obiegła informacja o wycofaniu kilku suchych szamponów w aerozolu znanych marek ze względu na możliwą obecność benzenu – substancji chemicznej o kancerogennych właściwościach. – Z moich obserwacji wynika, że suchy szampon często jest używany niepoprawnie. Zwykle nakładamy go, kiedy problem sebum jest już widoczny na łodydze włosa. Niestety taka aplikacja produktu powoduje wiele podrażnień, a nawet świąd skóry głowy, szczególnie jeśli w składzie produktu znajduje się talk. Istnieją produkty, które aplikuje się na świeżo umyte włosy, aby przedłużyć ich świeżość, ja polecam Fresh Hair od Kevin Murphy, który zamiast talku zawiera sproszkowaną tapiokę – mówi Joanna Orłowska-Kryłowska, edukatorka marki Kevin Murphy.

Podejmując decyzję o stosowaniu suchego szamponu, warto pamiętać o umiarze, czyli raczej sporadycznej aplikacji, oraz o tym, że suchy szampon nie zastępuje mycia głowy i włosów.

Każda z nas jest inna, co oznacza, że również włosy mogą wymagać indywidualnego podejścia. Warto eksperymentować z różnymi produktami i technikami, aż znajdzie się te, które najlepiej odpowiadają włosom i skórze głowy. W walce z przetłuszczaniem pomogą specjalne szampony, dieta, masaż skalpu, w końcu – konsultacja ze specjalistą lub specjalistką, a do tego odpowiednia ilość wypijanej w ciągu dnia wody.

Agata Herbut
Proszę czekać..
Zamknij