Znaleziono 0 artykułów
19.09.2023

W zgodzie z japońskim rzemiosłem

19.09.2023
Fot. Getty Images

Nieustanne dążenie do doskonałości, łączenie tradycji z nowoczesnością, dbanie o harmonię – te wszystkie zasady wiążą się z filozofią Monozukuri. Zgodnie z nią powstaje japoński gin Roku.

W japońskim słowie Monozukuri „mono” oznacza „rzeczy i produkty”, a „zukuri” można przetłumaczyć jako „proces wytwarzania lub tworzenia”. To określenie odnosi się do filozofii będącej kluczowym elementem japońskiej kultury i tradycji.

Składniki ginu Roku: pieprz Sancho (Fot. Materiały prasowe)

Gin Roku: W stronę perfekcji

Ta filozofia, stosowana w tradycyjnym rzemiośle, podkreśla, jak ważne jest łączenie dążenia do doskonałości z postępem i innowacyjnością. Japończycy trzymają się zasady, zgodnie z którą doskonalenie procesów pracy oraz tworzenia wpływa na wysoką jakość produktów, które są jednocześnie funkcjonalne i estetyczne.

Istotą Monozukuri jest harmonijne łączenie tradycji i nowoczesności. Nie może być inaczej, ponieważ Japończycy bardzo cenią rzemiosło, którego tajniki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ale nie boją się wprowadzać w każdą niemal dziedzinę życia innowacji i nowych technologii; często są pionierami w tej dziedzinie. Dążą do perfekcji w każdym aspekcie produkcji, od projektowania, przez selekcję materiałów, po procesy wytwarzania i kontroli jakości.

Proces produkcji ginu Roku (Fot. Materiały prasowe)

Japońska filozofia producentów Roku: Liczy się jakość

Japończycy potrafią tworzyć znakomite zespoły, zdolne sprostać niemal każdemu wyzwaniu, i ma to związek właśnie z filozofią Monozukuri. Jej ważnym elementem jest bowiem wiara w wartość wspólnego działania i harmonii w miejscu pracy. W japońskiej kulturze liczy się poczucie odpowiedzialności za cały proces produkcji czy tworzenia. Pracownicy są zachęcani do dzielenia się swoimi pomysłami i doświadczeniem. Powtarza się, że na wspólny sukces pracują wszyscy, więc są z niego w równym stopniu lub często nawet bardziej dumni niż z indywidualnych osiągnięć.

Co więcej, filozofia Monozukuri jest obecna w wielu dziedzinach życia i pracy, od tradycyjnego rzemiosła, takiego jak ceramika i rękodzieło, po przemysł motoryzacyjny i technologię. Japońskie firmy motoryzacyjne czy elektroniczne, znane i cenione na całym świecie, słyną z doskonałości swoich produktów. A te wyróżniają się nie tylko wysoką jakością oraz funkcjonalnością, lecz także innowacyjnością i świetnym, minimalistycznym designem.

Ale Monozukuri nie dotyczy wyłącznie produkcji materialnych przedmiotów. Ta sama filozofia może być zastosowana w dziedzinach takich jak edukacja czy rozwój osobisty. Japończycy wierzą, że nieustannie doskonaląc swoje umiejętności, można osiągnąć nie tylko sukces, lecz także spełnienie.

Gin Roku (Fot. Materiały prasowe)

Gin Roku: Doskonałość każdego składnika

Właśnie filozofią Monozukuri inspirują się twórcy ginu Roku, pochodzącego z japońskiej destylarni Suntory, tej, która pojawia się w kultowym filmie Sophii Coppoli „Między słowami”.

Każdy ze składników zawartych w tym ginie jest zbierany u szczytu swojej dojrzałości. Wiosna to oczekiwany z niecierpliwością czas. Ulice Tokio i Kioto pokrywają się wówczas cieszącymi oko różowymi płatkami. Wtedy też zrywane są kwiaty i liście wiśni. Wkrótce potem — latem — przychodzi pora na liście zielonych herbat Sencha i Gyokuro. Natomiast jesienią zbierany jest niezwykle aromatyczny pieprz Sancho. Nawet zimą nie brakuje zbiorów — wówczas bowiem przychodzi czas na wyjątkowe, niezwykle zdrowe owoce yuzu.

Gin Roku łączy filozofię Monozukuri z Shun – jedną z najważniejszych japońskich zasad kulinarnych, podkreślających, że jedzenie i napoje należy spożywać w odpowiednim czasie. Powinniśmy zatem rozkoszować się nimi dopiero wówczas, kiedy wykorzystywane do ich przygotowania składniki osiągnęły szczyt dojrzałości i doskonałości.

Nazwa ginu nie jest w żadnym razie przypadkowa. Słowo „roku” po japońsku oznacza „sześć”. Odnosi się ona do sześciu lokalnych składników wykorzystywanych do produkcji tego wyjątkowego ginu.

Każdy składnik używany do produkcji Roku Gin jest przygotowywany i traktowany w odpowiedni sposób, tak aby wykorzystać jego mocne strony. W Suntory Roku Atelier w Osace, stosuje się proces podwójnej destylacji  z wykorzystaniem czterech różnych aparatur do destylacji. W pierwszym miedzianym alembiku destylowany jest jałowiec, w drugim podstawowe składniki botaniczne ginu. W trzecim miedzianym alembiku destylowane jest wyłącznie yuzu, natomiast w nierdzewnej aparaturze do destylacji pod ciśnieniem destylowane są kluczowe dla Roku Gin składniki, takie jak kwiaty, liście herbaty, czyli bardzo delikatny surowiec. Taki proces zapewnia harmonię kompozycji oraz niesamowicie aromatyczne doznania smakowe.

Składniki ginu Roku: liście herbaty Sencha (Fot. Materiały prasowe)

Filozofię Monozukuri warto wcielać w życie również poza Japonią. Aby uczynić wyjątkową celebrację ważnych chwil w gronie znajomych i rodziny, warto sięgnąć po najwyższej jakości potrawy i napoje, takie jak pozostający w zgodzie z Monozukuri gin Roku.

Materiał powstał we współpracy reklamowej z Roku Gin.
http://www.pijodpowiedzialnie.pl/

Natalia Jeziorek
Vogue Polska
Treść dostępna dla osób pełnoletnich

Czy masz ukończone 18 lub więcej lat?

Proszę czekać..
Zamknij