Znaleziono 0 artykułów
16.04.2024
Artykuł partnerski

Tatuum x Koketit: Ubrania, które są sztuką

16.04.2024
Artystka Shira Barzilay w ubraniach z kolekcji TATUUM x Koketit (Fot. Materiały prasowe)

Tatuum x Koketit to limitowana kapsułowa kolekcja stworzona we współpracy z międzynarodową artystką Shirą Barzilay. Zdobiona charakterystycznymi linearnymi grafikami, przykuwa również uwagę kolorem. Kobalt należał w starożytności do najdroższych barwników, a swoją ceną przewyższał nawet złoto.

Znana pod pseudonimem Koketit Shira Barzilay już w dzieciństwie uwielbiała rysować. Fascynację sztuką zaszczepiła jej ciotka malarka, która opowiadała jej o van Goghu i Degasie. Barzilay nie chciała jednak malować. W wieku 16 lat dostała się na Wydział Mody Shenkar College w Tel Awiwie, ale rzeczywistość szybko zweryfikowała jej plany. – Zrozumiałam, że aby projektować modę, trzeba umieć szyć. A ja potrafiłam tylko rysować. Uświadomienie sobie tego było jak zimny prysznic – wspomina. Rysowała więc portrety na Bat Micwach, projektowała tatuaże i robiła ilustracje modowe do gazet. Jej twórczość była wówczas maksymalistyczna. – Pewnego dnia zadałam sobie pytanie: „Shira, czy to ci służy? Jeśli nie, pozbądź się tego”. Zaczęłam więc eliminować elementy, które uznałam za niepotrzebne, i w końcu zostałam z cienką linią– opowiada.

Artystka Shira Barzilay w ubraniach swojego projektu z kolekcji TATUUM x Koketit (Fot. Materiały prasowe)

Uznanie w świecie sztuki Koketit zdobyła za sprawą minimalistycznych, rysowanych cienką kreską sylwetek kobiet. Pobrzmiewająca fascynacją dziełami Pabla Picassa twórczość Shiry Barzilay zdobi teraz ubrania, dodatki i akcesoria z limitowanej kapsułowej kolekcji TATUUM x Koketit.


„Świat jest moim płótnem”

Choć Shira Barzilay jest minimalistką, w kwestii przestrzeni, na której może prezentować swoją sztukę, nie lubi się ograniczać. Wciąż kocha też modę, dlatego zdecydowała się na współpracę z marką TATUUM. – Dzięki studiom rozumiem tkaniny i wiem, jak trudno jest przekształcić rysunek 2D w produkt 3D. Doceniam to, że TATUUM potrafiło stworzyć z moich rysunków kolekcję, w której można się zakochać – mówi. Mimo iż zarówno Koketit, jak i TATUUM mieli na nią własny pomysł, końcowy efekt zachwyca obie ze stron. – Podoba mi się każda rzecz, która się w niej znalazła – przekonuje Shira.

TATUUM x Koketit: Ubrania, które są sztuką (Fot. Materiały prasowe)

Kolekcja TATUUM x Koketit celebruje artystyczną podróż kobiety kochającej wolność i naturę. Królują w niej naturalne tkaniny, takie jak len, oraz symboliczne kolory. Kobalt, uznawany w starożytności na najcenniejszy z barwników, jest odcieniem niezwykle eleganckim, ale też spokojnym i harmonijnym. Jedna z popularnych interpretacji wiąże ten kolor również ze szlachetnością i ekskluzywnością. Kobalt jest też silnie powiązany z naturą. Natomiast będąca bazą kolekcji biel pobudza kreatywność i pozwala kreować rzeczywistość na własnych zasadach. – Myślę, że kolekcja TATUUM x Koketit rzuci wyzwanie Polkom, aby wyszły ze swojej strefy komfortu. Wzory rzucają się w oczy, a kolor kobaltowy jest bardzo odważny. Marzę o tym, żeby kobieta, zakładając te rzeczy, czuła się silna, niezależna i inna niż wszyscy. Żeby nie bała się być widoczna – opowiada Koketit.

Artystka Shira Barzilay w ubraniach swojego projektu z kolekcji TATUUM x Koketit (Fot. Materiały prasowe)
Pracownia artystki Shiry Barzilay i szkice do kolekcji TATUUM x Koketit (Fot. Materiały prasowe)

Na styku światów mody i sztuki

Limitowana kolekcja kapsułowa TATUUM x Koketit to projekty o prostej formie, za którymi stoi starannie przemyślana i zaprojektowana konstrukcja, dzięki czemu pozwalają grać pierwszoplanową rolę noszącej je kobiecie. Nie oznacza to jednak, że pozostaną niezauważone. Wręcz przeciwnie. Kobaltowy garnitur, wzorzyste kimono czy podkreślające sylwetkę sukienki i kombinezony to propozycje dla odważnych. Mocnych akcentów nie brak też wśród projektów, które można dowolnie ze sobą łączyć, samodzielnie decydując o ich charakterze. Przyciągać spojrzenia będą z pewnością lniane spodnie o bardzo szerokich nogawkach. Warto je komponować z minimalistycznymi topami i T-shirtami, dla których alternatywę mogą stanowić dostępne w kolekcji stroje kąpielowe ze stylowym nadrukiem. Sukienki koszulowe i te o pudełkowym kroju sprawdzą się zarówno w wydaniu codziennym, jak i weekendowym. Podobnie jak lniane spódnice. Koszule stworzą z kolei idealny duet z dżinsami o modnym kroju czy materiałowymi spodniami.

TATUUM x Koketit: Ubrania, które są sztuką (Fot. Materiały prasowe)

TATUUM i Shira Barzilay nie zapomnieli również o dodatkach i akcesoriach: wzorzystych apaszkach, torebkach czy słomkowym kapeluszu. Na uwagę zasługują też okulary przeciwsłoneczne i biżuteria, którymi cieszyć się będzie można przez okrągły rok. Minimalistycznie zdobione pięknie wtopią się w każdą stylizację.

Artystka Shira Barzilay w ubraniach swojego projektu z kolekcji TATUUM x Koketit (Fot. Materiały prasowe)

Które z projektów z kolekcji TATUUM x Koketit najbardziej przypadły do gustu artystce? – Chciałabym mieć wszystko! Kimono jest niesamowite. Kostium kąpielowy – seksowny. Słomkowy kapelusz ma pofalowane rondo. Skórzane torby są bardzo eleganckie, a jednocześnie funky, a biżuteria po prostu piękna – wylicza. Zachwyca się też lnem – naturalną tkaniną idealną na lato. Całą kolekcję, mimo dominacji kobaltu oraz bieli, uważa zaś za zaskakującą i nietradycyjną. – Na każdej rzeczy znajduje się moją kreskę – czasem w postaci wyrazistego nadruku, a czasem subtelnego detalu, na przykład na oprawkach okularów przeciwsłonecznych. Ta linia jest niczym unikalny podpis, który ma przypomnieć kobiecie, że jest wyjątkowa – mówi Shira Barzilay.

TATUUM x Koketit: Ubrania, które są sztuką (Fot. Materiały prasowe)

Kolekcja TATUUM x Koketit jest dostępna we wszystkich salonach TATUUM oraz na tatuum.com.

Urszula Zwiefka
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Tatuum x Koketit: Ubrania, które są sztuką
Proszę czekać..
Zamknij