Znaleziono 0 artykułów
10.08.2022

Nietypowe siedziska: Ławy, pufy i szezlongi

10.08.2022
(Fot. materiały prasowe)

Wnętrza zaludniły się nietypowymi siedziskami. Ławy, pufy i szezlongi zachwycają formą, szlachetnymi materiałami i kunsztem rzemieślniczym.

Steel Bench: Jak origami

1st Dibs. Proj. Soft Baroque we współpracy z Davidem Horanem

Saša Štucin i Nicholas Gardner, tworzący studio Soft Baroque, poznali się w czasie studiów w Royal College of Art w Londynie. Duet specjalizuje się w projektach na styku dziedzin: designu i sztuki konceptualnej. Stalowa ława w modnym kolorze millennial purple to monolityczna forma stworzona we współpracy z Davidem Horanem. Standardową płaską blachę o wymiarach 2,5 m x 1,5 m projektanci potraktowali jako plastyczną formatkę – materiał zwinięto w rurę, wyprasowano na płasko, by zagiąć jego końce, tworząc „nogi”.

LC4: Bambusowa kołyska

Fot. IdeaMM/Cassina. Proj. Charlotte Perriand. Cena ok. 5248 euro.

Ikona zaprojektowana przez Charlotte Perriand podczas jej pobytu w Japonii jako remake słynnego szezlongu LC4. Na fali rozważań o relacji człowieka i natury Perriand zaproponowała leżankę z drewna bambusowego: konstrukcję siedziska składającą się z zakrzywionych listew tworzących „kołyskę” umieszczoną na krzyżakowej podstawie. Pomysł z 1940 r. został wprowadzony do produkcji przez Cassinę i jest aktualnie dostępny także w wersji tekowej.

Etcetera: Graficzny profil

Fot. Artilleriet. Proj. Jan Ekselius. Cena: 24 900 SEK szezlong, 8150 SEK podnóżek.

Szezlong symbol lat 70. zaprojektowany przez Jana Ekseliusa, a zreedytowany przez firmę Artilleriet, śmiało może być głównym bohaterem wnętrza. Siedzisko szczególnie efektownie prezentuje się z profilu, bo wygląda jak znak graficzny wykreślony wprawną ręką w przestrzeni. Etcetera jest niesamowicie wygodny, co podbija tapicerka z welurowej bawełny w ośmiu wariantach kolorystycznych.

Vride: Odkrycie z Mediolanu

Fot. Matter by Norwegian Presence; Studio images: Sara Angelica Spilling; Exhibition curation, design and styling: Kråkvik & D’orazio; Galleria Milano: Roberto Marossi. Produkt na zamówienie. Cena: 7000 euro.

Ławka Vride od Øfstedal Eng to propozycja dla wszystkich znużonych tradycyjnymi przedmiotami codziennego użytku. Wykonana ręcznie z norweskiego jesionu, stanowi organiczną rzeźbę. Mimo solidnego materiału, ma w sobie lekkość i dużą dawkę abstrakcji. Nieregularna forma kojarzyć się może ze strukturą gałęzi czy korzeni albo eterycznym obłokiem. Vride idealnie wpisze się w eklektyczne przestrzenie.

Pufa Baxter: Na zakładkę

Fot. Mesmetric/Baxter. Cena pojedynczej pufy: 8610 zł.

Pufa o kształcie podkowy to nowość w portfolio włoskiej marki Baxter. Po wyjęciu środkowego elementu może być łączona w większe struktury. Wypełnienie z pianki poliuretanowej o wyjątkowej gęstości zapewnia niesamowity komfort jej użytkownikom. Tapicerka Adel jest wykonana ze skóry (w wersji pistacjowej i czekoladowej). Jej wykończenie detalu firma doprowadziła do perfekcji.

Grounded: Z krainy fiordów

Proj. Egevaerk. Cena: na zapytanie.

Leżanka Grounded jest dziełem Mette Bentzen i Lassego Kristensena z kopenhaskiego studia Egevaerk. To próba przełożenia zachwytu nad rodzimym krajobrazem na pejzaż wnętrzarski. Oryginalny kształt mebla jest zainspirowany morzem, fiordami, słodkimi jeziorami polodowcowymi. Skały, na których spoczywa ława, zostały przetransportowane z Norwegii do Danii przez siły natury, a dwustronne siedzisko wyrzeźbione z jesionu.

Ossicle: Z humorem

Fot. Kooku Design/GioBagnara. Proj. Francesco Balzano & GioBagnara. Cena ok. 2423 euro.

Kultowy stołek z kolekcji Ossicle marki GioBagnara ma intrygującą sylwetkę balansującą między czystą geometrią a organicznymi kształtami. Mebel został zainspirowany elementami architektonicznymi ze starożytnej Grecji i rzymską grą zręcznościową w kości. Pofalowana podstawa przypomina także linie grzbietu dłoni. Humoru i lekkości monumentalnej formie nadaje skórzana tapicerka w pastelowym odcieniu.

GMG: Spotkanie minimalizmu z modernizmem

Fot. NAP Back to Craft/Gubi. Cena: 10 575 zł.

Szezlong GMG marki GUBI jest spotkaniem szwedzkiego minimalizmu z kalifornijskim modernizmem, skandynawskiej palety kolorystycznej i wrażliwości na faktury z rozmachem otwartych przestrzeni położonych nad Oceanem Spokojnym. Mebel został zaprojektowany w 1951 r. przez Gretę M. Grossman, która pracowała na obu kontynentach. Jest perfekcyjnie dopasowany do kształtów ludzkiego ciała. Szezlong ma ramę z litego drewna sosnowego i charakterystyczne nogi w kształcie trójkątów.

Kafa: Dla kolekcjonerów

Fot. Kooku Design/Collection Particulière. Proj. Luca Erba dla Collection Particulière. Cena: ok. 7521 dolarów.

Collection Particulière ma ambicje tworzenia szlachetnych przedmiotów, które będą przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ich język charakteryzują wytworne materiały (w repertuarze dominują drewno, marmur, skóra, ceramika i mosiądz), ascetyczna dekoracyjność i rzeźbiarskie podejście do formy. Stołek Kafa zaprojektowany dla marki przez Luce Erbę jest doskonałym przykładem tej filozofii. Może być wykonany z szarego, patynowanego dębu o gładkim wykończeniu lub marmuru Saint Laurent.

Butterfly: Haiku

Fot. Vitra. Proj. Sori Yanagi. Cena: od 3190 zł.

Kultowy taboret to spotkanie kultury projektowej Wschodu i Zachodu. Stołek zaprojektowany w 1954 r. przez Japończyka Soriego Yanagi łączy wschodnie poczucie estetyki i funkcjonalności z technologią formowania sklejki opracowaną przez Charlesa i Ray Eamesów. Butterfly jest właściwie haiku przepisanym na fizyczny obiekt – jego sylwetka ma przypominać skrzydła motyla gotowego do lotu.

Aleksandra Krasny
Proszę czekać..
Zamknij