Znaleziono 0 artykułów
30.11.2019

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie

30.11.2019
Jarmark świąteczny w Tallinie (Fot. Getty Images)

Pieczołowicie wykonane dekoracje, świąteczne piosenki i tradycyjne jedzenie. Prezentujemy targi – od Kopenhagi przez Wiedeń po Wrocław – wprowadzające nas w gwiazdkowy klimat.

Tallin (15 listopada – 7 stycznia)

Jarmark świąteczny w Tallinnie (Fot, Getty Images)

Tradycja zapalania choinki na rynku Starego Miasta, sięgająca połowy XV wieku, jest nieprzerwanie kultywowana do dziś. Wokół choinki co roku staje 30 drewnianych stoisk, serwujących tradycyjne potrawy i desery (podczas wizyty trzeba spróbować aromatycznego piernika). Na tallińskim jarmarku znajdziemy również ręcznie dziergane swetry, szaliki i rękawiczki, które idealnie sprawdzą się na zimowe chłody. Po wizycie na kameralnym jarmarku warto wybrać się na spacer po zabytkowych uliczkach przy dźwiękach niosącej się po mieście muzyki. 

Kraków (29 listopada – 26 grudnia)

Jarmark świąteczny w Krakowie (Fot. Getty Images)

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy, najstarszy targ świąteczny w Polsce, jest organizowany już od przeszło 100 lat. Odbywające się na Rynku Głównym wydarzenie nawiązuje do handlowej tradycji miasta. Na jarmarku można kupić ręcznie malowane ozdoby na choinkę i wyroby miejscowych rzemieślników, a także spróbować takich specjałów, jak pieczone kasztany, grzaniec galicyjski, staropolskie pierogi i prażony oscypek z żurawiną. 

Wiedeń (15 listopada – 26 grudnia)

Jarmark świąteczny w Wiedniu (Fot. Getty Images)

Vienna Christmas World to największy świąteczny targ w mieście. Co roku w połowie listopada plac przed ratuszem rozbłyska tysiącem światełek i zapełnia się blisko 200 stoiskami ze świątecznymi dekoracjami, wyjątkowymi pamiątkami robionymi przez miejscowych rzemieślników i lokalnymi przysmakami. Jak przystało na nazywany miastem muzyki Wiedeń, podczas targów będzie można posłuchać kolęd w wykonaniu tutejszych zespołów.

Jarmark świąteczny w Wiedniu (Fot. Getty Images)

Strasburg (22 listopada – 30 grudnia)

Jarmark świąteczny w Strasbourgu (Fot. Getty Images)

Jarmark w Strasburgu to najstarszy targ świąteczny we Francji, działający niemal nieprzerwanie od 1570 roku. Na placu katedralnym, rozświetlonym zjawiskowymi żyrandolami i światełkami, co roku znajdziemy prawdziwy targ różności. Na ponad 300 stoiskach kupimy zarówno ręcznie robione dekoracje, zabytkowe meble, prace miejscowych artystów, jak i lokalne smakołyki. Z kolei na pobliskim Place Kléber można pojeździć na łyżwach. 

Kopenhaga (16 listopada – 5 stycznia)

Jarmark świąteczny w Kopenhadze (Fot. Getty Images)

Każdego roku stolica Danii rozbłyska światłem blisko 500 tysięcy lampek. Spektakularne instalacje i ozdoby można podziwiać na dwóch najważniejszych jarmarkach: pierwszy odbywa się na Starym Mieście, a drugi w Ogrodach Tivoli, historycznym parku rozrywki otwartym jeszcze w XIX wieku. Jedną z głównych atrakcji świątecznego miasteczka jest zabytkowy pociąg, którego wagony zamieniono na świąteczne stoiska, serwujące glögg, czyli grzane wino, i tradycyjne aebleskiver – deser przypominający małe pączki nadziewane farszem z jabłek.

Wrocław (22 listopada – 31 grudnia)

Jarmark świąteczny we Wrocławiu (Fot. East News)

Pachnące lasem choinki, setki migoczących światełek oraz aromat grzanego wina i czekoladowych pierników sprawiają, że od pierwszej chwili na wrocławskim rynku można poczuć prawdziwą magię świąt. Bogato zdobiony jarmark co roku odwiedzają rzesze turystów, nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Szczyptą lokalnego folkloru jest historia o wrocławskim Prezentusiu, który pojawia się w mieście tylko raz w roku, właśnie podczas jarmarku. Tym, którym uda się go znaleźć, krasnal ma przynieść spełnienie marzeń.

Berlin (25 listopada – 6 stycznia)

Jarmark świąteczny w Berlinie (Fot. Getty Images)

Każdego roku w okolicach świąt historyczny Alexanderplatz zamienia się w Winter Wonderland. Spacerując wśród karuzeli i drewnianych domków, warto zatrzymać się na aromatyczne Glühwein, czyli grzane wino, i kawałek Christstollen – bożonarodzeniowej strucli z dużą ilością rodzynek i migdałowym nadzieniem. Fanom dizajnu z kolei polecamy Christmas Rodeo Design Market, który odbywa się w każdy weekend grudnia w industrialnej przestrzeni Kühlhaus. 

Jarmark świąteczny w Pradze (Fot. Getty Images)

Praga (30 listopada – 6 stycznia)

Jarmark świąteczny w Pradze (Fot. Getty Images)

Praski jarmark uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. Nic dziwnego, rozświetlony setkami świateł rynek Starego Miasta i ustawione w gwiazdę domki robią wrażenie. Spacerując między stoiskami, można posłuchać miejskiej orkiestry grającej świąteczne przeboje, napić się pysznej kawy i spróbować trdelníków (nam znanych jako kołacze). Prażanie mają to szczęście, że niemal każdego roku miasto pokrywa się w tym czasie cieniutką warstwą śniegu. 

Budapeszt (22 listopada – 1 stycznia)

Jarmark świąteczny w Budapeszcie (Fot. Getty Images)

Najważniejszą atrakcją budapeszteńskiego jarmarku są świąteczne animacje wyświetlane na fasadzie bazyliki św. Stefana. Zjawiskowe pokazy, przestawiające scenki obyczajowe i religijne, trwają nawet kilkanaście minut. Na samych targach znajdziemy blisko 200 stoisk z pięknymi wyrobami ceramicznymi, biżuterią, dekoracjami i oczywiście jedzeniem. Podczas wizyty trzeba spróbować tradycyjnego węgierskiego ciasta flódni, które przypomina mieszankę szarlotki z makowcem z dużą ilością orzechów.

Gdańsk (23 listopada – 1 stycznia)

Jarmark świąteczny w Gdańsku (Fot. Karol Makurat/REPORTER)

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się w tym roku w dwóch lokalizacjach. Większość atrakcji znajdziemy na Targu Węglowym – czekają tu świąteczne stragany, karuzela, a także uwielbiana przez dzieci (i nie tylko) Góra Lodowa, z której można zjeżdżać sankami. Z kolei w Wielkiej Zbrojowni odbywają się targi dedykowane rękodziełu i rzemiosłu. Gdański jarmark został w tym roku nominowany w konkursie European Best Christmas Market 2020, razem ze wspomnianymi targami w Wiedniu i Budapeszcie. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij